Ne možete prestati skrolati? Evo 6 savjeta stručnjaka
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Dana 8. listopada glavni odvjetnici iz 13 saveznih država i Distrikta Kolumbija podnijeli su tužbu protiv TikToka – optužili su platformu da je namjerno ovisna za djecu i tinejdžere. To slijedi nakon slične tužbe prošle godine od strane 41 savezne države i DC-a protiv Mete, matične tvrtke Instagrama i Facebooka.
Ove tužbe pokrenule su rasprave o potencijalnoj šteti koju uzrokuju društvene mreže. TikTok je odgovorio da se ne slaže s tvrdnjama i opisao mnoge od njih kao “netočne i zavaravajuće” te istaknuo značajke poput ograničenja vremena korištenja.
Nicole O’Donnell, doktorica medijske psihologije sa Sveučilišta Washington, za Health je objasnila da društvene mreže, uključujući TikTok, koriste algoritme koji iskorištavaju sustav nagrađivanja našeg mozga, slično načinu na koji rade casina, što otežava otpor stalnom provjeravanju.
Iako ovisnost o društvenim mrežama nije službeno priznata kao dijagnoza, psihologinja ovisnosti Natalie Feinblatt istaknula je uobičajene ponašanja poput nemogućnosti ograničavanja vremena na tim platformama, što može negativno utjecati na posao, školu ili osobne odnose.
Uravnotežiti korištenje društvenih mreža može biti izazovno, ali stručnjaci su ponudili strategije za zdravije angažiranje.
Postavite vremenska ograničenja
Ograničavanje vremena provedenog na društvenim mrežama ključno je. Aplikacije poput OffScreen, SelfControl i Stay Focused mogu pomoći u provedbi vremenskih ograničenja, ili možete postaviti ručni tajmer prilikom prijave.
Izbjegavajte ekrane prije spavanja
Dr. Petros Levounis, sa Sveučilišta Rutgers, naglasio je štetni utjecaj društvenih mreža na san i savjetovao isključivanje obavijesti i uklanjanje uređaja iz spavaćih soba noću.
Kreirajte zone bez društvenih mreža
Određivanje područja u domu gdje društvene mreže nisu dopuštene, npr. za vrijeme obroka ili u automobilima, potiče lice-u-lice interakciju i smanjuje besciljno skrolanje.
Uključite se u aktivnosti uživo
Specijalistica za ovisnosti Fiona Dowman predlaže zamjenu vremena provedenog na društvenim mrežama stvarnim aktivnostima, poput hobija ili iskustava na otvorenom, što je korisno za mentalno zdravlje.
Pokušajte s digitalnim detoksom
Uzimanje potpune pauze od društvenih mreža na određeni vremenski period, poput tjedan ili mjesec dana, može pomoći u resetiranju navika i smanjenju ovisnosti. Studija iz 2023. je pokazala da su takvi detoksi poboljšali san, smanjili stres i povećali zadovoljstvo životom.
Koristite društvene mreže s namjerom
Unatoč svojim ovisničkim tendencijama, društvene mreže mogu imati pozitivne aspekte, poput poticanja veza u marginaliziranim zajednicama.
Korištenje s namjerom, npr. za podršku ili kreativnost, može poboljšati iskustvo. Djecu je važno usmjeriti da grade prijateljstva i uče iz svojih interakcija.
Pročitajte i ove članke:
- S koliko su godina vaša djeca počela koristiti društvene mreže? Prema stručnjacima ovo je primjerena dob kako biste izbjegli štetu
- Tjedan dana bez društvenih mreža itekako će vam se isplatiti
- Ovisnost o internetu: Mladi su rizična skupina, a narušava psihičko i fizičko zdravlje! Psihologinja otkriva kako je prepoznati.
- Garone, S. (2024). Can’t Stop Scrolling? Experts Share 6 Ways to Use Social Media Without Getting Addicted. Health.
- Coyne, P. i Woodruff, S. J. (2023). Taking a Break: The Effects of Partaking in a Two-Week Social Media Digital Detox on Problematic Smartphone and Social Media Use, and Other Health-Related Outcomes among Young Adults. Behav. Sci., 13: 1004.