Viroza i dojenje: Kako majčino mlijeko može zaštititi bebu?

Viroza i dojenje

Dojenje je jedna od najboljih metoda za jačanje imunološkog sustava vašeg djeteta, ali to ne znači da vaša beba nikada neće pokupiti neku virozu.

Bebe, bilo da su dojene ili ne, često dolaze u kontakt s raznim virusima. Kada se to dogodi, postavlja se pitanje kako majčino mlijeko može zaštititi dijete i što učiniti ako vi ili vaša beba obolite. Evo kako su povezani viroza i dojenje.

Viroza i dojenje

Majčino mlijeko sadrži čitav niz imunoloških komponenti koje pomažu u borbi protiv bolesti. U njegovom sastavu nalaze se antitijela, proteini, masti, šećeri i bijela krvna zrnca koja zajedno djeluju na jačanje bebinog imunološkog sustava. Kada majka oboli, njezin organizam počinje proizvoditi antitijela protiv te infekcije, koja se zatim prenose putem mlijeka na bebu.

Ovo djeluje kao dodatni štit za zaštitu djeteta.

Ako je beba prva koja se razboljela, majčino mlijeko reagira povećanjem količine leukocita i drugih imunoloških elemenata kako bi pomoglo djetetu u borbi protiv infekcije. Ovo prilagođavanje čini majčino mlijeko jedinstvenim izvorom zaštite tijekom bolesti.

Crijevna viroza i dojenje
FOTO: Shutterstock

Crijevna viroza i dojenje

Crijevne viroze, koje se obično manifestiraju proljevom i povraćanjem, mogu biti posebno izazovne. Tijekom crijevne viroze, dojenje može igrati ključnu ulogu u hidrataciji bebe. Majčino mlijeko je lako probavljivo i osigurava potrebne tekućine, što je ključno kada dijete gubi mnogo tekućine zbog proljeva ili povraćanja.

Ako je beba preslaba za dojenje, preporučuje se ponuditi dojku često i u raznim položajima kako bi se olakšalo hranjenje. Ako beba ne pokazuje interes za hranjenje ili se čini izrazito letargičnom, potrebno je konzultirati pedijatra.

Viroza i dojenje – savjeti

Dojenje za vrijeme bolesti može biti izazovno, pogotovo ako je beba nemirna ili zagušena. Evo nekoliko savjeta kako olakšati situaciju:

  • začepljen nos – ako je beba previše zagušena za dojenje, koristite fiziološku otopinu ili pumpicu za nos kako biste uklonili sluz prije hranjenja
  • ovlaživač zraka – koristite ovlaživač zraka kako biste olakšali disanje bebe
  • položaj za dojenje – pokušajte dojiti u uspravnom položaju kako biste smanjili nelagodu kod začepljenog nosa.
  • povećana učestalost dojenja – bolje je dojiti češće u kraćim intervalima, pogotovo ako je beba nemirna
  • održavanje rutine – nakon što se beba oporavi, postupno se vratite uobičajenoj rutini hranjenja.

Kada potražiti pomoć pedijatra?

Ako primijetite da je vaša beba izrazito letargična, odbija dojenje ili pokazuje znakove dehidracije (suha usta, manje mokrih pelena), odmah potražite savjet pedijatra. Pravovremena reakcija može spriječiti komplikacije.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu