Pušenje dokazano smanjuje mozak, no može li prestanak pušenja to spriječiti? Evo što kažu znanstvenici

Pušenje dokazano smanjuje mozak

Nedavna studija koju su proveli istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington u St. Louisu otkriva korelaciju između pušenja cigareta i smanjivanja mozga, što je povezano s povećanim rizikom od kognitivnog oštećenja, demencije i Alzheimerove bolesti.

Studija koju je vodila dr. Laura J. Bierut, direktorica Centra za istraživanje zdravlja i ponašanja WashUMed-a, otkrila je da prestanak pušenja zaustavlja daljnji gubitak sive tvari, iako mozak nije u potpunosti povratio svoju izvornu masu nakon skupljanja.

Otprilike polovica individualne sklonosti pušenju pripisuje se genetici
FOTO: Shutterstock

Utjecaj pušenja na mozak

Iako su štetni učinci pušenja na pluća i srce dobro utvrđeni, manje je istraživanja usmjereno na njegov utjecaj na mozak. Istraživači su nastojali riješiti ovaj jaz u razumijevanju, naglašavajući da je smanjenje mozga povezano s pušenjem značajan problem.

Prethodne studije ukazale su na vezu između pušenja i demencije, procjenjujući da bi 14 % slučajeva Alzheimerove bolesti moglo biti povezano s pušenjem. Razotkrivanje veze između smanjenja mozga i pušenja uključuje razmatranje čimbenika ponašanja i genetike.

Otprilike polovica individualne sklonosti pušenju pripisuje se genetici. Istraživači su analizirali podatke britanske Biobanke, koji su uključivali 32.094 sudionika, i otkrili da su oni koji su više pušili pokazali veću razinu smanjenja mozga.

Smanjenje mozga ili atrofija uključuje gubitak neurona i njihovih veza, što narušava funkcionalnost mozga. Može pridonijeti kognitivnom padu, osobito u kritičnim područjima kao što je hipokampus, ključnim za formiranje pamćenja. Studija naglašava da pušenje dovodi do kroničnih nižih razina kisika u krvi, uskraćujući mozgu vitalni kisik.

Pušenjem se u tijelo unose otrovne kemikalije, uzrokujući vaskularna oštećenja i smanjujući dotok krvi u mozak, što dovodi do atrofije i smrti stanica.

Oksidativni stres i upalni učinci povezani s pušenjem također mogu oštetiti moždane stanice i potporne strukture. Neke kemikalije cigareta su neurotoksične i izravno oštećuju moždane stanice.

Prestanak pušenja ističe se kao jedan od najvažnijih koraka za zdravlje
FOTO: Shutterstock

Prestanak pušenja

Prestanak pušenja ističe se kao jedan od najvažnijih koraka za zdravlje, s dobrobitima čak i u kasnijim fazama života. Dr. Bierut je istaknula važnost rješavanja promjenjivih čimbenika rizika za demenciju, s obzirom na starenje globalne populacije.

Za prestanak pušenja preporučuje se multimodalni pristup koji uključuje savjetodavnu terapiju i suportivnu farmakoterapiju. Sedam lijekova koje je odobrila FDA, uključujući nadomjesne lijekove za nikotin i lijekove u obliku tableta, mogu pomoći u prestanku pušenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Berman, R. (2023). Smoking causes brain shrinkage, but quitting may prevent further loss. Medical News Today.
  2. Chang, Y. i sur. (2023). Investigating the Relationship Between Smoking Behavior and Global Brain Volume. Biological Psychiatry, 4(1): 74–82.
  3. Livingston, G. i sur. (2020). Dementia prevention, intervention, and care: 2020 report of the Lancet CommissionThe Lancet, 396(10248): 413–446. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu