Biranje spola djeteta kod in vitro oplodnje – da ili ne?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Kroz in vitro oplodnju roditelji imaju mogućnost odabrati spol svojeg djeteta. To je omogućeno vrstom preimplantacijske genetske analize (PGT) koja analizira spolne kromosome embrija. Važno je napomenuti da je PGT opcionalan korak u postupku in vitro oplodnje i nije uključen u standardne troškove.
Tema odabira spola pomoću PGT-a je kontroverzna, posebno iz nemedicinskih razloga. Kritičari tvrde da bi to moglo otvoriti vrata odabiru drugih karakteristika, poput boje očiju ili visine, dok pobornici tvrde da to predstavlja autonomiju pacijenta i reproduktivnu slobodu.
Razlikovanje između spola i roda
Bitno je razumjeti da spol i rod nisu sinonimi. Spol se odnosi na biološke reproduktivne organe s kojima se dijete rađa, dok se rod odnosi na to kako dijete izražava svoj rod, što može, ali i ne mora, biti u skladu s njihovim biološkim spolom. Iako roditelji mogu odabrati spol svojeg djeteta, ne mogu odrediti njegov rod.
Razumijevanje in vitro oplodnje
Mnogi pojedinci biraju genetsko testiranje tijekom procesa oplodnje, što je oblik tehnologije potpomognute reprodukcije koja pomaže onima koji se bore s prirodnim začećem.
Genetsko testiranje može identificirati spol djeteta, ali njegova primarna svrha je procijeniti rizik od kromosomskih abnormalnosti u embriju. Takve abnormalnosti mogu rezultirati zdravstvenim problemima.
Neki roditelji možda ne žele znati spol svojeg embrija prije implantacije, iako stručnjaci preporučuju da zdravstveni radnici obavijeste roditelje da će PGT otkriti spol djeteta tijekom rasprave o informiranom pristanku.
Razlozi za odabir spola tijekom in vitro oplodnje
Roditelji mogu imati različite razloge za odabir spola svojeg djeteta, koji mogu biti medicinski ili nemedicinski. To uključuje:
- emocionalne faktore – roditelji mogu imati snažnu preferenciju za jedan spol na temelju osobnih iskustava, poput gubitka prethodnog djeteta
- obiteljsku dinamiku – neki roditelji žele postići “uravnoteženu” obitelj, posebno ako već imaju više djece istog spola.
- genetska razmatranja – u obiteljima s poviješću genetskih poremećaja povezanih sa spolom odabir spola djeteta može pomoći u izbjegavanju rizika od prenosa specifičnih stanja koja su teža za jedan spol.
Kako PGT djeluje?
PGT analizira embrije na genetske poremećaje prije nego što se prenesu u maternicu. Postoji nekoliko vrsta PGT-a:
- preimplantacijska genetska analiza – aneuploidija (PGT-A)
- preimplantacijska genetska analiza – monogena (PGT-M)
- preimplantacijska genetska analiza – strukturne promjene (PGT-SR).
PGD se koristi za testiranje monogenih poremećaja, poput srpaste anemije, koja je uzrokovana mutacijom jednog gena. PGS/PGT-A provjerava kromosomske abnormalnosti te procjenjuje ima li embrij normalan broj od 46 kromosoma, uključujući spolne kromosome. Može odrediti spol na temelju toga jesu li kromosomi XX (ženski) ili XY (muški).
Stopa uspješnosti
Točnost odabira spola putem in vitro oplodnje vrlo je visoka, a istraživanja pokazuju da PGT može postići gotovo 100 % točnosti.
Etička razmatranja
Istraživanja ističu da odabir spola djeteta iz nemedicinskih razloga postavlja etička pitanja. Neki zagovaraju pravo na odabir kao izraz reproduktivne slobode, tvrdeći da ograničenja krše osobnu privatnost. Nasuprot tome, kritičari smatraju da nemedicinski odabir spola može:
- zlouporabiti medicinske resurse – postoji zabrinutost da bi ova praksa mogla uključivati odabir drugih osobina, poput boje očiju ili kose
- potencijalno naškoditi djetetu – iako rizici povezani s PGT-om nisu u potpunosti shvaćeni, vjeruje se da nadmašuju koristi osim ako se ne koristi za testiranje genetskih poremećaja
- ojačati rodne stereotipe – ova praksa može perpetuirati društvene norme o rodu, što može utjecati na mentalno zdravlje djeteta kasnije
- stvoriti pritisak na roditelje – trudnice mogu biti izložene prisili od partnera u vezi s odabirom spola, što dovodi do etičkih dilema.
Upravljanje neiskorištenim embrijima
Tipično, jedan in vitro ciklus proizvodi više embrija, a ne prenose se svi. Neiskorišteni embriji mogu se krioprezervirati za buduće pokušaje.
Zdravstveni radnici kasnije mogu odmrznuti ove embrije za prijenos. Alternativno, neki biraju donirati smrznute embrije za istraživanje ili onima koji se suočavaju s neplodnošću. Međutim, nesmrznuti embriji obično ne ostaju održivi i odbacuju se.
Pročitajte i ove članke:
- In vitro oplodnja: Koja su nova etički složena pitanja?
- “Zašto ne mogu zatrudnjeti?”: Ovo su mogući odgovori
- Priča o borbi s neplodnosti: “Zdrav čovjek ima tisuću želja, a neplodan samo jednu – zagrliti svoje dijete”.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
3 zablude o raku gušterače u koje trebate prestati vjerovati
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Wisner, W. (2024). Can You Choose Gender With IVF? Health.
- 5 Things to Consider before Doing Gender Selection. (2024). Reproductive Biology Associates.
- Understanding Gender Selection During IVF. (2020). PFCLA.