Cjelodnevno stajanje na poslu može oštetiti ovaj organ!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Godinama smo upozoravani da je “sjedenje novo pušenje“, no nedavno istraživanje pokazuje da dugotrajno stajanje također može negativno utjecati na naše zdravlje.
Studija objavljena u časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise je otkrila da stajanje na poslu tijekom duljih vremenskih razdoblja negativno utječe na krvni tlak sudionika u razdoblju od 24 sata.
Suprotno tome, više vremena provedenog u sjedenju na poslu bilo je povezano sa zdravijim krvnim tlakom. Istraživanje je obuhvatilo 156 radnika u dobi 60 – 64 godine, pri čemu je više od 80 % bilo žena, a 75 % radilo je u nemanualnim zanimanjima.
Rezultati studije
Istraživači su pratili krvni tlak i aktivnost sudionika tijekom 24 sata, koristeći uređaje za mjerenje aktivnosti, koja je bila kategorizirana kao sedentarna, stajanje, lagana fizička aktivnost ili umjereno do intenzivna fizička aktivnost.
Nisu pronađeni značajni učinci od aktivnosti tijekom slobodnog vremena ili u neradne dane.
Ova se studija izdvaja jer je koristila kontinuirana mjerenja krvnog tlaka tijekom 24 sata te pružila sveobuhvatan uvid u fluktuacije krvnog tlaka tijekom dana. Postojano povišen krvni tlak, čak i noću, može dugoročno dovesti do kardiovaskularnih problema.
Međutim, ograničenja studije, uključujući uzorak starijih, općenito zdravijih finskih odraslih osoba, mogu značiti da se ovi rezultati ne mogu primijeniti na druge demografske skupine.
Zašto stajanje utječe na krvni tlak?
Razlog zašto stajanje može negativno utjecati na krvni tlak je taj što se krv može nakupljati u nogama, zbog čega srce mora jače pumpati kako bi održalo cirkulaciju, što podiže krvni tlak. Ovo stanje, poznato kao venska staza, stavlja pritisak na kardiovaskularni sustav, posebno ako se ne uzimaju pauze.
Stručnjaci upozoravaju da se ovi nalazi ne koriste kao izgovor za izbjegavanje fizičke aktivnosti. Neka istraživanja i dalje podupiru prednosti stajanja i aktivnosti na poslu u odnosu na sjedenje. Primjerice, istraživanje je pokazalo da smanjenje vremena provedenog u sjedenju i povećanje fizičke aktivnosti može smanjiti krvni tlak.
Stručnjaci preporučuju ravnotežu između sjedenja i stajanja na poslu uz pauze za kretanje kako bi se zaštitilo zdravlje.
Za sedentarne radnike se savjetuje najmanje 200 minuta umjereno intenzivne aktivnosti tjedno, hodanje tijekom sastanaka i redovite pauze za kretanje nogama. Kompresijske čarape također mogu pomoći u smanjenju nakupljanja krvi.
Oni koji stoje na poslu trebali bi uzimati pauze za sjedenje ili hodanje kako bi održali zdrav krvni tlak. Čak je i za aktivne radnike redovita umjereno-intenzivna aktivnost ključna za kontrolu krvnog tlaka i izbjegavanje dugoročnih zdravstvenih problema.
Također, oni koji rade na fizički zahtjevnim poslovima trebaju poduzeti mjere opreza kako bi spriječili ozljede, poput pravilne tehnike podizanja tereta.
Pročitajte i ove članke:
- Koliko kalorija troši stajanje? Brojka bi vas mogla iznenaditi! Evo nekoliko razloga zašto biste češće trebali biti na nogama
- Bolovi u nogama od stajanja: Fizioterapeut otkriva okidače
- Predugo sjedite i malo se krećete? Evo kako “nesvjesno” uklopiti kretanje u svakodnevni život.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Zdravstveni plan za 2025.: Stvari koje ne smijete ignorirati
- Zrinka Babić
- 6 min čitanja
- Norha, J. i sur. (2024). Associations between Leisure and Work Time Activity Behavior and 24 H Ambulatory Blood Pressure among Aging Workers. Medicine & Science in Sports & Exercise, 10.1249
- Yuko, E. (2024). Study Finds Standing All Day at Work Can Take a Toll on Your Heart Health. Health.
- Gupta, N. i sur. (2019). Daily domain-specific time-use composition of physical behaviors and blood pressure. Int. J. Behav. Nutr. Phys. Act., 16(4).