Koliko vode treba piti dnevno?
- 7 komentara
- 2 min čitanja
Voda je neophodna ne samo za dobro zdravlje nego i za bilo kakvo zdravlje jer bez nje nema života. Potreba za vodom tj. količina koju trebamo piti varira od pojedinca do pojedinca.
Pitanje “Koliko tekućine treba piti svaki dan?” je jednostavno, ali odgovor je malo kompleksniji. On ovisi o faktorima kao što su- vaše zdravlje, koliko ste aktivni i gdje živite. Mada ne postoji jedna formula koja bi za svakoga izračunala idealnu količinu vode postoje određene smjernice koje će vam pomoći odrediti optimalan unos vode, a postoji i zlatno pravilo s kojim ćemo vas upoznati.
Kako voda izlazi iz tijela?
Prije nego krenemo računati koliko vode treba unijeti u tijelo moramo znati na koje sve načine tijelo gubi vodu.
Voda izlazi iz tijela:
- procesom disanja,
- znojenja,
- mokrenja i
- obavljanja stolice.
Da bi tijelo dobro funkcioniralo potrebno je nadoknađivati svu tu tekućinu.
Koliko treba piti vode?
Dnevno mokrenjem iz tijela izlazi oko 1.5 litre vode. Dodatna litra gubi se znojenjem i disanjem što nas dovodi ukupno do 2.5 litre potrošene vode.
Hrana koju pojedemo pokriva oko 20% potrebe za vodom (pola litre). Jednostavnom računicom dolazimo do podatka da trebamo konzumirati dodatne 2 litre tekućine dnevno (dodatne jer hranu tu NE računamo).
Zlatno pravilo
Ako pijete dovoljno tekućine mokraća će vam biti prozirne ili svijetlo- žute boje. Ukoliko ne pijete dovoljno tekućine, ona će biti tamno žute boje.
Kada treba pojačati unos vode?
Ovisno o predjelu u kojem živite, godišnjem dobu, fizičkoj aktivnosti i trudnoći, postoje trenuci kada treba pojačati unos vode:
- Vježbanje – Svaka aktivnost pri kojoj se dodatno znojite zahtjeva unos vode. Za umjerenu vježbu kao što je pola sata brzog hodanja ili vožnje bicikla potrebno je popiti oko pola litre vode. Važno je znati da znojenjem ne gubite samo vodu nego i elektrolite (zato je znoj slan). Nakon aktivnosti možete malo jače posoliti obrok. Dobro je i konzumirati energetske napitke s elektrolitima.
- Podneblje – Ukoliko živite u toplom i vlažnom podneblju u kojem se jako znojite potrebno je pojačati unos vode. Ukoliko živite na jako visokoj nadmorskoj visini- iznad 2 500 m (što je u Hrvatskoj nemoguće) – moguće je dodatno mokrenje i ubrzano disanje pa ćete osjetiti potrebu za dodatnom tekućinom.
- Bolest – Kod povišene tjelesne temperature, povraćanja i proljeva potrebno je konzumirati više tekućine kako bi se spriječila dehidracija.
- Trudnoća – Količina vode koja se unosi tijekom trudnoće i dojenja mora biti pojačana. Američki institut za medicinu savjetuje trudnicama unos 2.3 litre vode dnevno, a dojiljama čak 3.1 litru.
Namirnice bogate vodom
Mnoga voća i povrća sadrže puno vode, rajčica i jabuka sadrže 90% vode. Potreban je oprez pri konzumiranju kofeinskih napitaka jer oni daju vodu, ali ju i uzimaju (kofein dehidrira tijelo). Kofeinski napitci (npr. kava) nikako ne smiju biti osnovni izvor vode.
Kako se hidrirati?
Uglavnom vrijedi pravilo da nije dobro piti samo kada osjetimo žeđ jer tada već postajemo blago dehidrirani. Nažalost, kako starimo, tako naša tijela slabije registriraju dehidraciju i kasnije šalju signal mozgu da nam treba vode.
Naputci:
- Pijte čašu vode uz svaki obrok
- Hidrirajte se prije, tijekom i nakon vježbanja
- izbjegavajte alkoholna pića i previše kofeinskih napitaka jer oni dehidriraju
Dehidracija i glavobolja
Jeste li znali da je jedan od češćih uzroka glavobolje upravo dehidracija? Zato, ako primijetite da vas je lagano počela boljeti glava, popijte čašu vode.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Saznajte više o tome kako ublažiti jesenski blues u našem vodiču
Nastavite čitati
Jesenski blues: 20 % osoba pati od ovog poremećaja raspoloženja! Prebrodite ga uz ovih 6 izvora energije
- Divine Energy Park
- 9 min čitanja