Njega zrele kože – prirodne alternative anti-age kremama
- 2 komentara
- 3 min čitanja
Zanima vas kako njegovati zrelu kožu, ali pritom i uštedjeti? Donosimo vam popis prirodnih preparata za njegu zrele kože, koji uspješno sprječavaju njezino starenje.
Zrela koža obično je tanka i suha, oslabljenog tonusa te podložna kapilarama, mrljama i ostalim kožnim problemima.
Takva koža se s vremenom sve sporije obnavlja, gubi vitalnost i zahtijeva posebnu njegu, no kozmetički preparati koji obećavaju anti-age učinak najčešće su vrlo skupi, a često i potpuno neefikasni.
Naime, tajna kozmetičkih preparata s učinkom ‘pomlađivanja’ kože obično se krije u tome što takvi preparati sadrže visoke koncentracije aktivnih sastojaka kojima se želi utjecati na procese u koži. Drugim riječima, manjak aktivnih supstanci nadomješta se, no time se ne rješava primarni problem, a koža uz to gubi svoje prirodne funkcije.
Kako njegovati zrelu kožu?
Adekvatna njega zrele kože znači održati kožu aktivnom i osigurati joj mogućnost prirodne regeneracije. U tome su najuspješniji prirodni preparati, koji će vašoj koži osigurati sve potrebne sastojke, a time i vitalnost u kasnijoj dobi.
Dragocjeni sastojci iz brojnih prirodnih hladno prešanih biljnih ulja, ljekovitog bilja ili eteričnih ulja osigurat će vašoj koži sposobnost prirodne regeneracije, a uz to možete biti sigurni da kožu nećete podvrgnuti agresivnim supstancama koje će biti djelotvorne samo onoliko dugo koliko ih koristite.
Još jedna dobra strana prirodne njege zrele kože je značajna ušteda u odnosu na skupocjene kozmetičke preparate, koji i sami najčešće u svojoj formuli sadrže upravo prirodne sastojke, ali uz dodatak raznih drugih supstanci i to po vrlo visokoj cijeni, kako za vašu kožu, tako i za novčanik.
Prirodni i visokokvalitetni biljni proizvodi, s druge strane, najčešće su dostupni po cijeni od nekoliko desetaka pa do stotinjak kuna, a vašoj koži osigurat će sve potrebne sastojke.
Biljna ulja za njegu zrele kože
Neka od najcjenjenijih biljnih ulja, koja su pogodna za njegu zrele kože i potiču sposobnost prirodne regeneracije kože su:
Ulje boražine
Ulje boražine ima sposobnost usporavanja procesa stvaranja bora, ono njeguje, obnavlja i umiruje kožu te ju učvršćuje. Upravo zbog toga, boražina je čest sastojak mnogih prirodnih krema.
Ovo ulje je izuzetno bogato vitaminima A, D, E, K, te gama-linolenskom kiselinom (GLA), zbog čega je pogodno ne samo za njegu zrele kože, već i kod svih drugih upalnih procesa kože, poput atopijskog dermatitisa, ali i kod prevencije i ublažavanja strija, ožiljaka te za njegu suhe i ispucale kože.
Ulje ploda divlje ruže
Regenerativna svojstva ploda divlje ruže iznimno su cijenjena još od vremena kada nisu postojali komercijalni preparati s anti-age efektom.
Ulje ploda divlje ruže bogato je esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima i mineralima, a uz to ima prirodna antioksidativna svojstva. Ono potiče prirodno obnavljanje kože, ujednačava njezinu pigmentaciju, te je iznimno korisno kod tretiranja bora i preuranjeno ostarjele kože.
Ulje sjemenki grožđa
Ulje sjemenki grožđa bogato je vitaminima, mineralima, linolenskom kiselinom i drugim esencijalnim masnim kiselinama.
Ono osnažuje stanice kože, pospješuje hidrataciju i dubinski njeguje zrelu kožu te tako osigurava anti-age efekt.
Zanimljivo je da mnogobrojne kreme i ostali kozmetički preparati koje možete pronaći u trgovinama svoju formulu temelje upravo na ulju sjemenki grožđa, što potvrđuje njegova iznimna svojstva.
Ulje noćurka
Pozitivni učinci ulja noćurka također su prepoznati od strane kozmetičke industrije, pa tako već odavno možemo pronaći razne proizvode koji ga sadrže.
Ulje noćurka svoju popularnost može zahvaliti bogatstvu vitamina, minerala i esencijalnih masnih kiselina, zbog čega je vrlo učinkovito kod tretiranja svih vrsta kože – ono regulira izlučivanje sebuma, te je pogodno za masnu kožu, uspješno regenerira preuranjeno ostarjelu kožu, a djelotvorno je i kod ekcema, atopijskog dermatitisa te psorijaze.
Arganovo ulje
Mnoga su istraživanja potvrdila izuzetno djelovanje ovog ulja. Ono je bogato prirodnim antioksidansima, kao što su flavonoidi i tokoferoli, linoleinskom kiselinom te esencijalnim masnim kiselinama.
Teško bi bilo nabrojati sve blagodati koje nam donosi primjena arganovog ulja, stoga ćemo spomenuti samo najbitnije: ovo ulje iznimno je učinkovito protiv bora i dehidracije kože, kod ublažavanja ožiljaka od akni, za njegu suhe i ispucale kože te kose i noktiju.
Arganovo ulje pogodno je i za primjenu kod masne kože jer regulira pretjerano izlučivanje sebuma te zbog visokog udjela antioksidansa.
Ulje makadamije
Ovo ulje smatra se savršenim za njegu zrele kože jer sadrži iznimno vrijedan sastojak, palmitoleinsku kiselinu, koju ne posjeduje niti jedna druga biljka. Ova kiselina je inače prisutna u mladoj koži, ali se njezina koncentracija s vremenom smanjuje.
Ulje makadamije često se koristi i u preparatima za UV-zaštitu te zaštitu osjetljive kože područja oko očiju.
Ulje avokada
Ulje avokada sadrži visoke koncentracije esencijalnih masnih kiselina koje sprječavaju isušivanje kože, održavaju njenu elastičnost te potiču regeneraciju i pomlađivanje kože.
Zbog svojih antibakterijskih i zacjeljujućih svojstava ulje avokada je pogodno i za tretiranje rana, akni i dermatitisa. Ovo ulje u kožu prodire dublje od svih biljnih ulja te tako unosi aktivne sastojke do najdubljih slojeva kože.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Saznajte više o suhoj koži u sljedećim tekstovima:
Nastavite čitati
Suha koža koja svrbi i zateže: Uzrok mogu biti vanjski, ali i unutarnji čimbenici! Evo kako je njegovati
- Kreni Zdravo
- 6 min čitanja