Mladi se “drogiraju” na način koji je popularan na TikToku

Kromiranje je vrlo opasno

Opasan trend postaje sve češći među tinejdžerima, poznat kao “kromiranje” (eng. chroming). To uključuje udisanje uobičajenih kućanskih predmeta poput laka za nokte ili flomastera kako bi se doživjelo uzbuđenje.

Iako je izraz “kromiranje” relativno nov, praksa udisanja svakodnevnih predmeta zbog njihovih halucinogenih učinaka postoji već dugo vremena. Prethodno se to nazivalo huffing, puffing ili bagging.

U 2015. oko 684.000 Amerikanaca u dobi 12 – 17 godina koristilo je inhalante, prema američkoj Upravi za zlouporabu supstanci i mentalno zdravlje. Taj se broj smanjio na 554.000 do 2022., ali je ponovno lagano porastao na 564.000 2023.

Društvene mreže uvelike su pridonijele ovom ponovnom porastu, kako je za Health objasnila Rachel Kim, istraživačica u Cohen Children’s Northwell Health. Suautorica je studije o TikTok videozapisima povezanim s kromiranjem, ističući koliko su lako dostupni predmeti koji se koriste za kromiranje.

Kromiranje uključuje udisanje ugljikovodika i drugih štetnih para iz legalnih proizvoda. Naziv dolazi od metalik ostatka boje koji ostaje na koži nakon udisanja. Prema dr. Hannah Hays iz Central Ohio Poison Center, kromiranje stvara veliku ovisnost.

Analiza 109 TikTok videozapisa povezanih s kromiranjem

Studija koju je provela Kim, predstavljena na Nacionalnoj konferenciji Američke pedijatrijske akademije 2024., analizirala je 109 TikTok videozapisa povezanih s kromiranjem, a mnogi su korisnici raspravljali o opetovanoj uporabi i ovisnosti.

Videozapisi su pokazali da je 31 % tinejdžera koristilo trajne flomastere za kromiranje, a zatim air dustere (17 %), lak za nokte (12 %) i razrjeđivač, benzin ili dezodorans u spreju (11 %).

Neka djeca čak koriste kanistere za šlag za kromiranje, što je navelo jednu tvrtku da prestane prodavati svoje proizvode dušikovog oksida s okusom slatkiša nakon što su otkrili njihovu zlouporabu.

tinejdžer udiše flomaster
FOTO: Shutterstock

Kromiranje je vrlo opasno, potencijalno dovodi do vrtoglavice, nejasnog govora i gubitka ravnoteže, što povećava rizik od pada. Također, može dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema poput srčanih aritmija, napadaja, pa čak i smrti.

U jednom je tragičnom slučaju 11-godišnjak u Velikoj Britaniji preminuo nakon pokušaja kromiranja tijekom izazova na društvenim mrežama.

Iako kromiranje nije novost, njegov porast popularnosti potiču društvene mreže koje to ponašanje često prikazuju na duhovit ili meme način, odnosno normaliziraju ga među mladima. Djeca mogu misliti da je sigurnije od tradicionalnih droga jer su artikli široko dostupni, za razliku od drugih kontroliranih tvari.

Kako bi se smanjili rizici, Kim predlaže da takve predmete držite izvan dohvata mlađe djece, iako to može biti izazovno budući da su to uobičajeni kućanski proizvodi. Roditelji bi također trebali biti oprezni zbog neuobičajenog ponašanja, poput kupnje prevelikih količina laka za nokte.

Praćenje korištenja društvenih mreža i raspravljanje o kromiranju na način bez osuđivanja može pomoći da se djeca obeshrabre od pokušaja. Obrazovanje o opasnostima i postavljanje jasnih granica također može biti učinkovito u sprječavanju zlouporabe droga

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu