Zašto su neki očevi više zaštitnički nastrojeni prema svojim kćerima?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Odnos između očeva i kćeri često se romantizira kroz fraze poput “tatina curica”, no iza te slike kriju se složeni psihološki i evolucijski obrasci.
Novo istraživanje pokazuje da na očinsku toplinu i angažiranost ne utječu samo osobine ličnosti, već i obrazovanje, financijska stabilnost, pa čak i to kako otac ili kći percipiraju njezin fizički izgled.
Obrazovaniji i imućniji očevi više ulažu u emocionalni odnos
Istraživanje provedeno u dva dijela – jedno s mladim ženama koje su opisivale ponašanje svojih očeva, a drugo s očevima koji su sami govorili o vlastitim postupcima – otkriva dosljedne obrasce.
Očevi koji imaju višu razinu obrazovanja i stabilnije financijsko stanje češće izražavaju nježnost, pružaju podršku i uključuju se u zaštitu svojih kćeri.
Ovi rezultati upućuju na tzv. “sporiju” strategiju životne povijesti – osobe koje odrastaju u stabilnim i sigurnim okruženjima sklonije su ulagati više u dugoročne odnose, uključujući i emocionalnu povezanost s djecom.
U tom smislu obrazovanje i prihodi djeluju kao pokazatelji stabilnosti, a očevi koji ih posjeduju češće su emocionalno prisutni i podržavajući.
Fizička privlačnost kćeri i očinska zaštitnost
Jedno od neočekivanijih otkrića studije bilo je da kćeri koje sebe smatraju privlačnijima ili koje njihovi očevi doživljavaju kao fizički atraktivne češće imaju snažniju emocionalnu povezanost s ocem i dobivaju više podrške i zaštite.
Ovaj se fenomen tumači kroz tzv. hipotezu očinske zaštite – iz evolucijske perspektive kćeri s višom “vrijednošću na tržištu partnera” mogu ranije privući mušku pažnju, što povećava rizik od prerane ili rizične seksualne aktivnosti.
Očevi, svjesno ili nesvjesno, reagiraju pojačanom prisutnošću, vođenjem i zaštitničkim ponašanjem.

Utječu li religija i politička uvjerenja?
Suprotno uvriježenim mišljenjima, religioznost i konzervativna politička uvjerenja nisu bili povezani s većom zaštitničkom ulogom.
Štoviše, prema iskazima kćeri, religiozni očevi pokazivali su manje zaštitničkog ponašanja, a politička orijentacija nije imala jasnu povezanost s emocionalnom toplinom ili kontrolom. U anketi među očevima konzervativci su češće prijavljivali slabiju emocionalnu povezanost s kćerima.
To ne znači nužno da ideologija nema nikakav utjecaj, ali upućuje na to da konkretne životne okolnosti poput obrazovanja, prihoda i emocionalne dostupnosti imaju veću težinu u oblikovanju očinskog angažmana.
Što ovo znači za razvoj djevojčica?
Topao, podržavajući i zaštitnički odnos s ocem važan je temelj za emocionalni razvoj kćeri – utječe na njezino samopouzdanje, stil vezivanja i sposobnost regulacije emocija. Očevi koji su emocionalno prisutni i stabilni, bez potrebe za pretjeranom kontrolom, pružaju sigurnost koja je ključna za zdrav psihološki razvoj.
Pročitajte i ove članke:
- Uloga oca u odgoju djeteta: Njegova odsutnost koči adekvatni razvoj djeteta! Psihologinja otkriva zašto je važnija nego što se misli
- Kako biti dobar otac? 16 savjeta za pripremu
- Odnos majke i kćeri: Najkompleksniji odnos uz brojna neslaganja kojima je važno znati upravljati! Psihologinja otkriva najčešće prepreke.
- Garza, R. i sur. (2025). Daddy’s Little Girl: The Role of Life History in Paternal Investment Towards Daughters. Adaptive Human Behavior and Physiology, 11: 8.
- Pazhoohi, F. (2025). Why Some Dads Are More Protective of Their Daughters. Psychology Today.