Optički neuritis – uzroci, simptomi i liječenje
- 1 komentara
- 4 min čitanja
Optički neuritis je upala očnog živca koja pretežito pogađa mlađe odrasle osobe i najčešći je uzrok naglog gubitka vida na jedno oko u toj populaciji.
Uzrok optičkog neuritisa povezan je s demijelinizacijom vidnog živca (gubitak ovojnice vidnog živca). Optički neuritis često je prvi napadaj i simptom multiple skleroze, autoimune bolesti koja pogađa ovojnice živaca u cijelom središnjem živčanom sustavu. Oštećenje očnog živca može biti uzrokovano i drugim stanjima poput preboljele infekcije, sarkoidoze ili lupusa.
Saznajte više: Upala vidnog živca (neuritis) – uzroci, simptomi, dijagnoza i liječenje
Optički neuritis – uzrok i objašnjenje
Vidni živac, optički živac ili očni živac (lat. nervus opticus) je drugi moždani živac, a sastoji se od aksona živčanih stanica koji prenose vidne informacije iz mrežnice (lat. retina, unutarnja ovojnica oka koja sadrži vidne stanice, štapiće i čunjiće koji stvaraju sliku svijeta oko nas). Iako se svrstava među moždane živce (n. II), vidni živac je u biti produžetak mozga i samim time je dio središnjeg živčanog sustava.
Živac polazi od stražnjeg dijela mrežnice na mjestu koje se zove papila optičkog živca ili optički disk (lat. discus nervi optici). Očna pozadina na kojoj se nalazi papila vidnog živca mjesto je gdje se mogu otkriti brojne bolesti poput glaukoma, dijabetičke retinopatije, povišenog intrakranijalnog tlaka i optičkog neuritisa.
Optički neuritis je upala očnog živca. Nakon glaukoma, ovo je najčešća optička neuropatija u oftalmologiji. Oštećenje vidnog živca tipično se javlja naglo (akutni oblik) i najčešće u mladih i mlađih odraslih osoba u dobi između 15 i 49 godina, s vrhom incidencije oko 30 godina. Optički neuritis je najčešći uzrok jednostranog gubitka vida u toj populaciji.
Optički neuritis – uzroci su:
- multipla skleroza,
- Guillain-Barre sindrom,
- bolesti vezivnog tkiva,
- sarkoidoza,
- zaušnjaci,
- ospice,
- tuberkuloza,
- Lajmska bolest,
- virusni encefalitis,
- sinusitis,
- meningitis,
- vaskulitis,
- lupus,
- ilegalne droge i kemikalije,
- idiopatski optički neuritis (bez poznatog razloga).
Optički neuritis – vrste
Razlikujemo dvije vrste optičkog neuritisa:
- atipični optički neuritis – anteriorni optički neuritis, papilitis, obuhvaća upalu papile vidnog živca, često bolesnici prije upale prebole virusnu infekciju,
- tipični optički neuritis – retrobulbarni optički neuritis, tipični oblik podrazumijeva povezanost s multiplom sklerozom. U ovom obliku, optički neuritis je najčešće prvi znak multiple skleroze.
Optički neuritis i multipla skleroza
Multipla skleroza (MS) je neurodegenerativna i autoimuna bolest u kojoj imunološki sustav napada zaštitnu ovojnicu živca (mijelin). Oštećenje mijelina dovodi do otežane komunikacije između mozga i ostatka tijela.
Oko 2 milijuna ljudi u svijetu boluje od multiple skleroze i to većinom u razvijenim zemljama. Multipla skleroza se češće pojavljuje u žena.
Simptomi multiple skleroze ovise o težini oštećenja mijelina i živaca koji su pogođeni. Često je prvi simptom multiple skleroze upravo tipični, retrobulbarni optički neuritis koji se očituje kao iznenadan gubitak vida uz bolove u oku.
Multipla skleroza – simptomi su:
- utrnulost udova,
- slabost u nogama
- trnci u prstima i udovima, trnci u glavi,
- gubitak vida,
- bol u oku,
- nevoljni pokreti oka,
- treperenje očnih jabučica,
- umor,
- vrtoglavica i slabost,
- tremor,
- nesiguran hod,
- nerazgovijetan govor,
- problemi s crijevima i funkcijom mjehura.
Lijek za multiplu sklerozu danas ne postoji, a liječenje se provodi s ciljem što bržeg oporavka od napadaja multiple skleroze.
Saznajte više: Multipla skleroza – uzroci, simptomi i liječenje
Optički neuritis – simptomi
Atipični i retrobulbarni neuritis – simptomi su:
- nagli gubitak vida tijekom nekoliko sati ili dana (opseg gubitka vida je raznolik, moguće i samo oslabljen vid na jedno oko ili iznenadno zamućenje vida),
- bol u oku, bolovi u oku pri pokretima (par dana prije napadaja),
- opadanje vidne oštrine, osobito u središnjem području vidnog polja (zamućen vid, zamagljen vid),
- oštećenje kolornog vida – smanjena zasićenost boja, prvenstveno za crvenu boju,
- poremećaj kontrastne osjetljivosti,
- bljeskovi svjetlosti,
- lošija reakcija zjenice na svjetlost,
- pogoršanje simptoma prilikom povećanja tjelesne temperature.
Optički neuritis – dijagnoza
Klinički pregled oftalmologa, simptomi i povijest bolesti su osnova za dijagnozu optičkog neuritisa. Liječnik će Vam obaviti neke testove kako bi procijenio oštećenje očnog živca i smetnje vida:
- ispitivanje pokretljivosti očnih jabučica (pratiti predmet u svim smjerovima),
- reakcija zjenica na svjetlost (osvjetljivanje lampicom),
- određivanje vidnog polja (područje koje vidite bez pomicanja glave),
- određivanje vidne oštrine („čitanje slova“ s tablice),
- oftalmoskopija (pregled očne pozadine i papile vidnog živca, kod atipičnog neuritisa je vidljiva upaljena papila vidnog živca),
- ispitivanje percepcije boja,
- test provođenja optičkog živca, vidni evocirani potencijali VEP (elektrode mjere signale koji putuju vidnim živcem do mozga),
- magnetska rezonanca (MR glave i MR kralježnice) za isključivanje ili potvrdu multiple skleroze (demijelinizacijske lezije na mozgu),
- lumbalna punkcija (traže se znakovi upale),
- laboratorijska analiza krvi (testiranje na infekcije i ostale uzroke optičkog neuritisa).
Optički neuritis – liječenje
S obzirom na to da optički neuritis može biti uzrokovan brojnim stanjima navedenim iznad, pristup liječenju ovisi o uzroku napadaja. Optički neuritis je bolest koja će u većine bolesnika proći „sama od sebe“, a terapija samo ubrzava taj proces. Kod manjeg broja pacijenata nastaje odumiranje očnog živca i gubitak vida je potpun i trajan.
Zlatni standard u liječenju retrobulbarnog optičkog neuritisa su kortikosteroidi. Kortikosteroidi su lijekovi koji rade imunosupresiju, potiskuju imunološki sustav i tako smanjuju upalu očnog živca. Daje se kortizon ili metilprednizolon u vrlo visokim dozama nekoliko dana, a zatim se doza smanjuje tijekom dva tjedna. Ovi lijekovi imaju ulogu u snižavanju rizika za pojavljivanje ranih drugih simptoma multiple skleroze.
Optički neuritis – prognoza
Prognoza optičkog neuritisa ovisi o osnovnoj bolesti koja je dovela do upale očnog živca. U velike većine bolesnika unutar 4-6 tjedana dolazi do spontanog oporavka vida, no ne uvijek i potpunog oporavka vida, nakon čega se oporavak vida nastavlja sporijim tempom kroz idućih godinu dana. Kod malog broja bolesnika javlja se odumiranje očnog živca i potpuni gubitak vida.
Optički neuritis – iskustva: 90% bolesnika dolazi do dobrog oporavka vida kroz godinu dana.
Svaki četvrti bolesnik će doživjeti ponovnu epizodu optičkog neuritisa na istom ili na drugom oku.
Liječenje kortikosteroidima može ubrzati oporavak, no konačni učinci na vid se ne razlikuju od same opservacije. Intravenska primjena kortikosteroida može međutim odgoditi nastup drugih simptoma multiple skleroze za nekoliko godina.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Štitnjača i kortizol: Liječnik otkriva kako su povezani
- Hrvoje Pinoza
- 4 min čitanja