Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Kalcij u trudnoći – važnost, dostupnost i djelotvornost
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Kalcij je jedan od minerala koji se nalazi u ljudskom organizmu, a izrazito je potreban i važan za:
- pravilan rad živčanog i mišićnog sustava,
- čvrstoću i gustoću kostiju,
- reguliranje srčanog ritma i krvnog tlaka,
- hormonsku ravnotežu,
- borbu protiv alergija,
- probavu.
Uz ujednačenu i zdravu prehranu, kalcij je neopisivo potreban trudnicama. Važan je za razvoj kostiju bebe, kao i za zdrav rast mišića, živaca i srca te zgrušavanje krvi.
Preporučena dnevna količina kalcija u trudnoći je oko 1200 mg, a ako spadate u skupinu trudnica koje ne unose dovoljno kalcija putem svoje prehrane, u sljedećem tekstu pročitajte sve što trebate znati o važnosti kalcija u trudnoći.
Važnost kalcija u trudnoći
Trudnoća je vrijeme nestrpljivog i radosnog iščekivanja, ali i neočekivanih i iznenađujućih promjena. Tijelo treba malo više nego što je trebalo prije, a kalcij je definitivno jedan od organizmu najpotrebnijih minerala.
Najveći postotak kalcija se nalazi u kostima i zubima kojima daje čvrstoću i gustoću omogućujući im stalno obnavljanje.
S obzirom na to da koštana masa i građa nije stalna, nego se stalno stvaraju nove stanice koje održavaju kosti, kalcij je iznimno potreban i važan pogotovo u razdoblju rasta.
Upravo zbog toga se kalcij preporučuje najviše djeci i trudnicama, iako je potreban i svima ostalima. Međutim, trudnice imaju povećanu potrebu za kalcijem te je stoga jako važno kontrolirati unose li dovoljno kalcija u organizam putem prehrane.
U kojim namirnicama ima kalcija?
Zahvaljujući namirnicama koje su bogate kalcijem, ovaj mineral možemo uvijek imati nadohvat ruke. Neke od namirnica koje sadrže kalcij navode stručnjaci s medicinskog portala WebMD.
To su:
- mlijeko – najviše kravlje, ali dobre zamjene su i sojino te kozje mlijeko;
- mliječni proizvodi (jogurt, sirevi) – ova skupina namirnica ima najveći izvor kalcija, a u najvećoj ga količini sadrže masni sirevi kao što su kozji sir, posni sir, parmezan, ribanac itd.;
- morski plodovi – mekušci, rakovi, dagnje, lignje, rakovice, losos, sardine;
- povrće – peršin, menta, kadulja, bosiljak, kelj, brokula;
- voće – ponajviše naranče, ali i orašasti plodovi (bademi, orasi) i sjemenke (suncokretove, sezamove);
- voda – tvrda voda s više vapnenca sadrži više kalcija (u litri vode oko 50 mg kalcija).
Nedostatak kalcija u trudnoći
Za vrijeme trudnoće, tijelo se prilagođava različitim promjenama i okolnostima kroz koje žena prolazi. Upravo zbog toga je kalcij izrazito potreban, kako za bebu, tako i za majku.
Nadalje, nedostatak kalcija kod trudnica ili dojilja se često može prenijeti na dijete putem mlijeka i krvi te tako utjecati na rast i razvoj njegovih kostiju.
U slučaju manjka kalcija, organizam ga pokreće iz kostiju putem hormona koji stvara ravnotežu (parathormon) podižući razinu kalcija u krvi te putem hormona koji snižava razinu povećavajući odlaganje kalcija u kostima (kalcitonin).
Dodatni kalcij u trudnoći – kalcij tablete za trudnice
Dodatni kalcij se obično uzima putem tableta jer se putem prehrane ne uspijeva unijeti dovoljna količina potrebna trudnici.
Pregledni rad, objavljen 2007. u znanstvenom časopisu Therapische Umschau, ističe kako je trudnicama s autoimunim bolestima, intolerancijom na laktozu te svojevoljnim izbjegavanjem mlijeka i mliječnih proizvoda potrebna dodatna suplementacija. Ostale trudnice si mogu osigurati potrebnih 1000 mg kalcija dnevno putem prehrane.
Također, dovoljan unos kalcija je potreban i dojiljama nakon poroda kako bi se održalo zdravlje majke.
Postoje i različiti multivitaminski pripravci prilagođeni trudnicama koje možete kupiti u ljekarnama, a ponekad se uz to mogu dodati i tablete za trudnice s kalcijem.
Prije početka uzimanja dodataka prehrani, obavezno se savjetujte s ginekologom.
Koji kalcij piti u trudnoći?
Međutim, često pitanje koje trudnice postavljaju je koji kalcij piti u trudnoći te gdje ga kupiti. Naime, najpouzdanija kupnja kalcija u trudnoći je upravo u ljekarnama gdje odmah možete zatražiti i savjet koji kalcij je najbolje konzumirati s obzirom na trudnoću.
Cijena kalcija u tabletama najviše ovisi o proizvođaču, ali se kreće između 70 i 120 kuna za oko 60 tableta. Upravo zbog različitih proizvođača postoje i različite vrste kalcija u tabletama pa tako možete kupiti:
- kalcij tablete s dodanim vitaminom D – cijena za 60 tableta oko 80 kuna,
- kalcij tablete s magnezijem – cijena za 180 tableta oko 160 kuna.
- kalcij šumeće tablete s dodanim vitaminom D – cijena za 30 šumećih tableta oko 70 kuna.
Kalcij i vitamin D
Apsorpcija kalcija se zbiva u crijevima i regulira putem vitamina D, a samo trećina količine kalcija unesenog hranom dospijeva u krv. Stoga je, uz povećane potrebe kalcija, jako važan i vitamin D koji pomaže u sprječavanju nastanka rahitisa kod djece.
Iako je ta bolest prilično rijetka, njezino pojavljivanje nije isključeno, a karakterizirana je poremećenim razvojem kostiju zato što manjak vitamina D onemogućava ugradnju kalcija u kosti i koštanu masu. Upravo zbog toga, kosti nemaju gustoću i čvrstoću, mekane su i mogu biti deformirane.
U Hrvatskoj se dojenčadi propisuje preventivno davanje vitamina D u količini od pet kapi dnevno od navršenog prvog mjeseca života pa sve do kraja prve godine kako bi se smanjila moguća opasnost od nastanka rahitisa.
Magnezij u trudnoći
Uz kalcij, jako je važno unositi i dovoljno magnezija. On igra važnu ulogu kod rasta maternice te razvoja kostiju i organa kod djeteta. Također sprječava pojavu preranih kontrakcija maternice i grčeva u nogama.
Preporučuje se uzimati oko 400 mg magnezija dnevno za vrijeme trudnoće. Mnoge žene se pitaju kada prestati piti magnezij, a ginekolozi preporučuju prestati s uzimanjem tjedan dana prije očekivanog termina poroda kako porod ne bi previše kasnio.
“Nedostatak magnezija se očituje u obliku umora, grčenja mišića te slabošću, a prirodno ga možemo naći u zelenom povrću, bananama, orašastim plodovima i mesu“, ističe prof. dr. sc. Donatella Verbanac, diplomiranja inženjerka medicinske biokemije.
Više o magneziju u trudnoći možete pročitati ovdje.
Folna kiselina u trudnoći
Važno je misliti i na dovoljan unos folne kiseline. Ona doprinosi rastu majčinog tkiva tijekom trudnoće, normalnom stvaranju krvi te smanjenju umora i iscrpljenosti. Nadalje, ako je nema dovoljno, može doći do oštećenja neuralne cijevi kod fetusa u razvoju.
Preporučuje se dnevno uzimati oko 400 µg folne kiseline tijekom najmanje jednog mjeseca prije i tri mjeseca nakon začeća, a uzima se jedna tableta dnevno nakon jela.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- folna kiselina
- gustoća kostiju
- izvori kalcija
- kalcij
- kosti
- magnezij
- minerali
- nedostatak kalcija
- rahitis
- trudnoća
- vitamin D
- zdravlje kostiju
- zubi
Izvori:
- Verbanac, D. (2014). Prehrana u trudnoći. PLIVA Zdravlje.
- Get the Calcium You Need During Pregnancy. (2019). WebMD.
- Beinder, E. (2007). Calcium-supplementation in pregnancy–is it a must? Ther. Umsch. 64(5):243-7.