Možda vam više neće trebati kolonoskopija! Nove smjernice za Crohnovu bolest mijenjaju pristup liječenju! Ističu se dva testa

Nove preporuke Američke gastroenterološke udruge mogu dovesti do smanjenja invazivnih postupaka za osobe s Crohnovom bolešću

Nove preporuke Američke gastroenterološke udruge mogu dovesti do smanjenja invazivnih postupaka za osobe s Crohnovom bolešću. Smjernice zagovaraju upotrebu C-reaktivnog proteina (CRP) u krvi i fekalnog kalprotektina (FCP) u stolici kao biomarkera za mjerenje razine upale i određivanje je li Crohnova bolest u remisiji ili je aktivna.

Prema dr. Siddarthu Singhu, izvanrednom profesoru na Kalifornijskom sveučilištu San Diego i koautoru Smjernica, biomarkeri igraju ključnu ulogu u razumijevanju i praćenju statusa upale, osobito kada simptomi pacijenata nisu uvijek u skladu s endoskopskim nalazima.

Što predlažu nove smjernice?

Smjernice predlažu integraciju biomarkera sa slikovnim studijama i kolonoskopijama, pri čemu učestalost provjera varira ovisno o stanju pacijenta. Pacijenti u remisiji bili bi podvrgnuti procjeni biomarkera svakih 6 – 12 mjeseci, dok bi oni s aktivnim simptomima imali kontrole svaka 2 – 4 mjeseca.

Ova promjena je dobrodošla vijest za pacijente jer smanjuje potrebu za čestim, invazivnim postupcima poput kolonoskopije. Dr. Ashwin Ananthakrishnan, gastroenterolog u Općoj bolnici Massachusetts i koautor Smjernica, naglašava prihvaćanje biomarkera kao standardne komponente skrbi za upalne bolesti crijeva, ističući njihovu jednostavnost dobivanja, smanjenu invazivnost, isplativost i potencijal za češće procjene kako bi se poboljšala kontrola bolesti.

CRP, dobiven jednostavnim testom krvi, služi kao opći marker upale u cijelom tijelu
FOTO: Shutterstock

Chronova bolest i sredstva za prepoznavanje upale

Crohnova bolest, vrsta upalne bolesti crijeva koja zahvaća probavni trakt, može dovesti do simptoma kao što su grčevi u trbuhu, proljev i gubitak težine. Cilj liječenja je održati remisiju bez simptoma, spriječiti pogoršanje i smanjiti razinu upale u crijevima.

Preporučeni biomarkeri, CRP i FCP, nude sredstva za prepoznavanje upale.

CRP, dobiven jednostavnim testom krvi, služi kao opći marker upale u cijelom tijelu. FCP, izdvojen iz testa stolice, specifičniji je za gastrointestinalne upale.

Stručnjaci napominju da uključivanje biomarkera u Smjernice znači promjenu u pristupu liječenju Crohnove bolesti. Za razliku od prethodnog fokusa na kliničku remisiju, trenutni je naglasak na postizanju duboke remisije sluznice kako bi se spriječilo dugotrajno oštećenje. Korištenje biomarkera omogućuje liječnicima promjenu liječenja bez pribjegavanja invazivnim kolonoskopijama.

Liječnici mogu brže donositi odluke u vezi s prilagodbama liječenja na temelju razina biomarkera, što dovodi do potencijalnih poboljšanja u ishodima pacijenata. Očekuje se da će ovaj pomak u liječenju standardizirati prakse u njezi probavnog sustava, smanjiti upotrebu steroida i ublažiti komplikacije povezane s Crohnovom bolešću, u konačnici poboljšavajući ishode za pacijente i smanjujući ukupni teret stanja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Ananthakrishnan, A. i sur. (2023). AGA Clinical Practice Guideline on the Role of Biomarkers for the Management of Crohn’s Disease. Gastroenterology, 165(6): 1367–1399.
  2. Seladi-Schulman, J. (2023). Fewer colonoscopies? New Crohn’s guidelines emphasize blood, stool tests as management tool. Medical News Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu