Pretjerivanje s alkoholom nije u blagdanskom duhu! Stručnjaci donose 7 savjeta za umjerenu konzumaciju

Pretjerivanje s alkoholom nije u blagdanskom duhu

Tijekom blagdanskih okupljanja alkohol je uobičajena pojava i obično se povezuje s poboljšanjem blagdanskog duha. Međutim, za one koji žele uspostaviti zdraviji odnos s alkoholom njegova prisutnost može predstavljati izazov.

Leah Young, klinička voditeljica Eating Recovery Center i Pathlight Mood & Anxiety Center, za portal Healthline ističe društveni pritisak da se alkohol uključi u proslave, što dovodi do pritiska vršnjaka.

Neki se pojedinci okreću alkoholu kao mehanizmu suočavanja s osjećajem usamljenosti, tuge ili tjeskobe, osobito ako im nedostaju članovi obitelji kojih više nema ili, s druge strane, ako neke članove obitelji žele izbjeći tijekom praznika.

Kako biste pažljivije upravljali blagdanskim okupljanjima, razmotrite sljedeće savjete stručnjaka, bilo da namjeravate smanjiti alkohol ili se potpuno suzdržati.

Uživajte u svojem piću

Umjesto da nabrzinu popijete svoje piće, obratite pažnju na njegov okus, miris i izgled. Uključite sva svoja osjetila kako biste cijenili boju, miris, osjećaj u ustima i okus vašeg pića.

Ova praksa potiče sporiji tempo, dajući vašem tijelu i umu vremena da registriraju učinke alkohola.
Zamijenite alkoholna pića s vodom ili bezalkoholnim opcijama kako biste ostali hidrirani i regulirali svoj tempo
FOTO: Shutterstock

Hidratizirajte se vodom ili bezalkoholnim pićima

Zamijenite alkoholna pića s vodom ili bezalkoholnim opcijama kako biste ostali hidrirani i regulirali svoj tempo. Pravljenje pauza između pića pomaže u sprječavanju prekomjerne konzumacije i daje vam trenutak da ponovno procijenite želite li još jedno piće.

Odaberite kvalitetu umjesto količine

Odlučite se za kvalitetnija pića, poput vrhunskog vina ili craft piva, umjesto da konzumirate velike količine niže kvalitete. Kvalitetna pića često imaju nijansiranije okuse, potičući sporiju i pažljiviju konzumaciju.

Fokus na ljude i aktivnosti

Prebacite fokus s alkohola na smislene razgovore i zanimljive aktivnosti na događaju. Aktivno sudjelujte u igrama ili doprinosite zabavi na načine koji se ne vrte oko pića.

Ograničite alkohol prije i poslije događaja

Ako očekujete piće na društvenom okupljanju, razmislite o smanjenju unosa alkohola u danima prije i nakon zabave. Izbjegavajte alkohol prije i poslije zabave kako biste svojem tijelu dali odmor.

Ograničite alkohol prije i poslije događaja
FOTO: Shutterstock

Nemojte ostati cijelo vrijeme

Dođite kasnije, otiđite ranije ili učinite oboje kako biste ograničili svoje vrijeme na proslavi. Objasnite domaćinu zabave koji su vaši planovi i nemojte sjedati za volan u alkoholiziranom stanju.

Imajte izlazni plan i podršku

Ako ste preopterećeni, izađite na svjež zrak ili povedite osobu koji vas podržava. Također, možete angažirati prijatelja za podršku izvan mjesta događaja, koji će uskočiti s npr. slanjem smiješnih videa ili pozivom.

Kada objašnjavate zašto ne pijete, ne morate nužno otkriti sve o sebi.

Možete odgovoriti jednostavnim “Ne, hvala.” ili zatražiti bezalkoholno piće.

Budite iskreni i jasni ako odlučite podijeliti više, naglašavajući razloge kao što su mentalno ili fizičko zdravlje ili želja za izbjegavanjem interakcija s lijekovima. Samouvjereno odgovaranje i preusmjeravanje razgovora može pomoći u snalaženju u društvenim situacijama bez osjećaja pritiska da konzumirate alkohol.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu