Afrička svinjska kuga u Hrvatskoj: Je li opasna za ljude?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Pojavila se afrička svinjska kuga u Hrvatskoj, u mjestu Jagodnjak u Baranji, regiji poznatoj po uzgoju svinja i proizdvodnji kulena.
Potvrdu o pojavi bolesti dali su Ministarstvo poljoprivrede i lokalni Stožer civilne zaštite. Ova vijest zabrinjava jer se radi o izrazito zaraznoj bolesti koja pogađa domaće i divlje svinje, a izbijanje u Baranji znači dodatni udarac za lokalne proizvođače.
Afrička svinjska kuga, poznata i kao afrička kuga svinja, nije opasna za ljude, no posljedice za stočarstvo i gospodarstvo mogu biti ogromne.
Što je afrička svinjska kuga?
Afrička svinjska kuga je izuzetno zarazna virusna bolest koja ima visoku stopu smrtnosti kod domaćih svinja i divljih svinja.
Zaražene svinje izlučuju virus putem mokraće, izmeta i sline, a prijenos se može dogoditi i preko kontaminiranih vozila, opreme, odjeće ili hrane koja sadrži ostatke zaraženog mesa. Naročito su ugrožene svinje koje se hrane pomijama – razlog zašto je to u EU-u i Hrvatskoj zabranjeno.

Afrička svinjska kuga – znakovi bolesti i visoka smrtnost
Simptomi bolesti variraju, ali najčešće uključuju:
- visoka temperatura
- gubitak apetita i letargija
- crvenilo kože (posebno u svinja svijetle kože)
- povraćanje i proljev
- teško disanje
- nagla smrt bez prethodnih simptoma.
Kod akutnog oblika bolesti smrtnost može doseći i 100 %. U kroničnim slučajevima preživi do 30 % životinja, no one i dalje mogu širiti virus. Nažalost, trenutno ne postoje lijek ni cjepivo protiv afričke svinjske kuge.
Afrička svinjska kuga u Hrvatskoj – što to znači za domaće uzgajivače?
Pojava bolesti u Hrvatskoj znači ozbiljan izazov za domaće stočare. Afrička svinjska kuga u Hrvatskoj već je uzrokovala financijske gubitke zbog eutanazije zaraženih i izloženih svinja, zabrana izvoza mesa te dodatnih troškova biosigurnosnih mjera.
Budući da cjepivo ne postoji, jedina učinkovita obrana je prevencija – sprječavanje kontakta zdravih svinja s potencijalno zaraženim jedinkama i strogo poštivanje mjera koje propisuje veterinarska inspekcija (Hrvatska).

Globalni kontekst – bolest koja mijenja tijek svjetske proizvodnje
Afrička svinjska kuga već desetljećima uzrokuje ogromne probleme u mnogim zemljama Europe, Azije i Afrike. Nakon što je prvi put identificirana u Africi, virus je 1957. stigao u Europu, ali je do 1990-ih bio suzbijen, osim na Sardiniji. Drugi val zaraze krenuo je 2007., šireći se istočnom i srednjom Europom, a kasnije i Azijom.
Zemlje koje još uvijek nisu zabilježile ovu bolest, poput Velike Britanije, imaju stroge zabrane uvoza životinja i mesa iz pogođenih područja.
Što učiniti ako sumnjate na bolest?
Afrička svinjska kuga je bolest koja se mora prijaviti. Ako primijetite simptome bolesti kod svojih svinja, odmah kontaktirajte lokalnu veterinarsku službu! Pravovremeno otkrivanje i reakcija ključni su za suzbijanje širenja zaraze.
Pročitajte i ove članke:
- Potvrđeno za Dnevnik Nove TV: Opasna zarazna bolest pojavila se u još jednoj hrvatskoj regiji!
- Bolesti sa životinja sve se češće prenose na ljude, ovo su razlozi
- Epidemije i pandemije kroz povijest: Njihovi učinci često traju stoljećima! Liječnik otkriva koje su bile najkobnije za čovječanstvo.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Trebate li i dalje uzimati dodatke vitamina D ljeti?
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Afrička kuga svinja
- Afrička svinjska kuga
- Afrička svinjska kuga u Hrvatskoj
- Veterinarska inspekcija – Hrvatska
- African Swine Fever. (2025). USDA Animal and Plant Health Inspection Service.
- Ve., S. (2025). Potvrđeno za Dnevnik Nove TV: Opasna zarazna bolest pojavila se u još jednoj hrvatskoj regiji! Dnevnik.hr.
- African swine fever. WOAH.
- African swine fever virus. Pirbright Institute.