“Tihi ubojica” zaslužan je za više od 40 % smrti godišnje u Hrvatskoj! Spas je u programu 70/26? Evo o čemu se radi
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Konferencija u organizaciji Hrvatske lige za hipertenziju “Lov na Tihog Ubojicu – Stres Sveprisutni Demon“, koja se održala na Medicinskom Fakultetu u Zagrebu, stvorila je velik interes te privukla mnogobrojan auditorij sastavljen od građana, medija i stručnjaka iz područja zdravstva.
Cjelodnevni događaj posvećen arterijskoj hipertenziji i utjecaju stresa na istu okupio je paneliste iz različitih industrija te su se dotaknule teme od javnog interesa. To je bila prilika za istraživanje uzroka, utjecaja i liječenja stresa koji “potiče” ovu ozbiljnu, ali često prekasno prepoznatu bolest.
30 % stanovnika Hrvatske boluje od hipertenzivnih bolesti
Simptomi se najčešće neprimjetno razvijaju tijekom godina, bez ikakvih znakova ili simptoma, a kasnije dovode do ozbiljnih komplikacija, poput srčanih bolesti, moždanog udara, oštećenja bubrega i drugih problema s organima.
Naime, arterijska hipertenzija je zaslužna za više od 40 % smrti godišnje u Hrvatskoj, a oko 30 % stanovnika Hrvatske boluje od hipertenzivnih bolesti, što nas svrstava u nezavidno društvo najmanje svjesnih država po pitanju tretmana “tihog ubojice” te čini ovu konferenciju još važnijom za sveopće zdravlje stanovništva.
Uvodni program, gdje se publiku upoznalo s recentnim rezultatima nacionalne studije EH-UH 2 (Epidemiologija hipertenzije i unos kuhinjske soli u Hrvatskoj) i MMM projekta (Maj Mjesec Mjerenja), otvorili su prim. dr. med. spec. Krunoslav Capak, epidemiologinja dr. med. Verica Kralj, dr. med. Valerija Bralić Lang i dr. sc. Mirjana Mihalić, uz moderatora i organizatora konferencije, akademika Bojana Jelakovića – voditelja oba projekta – i profesorice Marijane Braš.
Pričalo se o prevalenciji, svjesnosti, liječenju i kontroli arterijske hipertenzije te kasnije i samom stresu – jednom od glavnih uzročnika bolesti. Naglašena je uloga liječnika obiteljske medicine, medicinskih sestara i ljekarnika te nužnost pravih preventivnih programa kojih nema u Hrvatskoj, a akademik Jelaković naglasio je svoje očekivanje da će se i Ministarstvo zdravstva aktivnije posvetiti arterijskoj hipertenziji i programu smanjivanja prekomjernog unosa kuhinjske soli.
Svaki panel stavio je težište na različite vrste stresa koje su zaslužne za javljanje povišenog tlaka. Teme su redom bile:
- Žene i stres
- Životne navike i stres
- Stres na poslu/burnout
- Digitalna transformacija i stres
- Stres uslijed klimatskih promjena i utjecaj na arterijsku hipertenziju i ukupan rizik
- Hipertenzija bijele kute i maskirna hipertenzija kao biljezi prisutnog stresa.
Nepotrebno je istaknuti kako su svi uključeni panelisti – poput akademika Davora Miličića, dopredsjednika HAZU-a, akademkinje Vide Demarin (tajnica Razreda za medicinske znanosti HAZU-a), dr. sc. nutricionizma Eve Pavić, televizijske voditeljice Nike Marjanović Zulim te mnogih dr. – cijenjeni stručnjaci u svojem području te su ovom prilikom dali novi pogled na stres i hipertenziju.
“Raspravljano je o stresu kao sveprisutnom demonu!”
Akademik Bojan Jelaković odlučno je izjavio:
Arterijska hipertenzija je, bez ikakve dvojbe, glavni javnozdravstveni problem u Hrvatskoj i trebala bi biti među glavnim zadacima svih koji su zaduženi za zdravlje nacije. Na ovoj konferenciji, u organizaciji Hrvatske lige za hipertenziju, raspravljano je o stresu kao sveprisutnom demonu i jednom od važnih čimbenika rizika za nastanak, održavanje, ali i liječenje arterijske hipertenzije. U Hrvatskoj, kao ni u većini država, nažalost nema pravih primarnih preventivnih programa, a svi podaci ukazuju koliko je to zaista potrebno. Hrvatska liga za hipertenziju postavila je model koji vrlo dobro funkcionira i trebalo bi se navedenu inicijativu postaviti kao nacionalni model za sadašnjost, a ne budućnost. Ponavljam, iskreno se nadam da će se i Ministarstvo zdravstva aktivnije posvetiti arterijskoj hipertenziji i programu smanjivanja prekomjernog unosa kuhinjske soli koji je ostvario veće uspjehe od programa brojnih razvijenijih država.
Tema kojom je cijela konferencija započela, program 70/26, od velike je važnosti za borbu s arterijskom hipertenzijom. Zašto baš ta dva broja?
Upućen je poziv svim liječnicima i svim zdravstvenim radnicima da se uključe, proučavanjem sadržaja i osvještavanjem pacijenata o svim temama koje se nalaze na internetskoj stranici Hrvatske lige za hipertenziju.
Cilj konferencije bio je podići svijest o ovoj ozbiljnoj javnozdravstvenoj prijetnji i promicati preventivne mjere za njezinu kontrolu i prevenciju, a organizatori su zadovoljni velikim odazivom i odličnim raspravama o “tihom ubojici” i njegovom uzročniku – “sveprisutnom demonu”.
Pročitajte i ove članke:
- Uzroci visokog tlaka: Hrvatska je među zemljama s najvišim vrijednostima tlaka u svijetu, a polovica bolesnika nema simptome! Evo koji su razlozi
- Visoki tlak: Simptomi mogu biti nespecifični, zato se za hipertenziju kaže da je “tihi ubojica”! Evo na što trebate obratiti pozornost
- Noćna hipertenzija: Ako krvni tlak noću nije 10 – 20 % niži, to vodi do teških komplikacija! Evo koji su rizični faktori i simptomi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Medijsko priopćenje Hrvatske lige za hipertenziju.