Koliko je godina prestaro za estetsku kirurgiju?

ne postoji određena dobna granica za plastičnu kirurgiju

Plastična kirurgija grana je medicine usmjerena na poboljšanje izgleda ili funkcije tijela. Općenito postoje dvije kategorije unutar ovog područja – estetska i rekonstruktivna kirurgija.

Rekonstruktivna kirurgija ima za cilj obnoviti ili poboljšati funkciju tijela. Primjerice, operacija rascjepa nepca, urođene greške pri kojoj se gornja usna i usta ne povezuju u potpunosti, može pomoći pri disanju, jedenju, govoru, a ponekad i sluhu.

S druge strane, estetska kirurgija se prvenstveno bavi izgledom. Rinoplastika, odnosno operacija nosa, jedan je od najčešće izvođenih estetskih zahvata na svijetu.

Bez obzira na to je li operacija estetska ili rekonstruktivna, svaka plastična kirurgija nosi određene rizike.

Rizici povezani s plastičnom kirurgijom

Svaka vrsta plastične kirurgije ima svoje specifične rizike, koji mogu rasti s invazivnijim ili opsežnijim zahvatima. Važno je razgovarati o tim rizicima sa svojim kirurgom, kako biste ih u potpunosti razumjeli prije donošenja odluke.

Postoje i opći rizici zajednički svim vrstama plastične kirurgije, kao što su:

Podvrgavanje plastičnoj kirurgiji u starijoj dobi može uključivati veće rizike
FOTO: Shutterstock

Čimbenici koji povećavaju rizik od komplikacija

Određena zdravstvena stanja mogu usporiti oporavak i povećati rizike, poput infekcija ili krvnih ugrušaka. Primjeri uključuju:

Životni stil također može povećati rizike, npr.:

  • visoki BMI (indeks tjelesne mase)pretilost povećava vjerojatnost komplikacija poput krvnih ugrušaka i infekcija
  • pušenje ili korištenje e-cigareta – ometaju opskrbu kisikom, što povećava rizik od infekcije i usporava zacjeljivanje rana
  • korištenje supstanci – neke supstance mogu ometati djelovanje lijekova, čime povećavaju rizik od infekcije i usporavaju oporavak.

Može li dob biti ograničavajući faktor u plastičnoj kirurgiji?

Iako ne postoji određena dobna granica za plastičnu kirurgiju, promjene povezane s dobi mogu povećati rizik zahvata kako vrijeme prolazi. Uobičajeno je da osobe u dobi 40 – 54 godine najčešće rade plastične operacije, iako mnogi stariji od 55 godina i dalje idu na zahvate.

Starenje utječe na tijelo na različite načine, kao što su:

  • mišići – smanjena masa i snaga te sporije zacjeljivanje
  • živci – smanjena provodljivost i veći rizik od neuropatije
  • tetive i kosti – povećana ukočenost i niža gustoća kostiju
  • masnoća – preusmjeravanje i manje potkožne masti
  • koža – stanjuje se, postaje krhka i sporije zacjeljuje.

Podvrgavanje plastičnoj kirurgiji u starijoj dobi može uključivati veće rizike, no dokazano je da se kvaliteta rezultata općenito ne razlikuje mnogo od mlađih pacijenata. Ipak, rezultati možda neće trajati jednako dugo, a zadovoljstvo može i dalje poboljšati kvalitetu života starijih osoba.

Starenje je postupan proces koji svakoga drugačije pogađa. Na kraju, te promjene mogu učiniti da rizici operacije nadmaše koristi, no to je odluka koju je potrebno donijeti u konzultaciji s kirurgom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu