Povremeno opijanje opasnije je za vašu jetru od svakodnevnog konzumiranja alkohola! Rizik je još veći za osobe koje pate od ove bolesti

Povremeno opijanje opasnije je za vašu jetru od svakodnevnog konzumiranja alkohola

Općeprihvaćeno uvjerenje da je ciroza jetre povezana s alkoholom primarno rezultat kronične konzumacije alkohola dovedeno je u pitanje novim istraživanjima koja pokazuju da ovo teško stanje jetre može biti potaknuto i povremenim, ali prekomjernim pijenjem.

Studija objavljena u časopisu Nature Communications otkriva da su pojedinci koji prekomjerno piju, osobito oni s genetskom predispozicijom za cirozu jetre uzrokovanu alkoholom, izloženi šesterostruko većem riziku od razvoja te bolesti u usporedbi s osobama koje konzumiraju alkohol unutar dnevnih granica i imaju nisku genetsku osjetljivost.

Rizik je još veći za osobe s istodobnom dijagnozom dijabetesa tipa 2.

Prekomjerno pijenje

Istraživanje, koje su proveli timovi s University College London, Royal Free Hospital, Sveučilišta u Oxfordu i Sveučilišta u Cambridgeu, naglašava međudjelovanje čimbenika rizika. Kada prekomjerno opijanje, genetska sklonost i dijabetes tipa 2 postoje zajedno, obrasci pijenja postaju utjecajniji na razvoj ciroze od ukupne količine popijenog alkohola.

Suprotno usredotočenosti na količinu alkohola u mnogim studijama, ovo istraživanje naglašava važnost obrazaca pijenja u procjeni rizika od bolesti jetre.

Prekomjerno pijenje, definirano kao konzumiranje 12 jedinica alkohola dnevno u nekom trenutku tijekom tjedna, utrostručuje vjerojatnost ciroze povezane s alkoholom.

Slično tome, visoka genetska predispozicija povećava rizik četiri puta, a dijabetes tipa 2 udvostručuje rizik.

Prekomjerno pijenje značajno opterećuje jetru
FOTO: Shutterstock

Dr. Theodore Strange, predstojnik odjela medicine u Sveučilišnoj bolnici Staten Island, ističe razliku između zdravstvenih rizika prekomjernog opijanja i same količine konzumiranog alkohola. Akutni stres na jetru zbog prekomjernog pijenja može nadvladati njezinu sposobnost metaboliziranja alkohola, što dovodi do težih ozljeda jetre kod pojedinaca genetski sklonih takvom oštećenju.

Posljedice prekomjerne konzumacije alkohola

Prekomjerno pijenje značajno opterećuje jetru, ometa proces detoksikacije i rezultira nakupljanjem toksina, što na kraju dovodi do razvoja ciroze jetre.

Američki Nacionalni institut za zlouporabu alkohola i alkoholizam definira prekomjerno pijenje kao povećanje koncentracije alkohola u krvi od 0,08 % ili više. Bolest jetre nalazi se među vodećim svjetskim uzrocima prerane smrti, a procjenjuje se da pogađa 2 – 3 % svjetske populacije.

S obzirom na porast bolesti jetre i smrtnih slučajeva povezanih s alkoholom od pandemije COVID-19, viši autor studije, dr. Steven Bell sa Sveučilišta u Cambridgeu, naglašava važnost ovih novih alata u identificiranju pojedinaca s najvećim rizikom. To omogućuje učinkovitije intervencije za one koji imaju najviše koristi od preventivnih mjera.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu