Usklađivanje obiteljskih odnosa nakon rođenja djeteta
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Kada parovi prijeđu u roditeljstvo, upravljanje odnosima s ostatakom obitelji često postaje velika briga. Različita mišljenja i očekivanja od baka i djedova mogu zakomplicirat odnos između novih roditelja, osobito kada bake i djedovi pokušavaju utjecati na roditeljske odluke koje su u suprotnosti sa stavovima roditelja.
Razdoblje nakon djetetova rođenja uključuje intenzivne razgovore, osobito za bake i djedove koji to postaju prvi put. Kako djeca postaju roditelji, a roditelji bake i djedovi, unutar obiteljskih struktura dolazi do značajnih promjena.
Tijekom ovih transformativnih promjena mogu se pojaviti sukobi i napetosti dok se svi prilagođavaju svojim novim ulogama i odgovornostima. Redefiniranje odnosa može dovesti do nesporazuma i neslaganja dok svaki pojedinac prolazi kroz nepoznatu obiteljsku dinamiku.
Uobičajen scenarij uključuje stranu koja nudi neželjene savjete o praksi njege bebe. Promjerice, nova majka bi mogla odlučiti isključivo dojiti na temelju svojih istraživanja i konzultacija sa svojim pedijatrom. Međutim, njezina svekrva, koja je odgajala svoju djecu u razdoblju koje je naglašavalo prehranu adaptiranim mlijekom, često bi mogla predložiti nadopunjavanje majčinog mlijeka adaptiranim mlijekom.
Unatoč novopečenim objašnjenjima i uvjeravanjima, bakini uporni prijedlozi mogu dovesti do frustracija i stresa. Ovo naglašava važnost postavljanja jasnih granica i otvorene komunikacije za održavanje obiteljskog sklada.
Savjeti za uspostavljanje zdravih granica
Evo nekoliko savjeta za nove roditelje.
Postavite jasne granice
Ključno je postaviti jasne granice koje daju prioritet vašoj novoj obiteljskoj jedinici tijekom ranog roditeljstva. To pomaže definirati uloge unutar obitelji i ukazuje na to koji su odnosi najvažniji.
Učinkovito komunicirajte
Izražavanje svojih preferencija i ograničenja novim bakama i djedovima je izazovno, ali bitno. Kao roditelji, važno je potvrditi svoje odluke u vezi stilova roditeljstva i razine uključenosti koju želite od članova šire obitelji.
Razmislite o stilovima roditeljstva
Razmotrite svoj odgoj i odlučite koje aspekte zadržati ili izmijeniti dok prihvaćate nove koncepte roditeljstva. Prihvatite da je nesavršenost dio roditeljstva i usredotočite se na ono što je najbolje za vaše dijete u suradnji s partnerom.
Izgradite razumijevanje
Uključite se u otvoreni dijalog s članovima šire obitelji kako biste potaknuli međusobno razumijevanje i poštovanje. Saslušajte njihove brige, priznajte njihove namjere i nastojte pronaći zajednički jezik na temelju zajedničkog interesa za djetetovu dobrobit.
Primjerice, ako baka i djed često posjećuju nenajavljeno, to može poremetiti obiteljsku rutinu. U takvim slučajevima može biti učinkovito postavljanje jasnih granica s poštovanjem. Mogli biste reći:
Cijenimo vašu želju da se uključite i provodite vrijeme s bebom. Međutim, moramo održavati predvidljiv raspored za njihovu dobrobit. Možemo li organizirati redovite sate za posjete koji odgovaraju svima?
Ovaj pristup pokazuje cijenjenje za njihovu uključenost dok čvrsto uspostavlja potrebne granice, njegujući odnos pun poštovanja i ljubavi sa tazbinom.
Pročitajte i ove članke:
- Odgojni stilovi roditeljstva: Kakav ste tip roditelja?
- Zašto je važno ostati u kontaktu s bakama i djedovima? Mogu pomoći kad je teško, a vi im možete produžiti život
- Pitanje koje se (ne) podrazumijeva: Trebaju li bake i djedovi biti dežurne dadilje?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
5 faktora rizika za moždani udar koje žene trebaju znati
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Strauss Cohen, I. (2024). Harmonizing Family Relationships Post-Baby Arrival. Psychology Today.
- Family dynamics: How relationships change after having a baby. (2022). UCLA Health.
- Understanding Family Dynamics. Psychology Today.