Parkinsonova bolest ne pogađa samo muškarce
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Sharon Krischer je 2009. dijagnosticirana Parkinsonova bolest nakon što je primijetila drhtanje u desnom stopalu, prenosi WebMD.
Umjesto da se osjeća poraženo, odlučila je živjeti svoj najbolji život učeći sve što je mogla o tom stanju, posebno o učincima ove bolesti na žene. Sada sa 72 godine naglašava važnost obrazovanja i vršnjačke podrške jer je razgovor s drugim ženama koje boluju od Parkinsonove bolesti bio ključan za nju.
Stanje je rezultat gubitka stanica koje proizvode dopamin u mozgu, što dovodi do motoričkih simptoma nakon što 80 % tih stanica nestane.
Žene s Parkinsonovom bolešću mogu doživjeti pogoršanje simptoma nakon menopauze zbog smanjenog estrogena, koji može zaštititi od bolesti. Iako je vjerojatnije da će se bolest dijagnosticirati kod muškaraca, ozljede glave i izloženost određenim čimbenicima okoliša povezani su s povećanim rizikom kod oba spola.
Međutim, žene se mogu suočiti s kašnjenjem dijagnoze i iskusiti jedinstvene simptome poput drhtanja, problema s ravnotežom i nemirnih nogu.
Liječenje Parkinsonove bolesti kod žena
Liječenje Parkinsonove bolesti, uključujući lijek levodopa, može doći s izazovima za žene, kao što je veći rizik od nuspojava poput diskinezije. Duboka moždana stimulacija, još jedna opcija liječenja, rjeđe se koristi kod žena, iako one koje joj se podvrgnu često izvješćuju o značajnom poboljšanju kvalitete života.
Tjelovježba, osobito intervalni trening visokog intenziteta (HIIT), ključna je za usporavanje napredovanja Parkinsonove bolesti, a čak i umjerena aktivnost poput hodanja ili vrtlarstva može odgoditi simptome.
Emocionalno zdravlje također je ključno jer žene s Parkinsonovom bolešću često prijavljuju veću tjeskobu i depresiju od muškaraca. Sustavi podrške su neophodni, bilo od obitelji, prijatelja ili skrbnika iz zajednice.
Krischer potiče žene s Parkinsonovom bolešću da ostanu aktivne i zadrže pozitivan stav. Vjeruje u prilagođavanje života samo kada je to potrebno i naglašava važnost uključenosti u aktivnosti u kojima uživate. Unatoč dijagnozi, Krischer nastavlja putovati svijetom sa suprugom i živjeti punim životom.
Pročitajte i ove članke:
- Parkinsonova bolest: Drhtanje, usporeno kretanje i ukočenost mišića samo su neki od simptoma! Otkrijte što je uzrokuje i koje su posljedice
- Kako nastaje Parkinsonova bolest? Psihologinja otkriva glavni uzrok
- Kako su povezani kofein i Parkinsonova bolest?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Mulcahy, L. (2024). Parkinson’s Disease Isn’t Just for Men. Here’s What Women Should Know. WebMD.
- Women and Parkinson’s Disease: What We Don’t Know. (2019). Center for Women’s Health.
- Younger women and Parkinson’s. Parkinson’s UK.