Kako odabrati psihoterapeuta koji će vam zaista pomoći?

kvaliteta veze između vas i terapeuta jedan od najvažnijih faktora uspjeha u terapiji

Razmišljate o psihoterapiji, ali niste sigurni kako odabrati pravog terapeuta? Bilo da želite poboljšati mentalno zdravlje, prevladati traumu, popraviti odnose ili se prilagoditi novoj životnoj fazi, prvi korak uvijek je pronaći stručnjaka s kojim ćete uspostaviti dobar odnos.

Upravo je kvaliteta veze između vas i terapeuta jedan od najvažnijih faktora uspjeha u terapiji. Zato je važno dobro istražiti, postavljati pitanja i slušati svoje osjećaje tijekom ovog procesa.

U nastavku donosimo ključne savjete kako odabrati terapeuta koji će vam zaista pomoći.

1. Razmislite o svojim ciljevima prije nego krenete u potragu

Prije nego što započnete terapiju, korisno je razjasniti što želite postići. Želite li se bolje nositi sa stresom? Prevladati određenu traumu? Ili možda samo razgovarati i dobiti podršku? Istraživanje pokazuje da kada vi i vaš terapeut dijelite iste ciljeve, terapija je uspješnija.

Jasno definirani ciljevi pomažu terapeutu da razumije vaše potrebe i brže pokrene proces liječenja. Također, moguće je da tijekom terapije ciljevi budu prilagođavani, što je potpuno u redu.

Razmislite i o vrsti terapije koja bi vam najviše odgovarala – od kognitivno-bihevioralne terapije do EMDR-a ili grupne terapije.

Ako mislite da bi vam lijekovi pomogli, potražite psihijatra koji ih može propisati.

2. Provjerite svoju zdravstvenu iskaznicu i financijske mogućnosti

Terapija može biti financijski zahtjevna pa je važno znati pokriva li vaš zdravstveni osiguravatelj psihološke usluge. Provjerite dostupnost terapeuta u okviru vašeg osiguranja i uvjete, poput broja dopuštenih termina ili dodatnih troškova za izvanmrežne terapeute.

3. Pitajte nekoga kome vjerujete za preporuku

Ponekad je najbolje polazište preporuka prijatelja, obitelji ili liječnika. No, imajte na umu da ne morate nužno imati iste potrebe kao osoba koja vam je preporučila terapeuta, pa možda ta osoba nije savršen izbor baš za vas.

Nemojte se obeshrabriti ako preporučeni terapeut nije idealan. Potraga može potrajati, ali danas je terapija dostupnija nego ikad zahvaljujući online uslugama.

kada vi i vaš terapeut dijelite iste ciljeve, terapija je uspješnija
FOTO: Shutterstock

4. Istražite lokalne resurse i podršku

Mnogi imaju pristup dodatnim resursima poput sveučilišnih savjetovališta, programa na radnom mjestu, vjerskih centara ili lokalnih grupa za podršku. Neki od ovih programa mogu biti besplatni ili pristupačniji.

5. Koristite provjerene online baze podataka

Postoje internetske stranice koje vam omogućuju pretraživanje licenciranih terapeuta po lokaciji i specijalizaciji.

6. Obratite se organizacijama koje se bave vašim specifičnim problemom

Ako tražite pomoć za određeni problem, potražite udruge ili nacionalne mreže koje mogu preporučiti stručnjake s iskustvom u tom području.

Primjerice, postoje udruge za poremećaje prehrane, anksioznost i depresiju, PTSP i dr.

7. Postavljajte pitanja koja su vam važna

Na prvom susretu s terapeutom slobodno postavite pitanja o njegovom iskustvu, specijalizaciji i pristupu terapiji. Važno je znati možete li očekivati online terapiju, može li liječnik propisati lijekove te kako će se postupati ako terapija ne daje željene rezultate.

Ako ste doživjeli traumu ili diskriminaciju, slobodno pitajte je li terapeut upoznat s tim temama i osjetljiv na vaš kontekst.

8. Obratite pažnju na vlastite osjećaje i signale

Najvažnije je kako se vi osjećate s terapeutom. Je li vam ugodno? Osjećate li se sigurno i saslušano? Terapija može biti ponekad neugodna jer se bavi teškim temama, ali ne smijete se osjećati neugodno ili osuđivano.

Ako primijetite da terapeut nije prisutan, ne poštuje vaše vrijeme ili vas ne razumije, razmislite o promjeni. Nemojte se bojati tražiti drugog stručnjaka ako vam prvi ne odgovara.

Prema istraživanju, polovica ljudi pronađe idealnog terapeuta već pri prvom pokušaju, dok druga polovica prođe kroz nekoliko susreta dok ne pronađe odgovarajućeg stručnjaka. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Lee, M. i Stanborough, M. J. (2025). How to Find a Therapist: 8 Tips from Experts on Searching for the Right FitHealthline.
  2. Syed, P. (2024). The Results of Healthline’s Online Therapy User SurveyHealthline.
  3. Allen, M. L. i sur. (2017). Patient-Provider Therapeutic Alliance Contributes to Patient Activation in Community Mental Health Clinics. Adm. Policy Ment. Health, 44(4): 431–440. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu