Samo 3.600 koraka dnevno može smanjiti rizik od ovog zdravstvenog problema

žene u dobi od 60 i više godina koje su u prosjeku napravile 3.600 koraka dnevno umjerenim tempom imale su 26 % manji rizik od zatajenja srca

Nedavna studija objavljena u JAMA Cardiology otkrila je da su žene u dobi od 60 i više godina koje su u prosjeku napravile 3.600 koraka dnevno umjerenim tempom imale 26 % manji rizik od zatajenja srca u usporedbi s onima s nižim razinama aktivnosti.

Vodeći autor studije, Michael J. LaMonte, naglasio je da bavljenje uobičajenim svakodnevnim laganim i umjerenim aktivnostima može značajno smanjiti rizik od zatajenja srca kod starijih žena koje žive same.

Ova otkrića naglašavaju važnost tjelesne aktivnosti kao vitalnog aspekta zdravog načina života, kaže Mercedes Carnethon, profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Northwestern Feinberg.

Studija na 6.000 žena

Zatajenje srca, stanje u kojem srce ne uspijeva pumpati dovoljno krvi da zadovolji potrebe tijela, pogađa otprilike jednu od četiri osobe tijekom života.

Studija je promatrala gotovo 6.000 žena u dobi 63 – 99 godina bez povijesti zatajenja srca tijekom prosječnog praćenja od sedam i pol godina. Rezultati su pokazali da su čak i lagane aktivnosti poput kućanskih poslova pridonijele smanjenju rizika od zatajenja srca.

Nadalje, dugotrajno sjedenje je povezano s povećanim rizikom od zatajenja srca, zbog čega se naglašava važnost minimiziranja sjedilačkog ponašanja. LaMonte je istaknuo važnost prevencije zatajenja srca, posebno tipa očuvane ejekcijske frakcije jer su učinkoviti tretmani za to ograničeni.

Manje koraka, ali i manje sjedenja

Suprotno uvriježenom mišljenju da je 10.000 koraka dnevno potrebno za dobrobit zdravlja, studije sugeriraju da čak niži broj koraka, poput oko 4.000 koraka, može značajno poboljšati zdravstvene rezultate.

LaMonte je naglasio jednostavnost poruke – smanjenje vremena sjedenja i povećanje kretanja ključni su za zdravlje srca, a čak i mala povećanja tjelesne aktivnosti mogu donijeti značajne koristi.
smanjenje vremena sjedenja i povećanje kretanja ključni su za zdravlje srca
FOTO: Shutterstock

Hodanje za zdravlje

Hodanje ne samo da pridonosi regulaciji tjelesne težine sagorijevanjem kalorija i poticanjem metabolizma, već i jača srce, snižava krvni tlak i poboljšava cirkulaciju, smanjujući rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Osim toga, redovite šetnje poboljšavaju raspoloženje i ublažavaju stres potičući oslobađanje endorfina. Hodanje također potiče fleksibilnost zglobova i snagu mišića, smanjujući vjerojatnost kroničnih stanja poput artritisa.

Nadalje, hodanje na otvorenom izlaže pojedince prirodnoj sunčevoj svjetlosti, olakšavajući proizvodnju vitamina D, ključnog za zdravlje kostiju i podršku imunološkog sustava.

Štoviše, uključivanje hodanja u nečiju rutinu može poboljšati kvalitetu sna, što dovodi do boljeg odmora i povećanja razine energije tijekom dana.

Prihvaćanje svakodnevne rutine hodanja pokazalo se učinkovitom strategijom u poticanju fizičke i mentalne vitalnosti te mnogima otvara put prema zdravijem i sretnijem načinu života.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu