Punjenje za tortilje – recepti za tijesto, umake i povrtna punjenja

punjenje-za-tortilje

Tortilja je primarno naziv za ravni, okrugli, nefermentirani kruh proizveden od pšeničnog ili kukuruznog brašna. U Meksiku se smatra nacionalnim kruhom i najčešće se konzumira s grahom, mesom i povrćem.

Varijante ovoga jela vrlo su popularne diljem svijeta. U ovom članku donosimo vam recept za pripremu tortilja kod kuće, od tijesta do punjenja, vegetarijanskog i mesnog.

Tortilje – recept za tijesto

Vrijeme potrebno za pripremu i kuhanje: 1 sat

Količina tortilja: 16 komada

Sastojci:

  • 3 šalice višenamjenskog brašna (posebno pripremljeno brašno od kombinacije tvrdih i mekih pšenica),
  • 1 žličica soli,
  • 1 žličica praška za pecivo,
  • ⅓ šalice biljnog ulja i
  • 1 šalica tople vode

Priprema

  1. Najprije dobro promiješajte brašno, sol i prašak za pecivo u velikoj zdjeli. Zatim u zdjelu dodajte ulje i vodu. Poslužite se mikserom kako bi povezali suhe i mokre sastojke.
  2. Miješajte jednu minutu, zaustavljajući nekoliko puta cijeli proces kako bi strugali dijelove koji se zalijepe za rubove zdjele. Kada vidite da smjesa poprima oblik lopte, nastavite miješati polakše.
  3. Nakon što tijesto postane glatko, prebacite ga iz posude na dobro pobrašnjenu radnu površinu. Podijelite smjesu na 16 približno jednakih dijelova. Svaki komad obložite brašnom.
  4. Oblikujte od tih dijelova kuglice, a zatim ih lagano prignječite dlanom. Pokrijte ih čistom kuhinjskom krpom i ostavite da odstoje 15 minuta prije nego što nastavite s receptom.
  5. Zatim zagrijte veliku tavicu na srednje jakoj vatri. Svaki komad tijesta razvaljajte u kružnicu promjera oko 15 cm. Pazite da radna površina i dalje bude prekrivena brašnom.tijesto-za-tortilje
  6. Nemojte slagati tortilje jedne na druge sve dok nisu gotove, jer bi mogle omekšati i postati gnjecave. Kada se tava zagrije, počnite peći tortilje. Pecite najprije svaki komad jednu minutu.
  7. Nekoliko smeđih mrlja na donjoj strani trebale bi biti dobar znak da je tortilja gotova. Na gornjoj strani trebalo bi se pojaviti par mjehurića. Ako tortilje prebrzo postaju smeđe, smanjite plamen. Ako to čine presporo, učinite suprotno. Okrenite tortilju i pecite je oko 30 sekundi na drugoj strani. Želite da tortilja bude meka, ali i da ima nekoliko zlatno-smeđih mrlja na površini.
  8. Izvadite tortilje iz tavice i stavite ih u posudu s poklopcem ili plastičnu vrećicu sa zatvaračem. To će ih održati mekima i savitljivima dok se ne ispeče svih 16 komada. Između tortilja prebrišite tavu.

Ove tortilje možete poslužiti tople ili ohladiti, pa čak i zamrznuti za kasniju upotrebu. Ako ih zamrzavate, između tortilja stavite papir za pečenje. Tortilje čuvajte u plastičnoj vrećici ili hermetički zatvorenoj posudi.

Kada ih poželite koristiti, zagrijte ih u mikrovalnoj. Kako se ne bi previše osušile, ispod njih u mikrovalnoj postavite vlažnu krpu.

Više recepta za tijesto za tortilje možete pronaći ovdje.

Tortilje – trodijelni umak (veganski i bez glutena)

Sastojci:

  • 500 grama zapečenoga graha,
  • 3⁄4 šalice sirnog namaza i vruće vode (vidi upute),
  • 1 šalica meksičkog guacamole umaka (namaz od avokada – recept ispod),
  • 1 šalica salse ( salsa za tortilje – recept ispod),
  • pola paprike nasjeckane na kockice,
  • 1/4 šalice usitnjenih crnih maslina i
  • prstohvat svježeg korijandera.

Guacamole

  • 2 zrela avokada,
  • sok od jedne limete i
  • prstohvat morske soli.

Salsa za tortilje

  • 34 šalice nasjeckane cherry-rajčice,
  • 1⁄4 šalice usitnjenog crvenog luka,
  • 1⁄4 šalice svježeg korijandera,
  • 1 žlica soka od limete i
  • malo soli i papra.

tortilje-s-piletinom

Za pripremu umaka od sira, rastopite tri četvrtine sirnog namaza u kipućoj vodi. Guacamole pripremite tako da pomiješate sve njegove sastojke u jednu smjesu. Isto učinite sa sastojcima za salsu.

Pri posluživanju umaka najprije posložite zapečeni grah, zatim sirni sloj, pa guacamole i na kraju salsu, pa paprike, masline i korijandar. Umak možete poslužiti odmah ili ohladiti za kasnije.

Punjenje za tortilje – veganski recepti

U nastavku donosimo nekoliko veganskih recepata.

Povrće na žaru s kvinojom

Narežite luk, papriku, gljive i tikvice na komadiće slične veličine. Dodajte im malo maslinovog ulja, a zatim ih posolite, popaprite i dodajte malo češnjaka.

Pecite ih u pećnici na 220 stupnjeva 15 do 20 minuta, dok ne postanu meki i dobiju laganu smeđe-zlaćanu boju. Ubacite ih u tortilju s malo umaka i žličicom kvinoje. Dodajte listove svježeg bosiljka!

Recept za pripremu kvinoje potražite na poveznici: Kvinoja recept -kako skuhati savršenu kvinoju i tri recepta u kojima ćete uživati

Muškatna bundeva i grah

Recept započinje pirjanjem luka s češnjakom, čilijem i naribanim tikvicama. Zatim se u miks ubacuje grah s kuminom, solju i paprom. Na kraju se ubacuje pire od muškatne bundeve.

S obzirom na to da je taj pire vrlo kremast, ovo je punjenje izvrstan izbor za one koji ne žele kalorični sirni umak u tortilji. Smjesi možete dodati malo riže ako želite.

Uz ovakve tortilje odlično će ići voćna salata s avokadom ili mangom. Isprobajte sve kombinacije!

“Talijanski” omlet

grillano-povrce

Ova neobična kombinacija spava Meksiko s Italijom. Omlet od tofua bez jaja možete kombinirati s običnom ili veganskom varijantom mozzarelle, talijanskim kobasicama u mesnoj varijanti ili hrskavim krumpirićima.

Ako ste više ljubitelj mesnih kombinacija, isprobajte tortilje s piletinom i povrćem. Više informacija o receptu možete pronaći ovdje.

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu