Izdajanje mlijeka može biti iscrpljujuće! Ovo su izazovi

Izdajanje mlijeka može biti iscrpljujuće

Izdajanje majčinog mlijeka može biti izazovno iskustvo za nove roditelje jer utječe na njih mentalno, emocionalno i fizički.

Kako razgovori o poteškoćama tijekom trudnoće, poroda i dojenja postaju otvoreniji, mnoge nove majke dijele svoja iskustva i traže podršku. Međutim, one koje se odluče na izdajanje – bilo kao alternativu dojenju ili kao dopunu – često se osjećaju isključene iz tih razgovora, same se noseći s izazovima izdajanja. Ovaj osjećaj izoliranosti može dovesti do frustracije.

Istraživanje koje je proveo portal What to Expect pokazalo je da je 64 % od 2.000 novih majki smatralo da je neki aspekt hranjenja bebe bio težak. Gotovo polovica (48 %) je izvijestila o izazovima s izdajalicom, dok se 47 % borilo s čišćenjem i pripremom dijelova izdajalice.

Izdajanje majčinog mlijeka uključuje korištenje ručne, električne ili nosive izdajalice za prikupljanje mlijeka. Roditelji se mogu odlučiti za izdajanje iz raznih razloga – kao zamjenu za dojenje, za povećanje količine mlijeka ili kako bi omogućili roditeljima koji ne doje da sudjeluju u hranjenju.

Osobno iskustvo majke

Marinara Moura, nova majka koja se suočila s poteškoćama u dojenju, za Healthnews je objasnila da je, nakon otkrivanja da njezin sin ima priraslu resicu jezika, izdajanje postalo njezina jedina opcija za pružanje mlijeka.

Kako je prešla na izdajanje, pronašla je zajednicu majki koje isključivo izdajaju – skupinu koja je često zanemarena zbog društvenih pritisaka koji favoriziraju dojenje kao jedini zdrav izbor.

Ova stigma može dovesti do toga da se mnogi roditelji koji izdajaju osjećaju neadekvatno, unatoč tome što je izdajanje valjana metoda pružanja majčinog mlijeka.

Unatoč izazovima, izdajanje je legitiman izbor za mnoge roditelje. Moura je saznala da mnoge majke izdajaju ne samo kako bi osigurale mlijeko dok rade ili kako bi omogućile partnerima da hrane bebu, već i kako bi stvorile zalihe za kasniju upotrebu.

Izdajanje majčinog mlijeka
FOTO: Shutterstock

Međutim, izdajanje može biti bolno i teško. Moura je upozorila da mnoge prvorotkinje možda nisu pripremljene za nelagodu povezanu s izdajalicama, koja je često uzrokovana korištenjem pogrešne veličine štitnika za dojke.

Ovaj propust može rezultirati bolovima, niskom količinom mlijeka ili začepljenim kanalima. Podijelila je svoje iskustvo korištenja pogrešne veličine izdajalice tijekom dva tjedna, što je dovelo do frustracije zbog boli i minimalne proizvodnje mlijeka.

Mnogi novi roditelji možda neće učinkovito izdajati tijekom prvih pokušaja, što može dovesti do osjećaja neadekvatnosti. Moura je naglasila da bi početni fokus trebao biti na poticanju proizvodnje mlijeka, a ne na očekivanju velikih količina mlijeka.

Kako odabrati pravu izdajalicu?

Odabir prave izdajalice i veličine štitnika ključan je za uspješno iskustvo izdavanja. Majke bi trebale izmjeriti svoje bradavice kako bi odredile ispravnu veličinu štitnika, a kako bi osigurale da ona udobno pristaje.

Često mnoge majke prihvaćaju prvu izdajalicu koju pokriva osiguranje, a koja možda ne odgovara njihovim potrebama. Prijenosne izdajalice mogu ponuditi fleksibilnost majkama koje planiraju često izdajati.

Zahtjevan raspored izdavanja, hranjenja i čišćenja može biti preplavljujući, osobito u prvim tjednima. Moura je primijetila da stalna potreba za izdajanjem može ostaviti malo vremena za povezivanje s novorođenčetom. Kako se količina mlijeka stabilizira nakon otprilike 12 tjedana, uspostavljanje dosljednog rasporeda izdavanja može optimizirati proizvodnju i poboljšati mentalno blagostanje.

Isprobajte kalkulator izdajanja

Kako bi pomogla drugima koji se suočavaju sa sličnim izazovima, Moura je kreirala kalkulator izdajanja. Ovaj alat pomaže majkama da prate svoju proizvodnju mlijeka i izračunaju koliko dugo trebaju nastaviti izdajati kako bi zadovoljile potrebe svoje bebe. Kalkulator također pruža resurse o tehnikama izdavanja i upravljanju količinom mlijeka.

Izdajanje može dovesti do dodatnih problema, poput napetosti u vezi. Partneri mogu smatrati da je izdavanje pretjerano ili da ometa obiteljske aktivnosti, što stvara pritisak majci koji doji.

Otvorena komunikacija o važnosti izdajanja može pomoći u ublažavanju ovog stresa. Važno je da majke prepoznaju kada izdajanje postaje štetno za njihovo blagostanje te da prioritet stave na svoje mentalno zdravlje i prisutnost za svoju bebu. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Andrade do Nascimento Moura, M. (2024). Exclusive Pumping CalculatorOmnicalculator.
  2. Menza, K. (2024). 64% of Moms Say Feeding a Baby Is Hard. Here’s How to Make It Suck LessWhat To Expect.
  3. Miller, M. (2024). ‘Frustrated With the Pain’: The Untold Challenges of Breast PumpingHealthnews.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu