Tri istine koje trebamo prihvatiti o tinejdžerima i društvenim mrežama

Ne trebamo uvjerljive znanstvene dokaze da djelujemo na štetne učinke društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih

Društvene mreže omogućuju tinejdžerima stvaranje online identiteta, razgovor s drugima i izgradnju zajednice. Mogu pružiti podršku drugih ljudi koji imaju zajedničke hobije ili iskustva.

Međutim, korištenje društvenih mreža može imati negativne učinke:

  • odvraćanje pažnje od domaće zadaće, vježbanja i obiteljskih aktivnosti
  • loš san
  • pristup informacijama koje su pristrane ili netočne
  • sredstvo su širenja glasina ili dijeljenja previše osobnih podataka
  • pristup nerealističnim prikazima života drugih ljudi
  • izlaganje mrežnim predatorima koji bi ih mogli pokušati iskoristiti
  • izlaganje internetskom zlostavljanju, što može povećati rizik od stanja mentalnog zdravlja kao što su tjeskoba i depresija.

Izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg nedavno se ispričao roditeljima u publici senatskog online saslušanja o sigurnosti djece koji kažu da je Instagram pridonio samoubojstvima ili iskorištavanju njihove djece.

Iako ovo nije njegova prva isprika, mogla bi imati drugačiji odjek kod roditelja koji su iscrpljeni izazovima upravljanja internetskim aktivnostima svoje djece i svjedočenjem njihovim borbama u digitalnom svijetu kojem njihova dobrobit nije prioritet.

Dijalog između američkog Kongresa i tehnoloških čelnika, zajedno s postojećim nizom rješenja na državnoj razini, potiče na razmišljanje o tome kako nastaviti. Imamo priliku napredovati uvažavajući potrebe i razvoj adolescenata.

Moramo prepoznati složenost utjecaja društvenih mreža na tinejdžere, kako bismo formulirali učinkovite politike i sustave podrške
FOTO: Shutterstock

Da bismo to učinili učinkovito, moramo istovremeno priznati tri ključne istine.

1. Ne trebamo uvjerljive znanstvene dokaze da djelujemo na štetne učinke društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih!

Tehnološke tvrtke moraju prepoznati i pozabaviti se ranjivostima svojih mladih korisnika, dizajnirajući platforme koje daju prednost sigurnosti i sadržaju primjerenom dobi bez čekanja na apsolutni dokaz štete.

2. Moramo prepoznati složenost utjecaja društvenih mreža na tinejdžere, kako bismo formulirali učinkovite politike i sustave podrške!

Umjesto demoniziranja tehnologije, trebali bismo uzeti u obzir individualne razlike, dizajn platforme i pristup resursima kada stvaramo rješenja koja balansiraju između zaštite i osnaživanja.

3. Rješavanje mentalnog zdravlja adolescenata zahtijeva kolektivnu akciju izvan reguliranja društvenih mreža!

Iako digitalne platforme igraju važnu ulogu, moramo se pozabaviti i širim društvenim odrednicama kao što su siromaštvo, rasizam i pristup skrbi za mentalno zdravlje.

Ovaj trenutak predstavlja priliku za stvaranje boljeg interneta, ali zahtijeva nijansirano razumijevanje odnosa između tehnologije i dobrobiti tinejdžera. Davanje prioriteta mentalnom zdravlju djece zahtijeva da prihvatimo ove složenosti i tražimo sveobuhvatna rješenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu