Svaki 4. građanin Hrvatske je barem jednom u životu uzimao neku ilegalnu drogu! Kreće Mjesec borbe protiv ovisnosti, evo popisa aktivnosti

Svaki 4. građanin Hrvatske je barem jednom u životu uzimao neku ilegalnu drogu

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti te potaknuti na provedbu aktivnosti koje će za cilj imati smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, unaprijeđenje zaštite zdravlja i sigurnost stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih s ovisnostima i ponašajnim ovisnostima.

Posljednjih nekoliko godina je došlo do povećane prevalencije uporabe droga
FOTO: Getty Images

Posljednjih nekoliko godina je došlo do povećane prevalencije uporabe droga

Cijena ovisnosti koju plaćaju konzumenti i društvo visoka je, kao i povezani troškovi za javno zdravstvo, javnu sigurnost i produktivnost rada.

Prema rezultatima istraživanja, u Republici Hrvatskoj svaki četvrti građanin je barem jednom u životu uzimao neku ilegalnu drogu. Trendovi zlouporabe droga u Hrvatskoj govore u prilog tome da je u posljednjih nekoliko godina došlo do povećane prevalencije uporabe droga, osobito kanabisa i stimulansa među mladima, uz prisutan trend poliuporabe droga. Zabrinjavajuću javno zdravstvenu ugrozu predstavlja i visoka dostupnost i sve veća raznolikost droga te pojava novih psihoaktivnih tvari.

Ukupan broj osoba liječenih zbog problema ovisnosti o drogama, kao i onih koji su se prvi put javili na liječenje, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2022. godini je porastao (6.078 osoba) u odnosu na 2020. i 2021. godinu. Oko 83 % svih liječenih u sustavu su opijatski ovisnici, a kod neopijatskih ovisnika prevladava ovisnost o kanabisu.

Eksperimentiranje počinje u dobi oko 16 godina, a prosječna dob osoba koje dolaze na liječenje je 29 godina.
Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodi se putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini
FOTO: Getty Images

Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti

Uzimajući u obzir nove trendove, u veljači ove godine donesena je nova Nacionalna strategija djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030., kojom su definirani prioriteti i odgovori na modalitete i trendove pojavnosti droga, ostalih ovisnosti i ponašajnih ovisnosti sukladno aktualnim međunarodnih i nacionalnim potrebama. Stoga je neophodno intenzivirati provedbu raznih oblika preventivnih intervencija, i to posebice onih koje se provode u suradnji s odgojno-obrazovnim sustavom.

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti provodi se putem šire društvene akcije na nacionalnoj i lokalnoj razini, a s ciljem informiranja javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti te pružanja pomoći obitelji, osobito odgojnoj funkciji roditelja u prevenciji ovisničkog stila življenja. Tijekom Mjeseca će se i putem javnih medija predstavljati projekti i aktivnosti koje se provode s ciljem zaštite zdravlja djece, mladeži i obitelji i promoviranja zdravih stilova života.

Aktivnosti koje će se ususret Mjeseca borbe protiv ovisnosti i tijekom istog održati u organizaciji HZJZ-a s ciljem rasprave oko različitih aspekata povezanih s ovisnostima te aktivnosti koje će se održati u organizaciji ostalih nadležnih tijela, a na kojima će sudjelovati predstavnici HZJZ-a možete preuzeti ovdje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu