Mušmula – zdrava i ljekovita poslastica

musmule

Mušmula (lat. Mespilus germanica) je zanimljivo voće koje potječe s područja jugozapadne Azije i jugoistočne Europe. Naime, ovo voće nalikuje na malu raspuknutu jabuku grube smeđe kože i nije samo ukusno, već je i iznimno zdravo.

Mušmule pružaju mnoge zdravstvene prednosti i mogu se pripremati na više načina, a više o tome pročitajte u nastavku članka.

musmula-voce

Foto: Photospin

Mušmula – nutritivna svojstva

Mušmula je nisko listopadno stablo koje je prvi put kultivirano na području sjevernog Irana prije otprilike 3 tisuće godina, a danas je rasprostranjeno na području zapadne Azije i istočne Europe.

100 grama mušmule ima:

  • 88 kalorija,
  • 0.5 grama proteina,
  • 0.1 grama masti,
  • 1.3 grama dijetalnih vlakana,
  • 24 grama ugljikohidrata,
  • 15% preporučene dnevne doze unosa željeza,
  • vitamine B1, B2 i B3, C i A,
  • minerale kalcij, kalij i magnezij.

Nutricionisti sa zdravstvenog portala Health Benefits Times objašnjavaju da plod mušmule posjeduje i aktivne biljne komponente poput:

  • tanina,
  • organskih kiselina,
  • pektina.

Mušmula je u svježem stanju gorka i neukusna pa je najbolje pričekati s berbom oko 20 dana poslije sazrijevanja da se u njoj poveća razina šećera, ističu stručnjaci s prirodoslovnog portala Plantea. Mušmula se najlakše jede ako se prepolovi te se žlicom ukloni sadržaj prethodno dobro opranog voća. 

Od mušmula se često priprema:

  • žele,
  • kandirano voće,
  • džem,
  • pekmez,
  • domaći liker,
  • sirup.

Kao desert, mušmule se često jedu sa svježim sirom. One se koriste i kao aroma u pravljenju voćnih vina.

Mušmula – ljekovita svojstva

Mušmula zbog svojih nutritivnih svojstava može pružiti određene zdravstvene prednosti. Iranski znanstvenici u radu objavljenom 2012. godine u časopisu Journal of Medicinal Plants Research ističu da se mušmula tradicionalno koristi kod mnogih bolesti i poteškoća, poput:

Iako sve te upotrebe još uvijek nisu znanstveno dokazane, opravdane su stečenim iskustvom. 

Pomoć u sintezi hemoglobina

Mušmule obiluju željezom koje je ključni dio proteina hemoglobina koji daje krvi tamno crvenu boju i prenosi kisik do stanica. Višak hemoglobina neophodan je za ljudska bića, jer smo uvijek u opasnosti da izgubimo dio krvi zbog vanjskih ili unutrašnjih ozljeda.

Željezo u tkivu mišića i nužno je za dotok kisika koji je pak neophodan za njihovu kontrakciju. Bez željeza mišići gube elastičnost i tonus, a slabost mišića može biti znak anemije.

Čak 20% svog kisika iz krvi koristi mozak. Tako željezo postaje ključno i za pravilan rad mozga. Dovoljna količina krvi u mozgu može poboljšati vaše mentalne sposobnosti i stvoriti nove neuronske veze, koje mogu spriječiti bolesti poput Alzheimera i demencije.

Nedostatak željeza je glavni uzrok sindroma nemirnih nogu. On je povezan s grčenjem mišića, simptomom nedostatka željeza. Željezo pomaže u liječenju nesanice i poboljšanju kvalitete sna te eliminiranju kroničnog umora.

Dnevni unos hrane bogate željezom recept je za energičan život izvana i iznutra. Unos voća koje obiluje željezom, poput mušmula, može pomoći u osiguravanju dovoljne količine željeza u organizmu. To je posebno važno i za žene tijekom menstruacije kada se gubi određena količina krvi iz organizma. 

Pomoć kod problema s probavom

Dijetalna vlakna pomažu uravnoteženju probave i rada crijeva, a mušmula je njima posebno bogata. No s voćem kao što je mušmula ne treba pretjerivati jer tako možete uzrokovati proljev.

Više o dijetalnim vlaknima pročitajte ovdje.

caj-od-musmule

Foto: Photospin

Osim toga, vlakna pomažu reguliranju koncentracije lošeg kolesterola i šećera u krvi te dugotrajno konzumiranje namirnica bogatih vlaknima može pomoći u sprječavanju razvoja kroničnih bolesti poput dijabetesa ili bolesti srca.

Za vanjsku primjenu posebno je dobar čaj od mušmule. Žlicu zdrobljenog nezrelog ploda mušmule prekrijte kipućom vodom i ostavite da stoji pola sata. Procijeđeni čaj pijte dva do tri puta dnevno u slučaju proljeva ili njime ispirite usta ako vam krvare desni.

Mušmula – nuspojave

Već smo rekli da pretjerivanje s čajem od mušmule može dovesti do proljeva. Ono može dovesti i do trovanja hranom i glavobolje.

Osim toga, sjeme mušmule sadrži amigdalin, spoj koji se metaboličkim procesima pretvara u cijanid. Riječ je o jednoj od najsmrtonosnijih prirodnih supstanci na svijetu, a sjeme mušmule se zato ne smije jesti.

Također, alkaloidi iz sjemenki u slučaju prekomjerne upotrebe mogu dovesti do povraćanja i otežanog disanja. Ovo upozorenje posebno se odnosi na djecu koja ne bi trebala jesti mušmule bez nadzora jer bi slučajno mogla pojesti sjemenke.

Japanska mušmula ili nešpula

Još ukusnija i oku ugodnija vrsta mušmule zove se nešpula, japanska mušmula ili kineska šljiva. Njezin okus je mješavina breskve, citrusa i manga. Njezina su svojstva nalaze veliku primjenu kada su u pitanju ljepota i zdravlje kože.

japanska-musmula-nespula

Foto: Photospin

Nešpula je bogata:

  • dijetalnim vlaknima,
  • pektinom,
  • proteinima,
  • vitaminima A, C,  tiaminom, riboflavinom, niacinom i folnom kiselinom,
  • kalcijem, željezom, magnezijem, manganom, kalijem, natrijem i cinkom.

Zbog toga što nešpula ima sličan sastav kao i mušmula, može se koristiti u slične svrhe. 

Nešpula se pak najčešće koristi u izradi voćnih salata i voćnih kupova. Od nje se također prave džem, žele, pite i vino. U Kini se koristi i kao sastojak sirupa za kašalj, jer ublažava infekcije i djeluje smirujuće na probavu.

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Habibi Bibalani, G., Mosazadeh-Sayadmahaleh, F. (2012) Medicinal benefits and usage of medlar (Mespilus
    germanica) in Gilan Province (Roudsar District), Iran. Journal of Medicinal Plants Research 6, 1155-1159.
  2. Medlar-Mespilus germanica. (2019) Health Benefits Times.
  3. Mušmula. (2019) Priroda i biljke. Plantea.

Ocijenite članak

4.10 / 5   10

Foto: Photospin

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu