Gubitak težine kod žena u ovoj dobi može skratiti životni vijek? Studija na više od 50.000 žena pokazala je zabrinjavajuće rezultate
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Studija koju su proveli istraživači sa Sveučilišta Kalifornija u San Diegu ispitala je utjecaj gubitka težine na smrtnost žena u dobi od 90, 95 i 100 godina u usporedbi s onima čija je težina ostala stabilna. Ova studija analizirala je podatke više od 50.000 žena, s ciljem da se pozabavi nedosljednim nalazima prethodnih istraživanja o promjenama težine u kasnijoj životnoj dobi i njihovoj povezanosti sa smrtnošću, posebno kod starijih osoba.
Istraživanje je obuhvatilo 54.437 žena
Studija, objavljena u časopisu Journals of Gerontology: Medical Sciences, izvukla je podatke iz Inicijative za zdravlje žena, dugoročnog istraživanja usmjerenog na čimbenike koji utječu na razvoj kroničnih bolesti kod žena u postmenopauzi. Istraživanje je obuhvatilo 54.437 žena koje su se inicijativi pridružile između 1993. i 1998. u dobi 50 – 79 godina s prosječnom početnom dobi od 69,8 godina. Većina sudionica bile su bjelkinje, a slijede manji postoci crnkinja, azijatkinja, latinoamerikanki te višerasnih ili drugih rasnih podrijetla.
Primarni fokus studije bio je ispitati utjecaj kratkoročnih (tri godine) i dugoročnih (10 godina) promjena težine na vjerojatnost preživljavanja do dobi od 90, 95 i 100 godina.
Nalazi su otkrili da su žene koje su doživjele kratkotrajni gubitak težine od 5 % ili više svoje tjelesne težine bile izložene značajno povećanom riziku od smrtnosti, s 33 % manjim izgledima da prežive do 90 godina, 35 % nižim do 95 godina i 38 % nižim do dobi od 100 godina u usporedbi s onima sa stabilnom težinom.
Slično, žene s 10-ogodišnjim gubitkom težine od najmanje 5 % imale su 40 % manju vjerojatnost da će doživjeti 90 godina i 49 % manje vjerojatnost da će doživjeti 95 godina. Međutim, studija nije imala dovoljno podataka za procjenu odnosa između 10-ogodišnjeg gubitka tjelesne težine i preživljenja do 100. godine, a nije procijenila namjernost 10-ogodišnjih promjena težine.
Nasuprot tome, povećanje tjelesne težine od najmanje 5 % nije imalo značajan učinak na preživljavanje do dobi od 90, 95 ili 100 godina. Stabilna težina tijekom vremena povećala je izglede za život do te poodmakle dobi za 1,2 – 2 puta u usporedbi s namjernim ili nenamjernim gubitkom težine od najmanje 5 %.
Ti su nalazi ostali dosljedni u različitim kategorijama tjelesne težine (normalna težina, prekomjerna tjelesna težina i pretilost) i nisu bili pod utjecajem početne dobi ili statusa pušenja.
Ograničenja u studiji
Međutim, istraživači su upozorili da su neki samoprijavljeni namjerni gubici težine možda zapravo bili nenamjerni te su priznali ograničenja u studiji, uključujući potencijalne netočnosti u samoprijavljenim namjernim gubicima težine.
Zaključno, studija je sugerirala da generalizirane preporuke za mršavljenje kod starijih žena možda neće dovesti do boljeg preživljavanja u starijoj dobi. Umjesto toga, istraživanje podupire praćenje promjena tjelesne težine, osobito kada se dogode nenamjerno, kao potencijalnog pokazatelja temeljnih zdravstvenih problema i prediktora smanjenog životnog vijeka kod starijih žena.
Pročitajte i ove članke:
- Imate 40 godina i neke od ovih loših navika? Novo istraživanje otkriva koliko ćete još godina živjeti
- Gubitak težine kod starijih ljudi nije uvijek povezan sa zdravim načinom života! Liječnici zabrinuti zbog novog istraživanja
- Ovoliko koraka tjedno trebate napraviti kako biste si produljili život.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Shadyab, A. H. i sur. (2023). Association of Later-Life Weight Changes With Survival to Ages 90, 95, and 100: The Women’s Health Initiative. The Journals of Gerontology: Series A.
- Splete, H. (2023). Weight loss linked to mortality in older women. Medscape.