Kako kuhati s heljdom?
- 4 komentara
- 3 min čitanja
Nakon povratka iz tople i lijepe Indije, razmišljala sam o čemu da pišem u novoj kolumni. Kao i uvijek, od čitatelja na blogu dobijem zanimljivu ideju.
Heljda u kratkim crtama
Kada spomenem heljdu, nerijetko čujem komentare poput ”ja ne znam kako pripremiti heljdu”, ”ne znam kako koristiti heljdu” ili ”nisam nikada kuhao/la s heljdom”, iako iste te osobe svakodnevno kupuju peciva od heljdinog brašna u lokalnim pekarnicama, u čijem ukusu (priznaju) uživaju. Da ne spominjemo pozitivne učinke heljde na zdravlje (u ovom tekstu spomenut ću samo neke):
- bogata je mineralima – sadrži fosfor, magnezij, željezo, cink, bakar i mangan;
- sadrži osam esencijalnih aminokiselina,
- održava zdravlje kardiovaskularnog sustava,
- smanjuje rizik od raka.
Još jedna prednost heljde je ta što ne sadrži gluten, tako da je pogodna za osobe koje su alergične na gluten ili intolerantne na pšenicu!
Spas u intoleranciji na pšenično brašno
Nažalost, mnogi od nas nisu skloni eksperimentiranju s „novim“ namirnicama sve dok nas „nužda ne natjera“ . Tako sam i ja heljdu uvrstila u prehranu tek nakon što sam otkrila da sam intolerantna na pšenično brašno.
No, nakon što sam počela konzumirati heljdu i proizvode od heljde, naprosto sam se oduševila, razmišljajući kakvo sam gurmansko iskustvo propuštala tolike godine.
U trgovinama su dostupni različiti proizvodi od heljde. Za početak, možete početi pripremati heljdinu tjesteninu, da se naviknete na okus. Pri kupnji tjestenine, obratite pažnju na sastojke (sadrži li jaja – ako ih ne konzumirate) te koliko heljdinog brašna sadrže (neki proizvođači koriste naziv „heljdina tjestenina“ kao marketinški trik, a zapravo, samo oboje tjesteninu. Po principu, što je tjestenina tamnija, veći udio heljde sadrži.
Ako pravite domaći kruh ili peciva, za početak možete dodati nekoliko žlica heljdinog brašna, kojim ćete postići jedinstven okus i boju kruha/peciva.
Budući da heljda ne sadrži gluten, treba je pomiješati s nekim glutenskim brašnom (jedna trećina heljdinog brašna je idealna kombinacija), pri tome, da bi kruh bolje narastao, zakuhajte ga s mineralnom vodom.
Heljdine palačinke
Ako ne koristite gluten uopće, onda su za vas idealne heljdine palačinke. Ja u palačinke umiješam ½ bijelog pšeničnog brašna, no mogu se napraviti i od 100% heljdinog brašna, s tim da se tada ne mogu savijati u trokut ili rolati (jer će biti tvrđe), ali okus je i dalje fantastičan. Ne morate biti alergični na gluten: ako ste sladokusac – probajte palačinke od heljdinog brašna.
Reklamni slogan za heljdine palačinke u jednom restoranu u Sarajevu me slatko nasmijao: „Ovim palačinkama raduje se vaš trbuh“. 🙂
Slogan je rekao sve. Heljda zbog visokog sadržaja minerala i vlakana, uistinu blagotvorno djeluje na probavu.
Oljušteno zrno heljde
Moj omiljeni heljdin proizvod je oljušteno zrno heljde (cjelovito zrno je bogatije vlaknima, no meni je neugodno jesti ljuskice, tako da preferiram oljušteno). Zrna heljde kuhaju se na isti način kao i riža te se tako i pripremaju.
Potrebno ih je kuhati u kipućoj vodi 20 minuta, a nakon toga se pripremaju kao kuhana riža (još jedna opcija za zamjenu, ako ste intolerantni na rižu). Ja od zrna heljde pravim raznovrsna jela (tjesteninu, palačinke, pomiješam heljdu sa šampinjonima i bukovačama, sjemenkama i klicama – možda najzdravija i najlakša varijanta), šnicle pa čak i čorbice.
Jednom kada probate heljdu, sigurna sam da ćete je zavoljeti zbog hranjivosti i jedinstvenog okusa. Samo kombiniranjem različitih namirnica možemo imati uravnoteženu probavu i dobro zdravlje.
Moderna prehrana se, nažalost, svodi na nekoliko „glavnih namirnica“: pšenica, mlijeko, riža, kukuruz, krumpir i nekoliko vrsta nama „poznatog“ povrća (najčešće onog zamrznutog). Zbog toga je danas intolerancija na hranu toliko rasprostranjena i baš najčešće na navedene namirnice!
Što predstavlja intolerancija na hranu?
Pod utjecajem nepovoljnih čimbenika (stres, bolesti, pretjerana ili nekontrolirana upotreba antibiotika ili nekih drugih lijekova te jednolična prehrana) u našem tijelu odvijaju se kemijske reakcije koje mogu uzrokovati otvaranje crijevne sluznice (tzv. propusnost crijeva), što dovodi do prodiranja čestica hrane u krvotok.
Te čestice naše tijelo prepoznaje kao strano tijelo i napada ih! Ovaj proces iscrpljuje naš imunološki sustav, što dovodi do slabljenja naše otpornosti na bolesti (imuniteta) i neadekvatnu apsorpciju hranjivih tvari iz crijeva (što dodatno slabi naš organizam i čini ga podložnim bolestima: jer vitamini i minerali se ne mogu iskoristiti iz hrane!
Zbog toga je jako važno u prehranu uvrstiti različite namirnice: heljdu, ječam, zob, kvinoju, proso te one vrste voća i povrća koje ne volimo jesti ili ih ne jedemo nikako. To je najbolji mehanizam za prevenciju intolerancije!
Zahvaljujem se svima koji dijele svoje vegetarijanske recepte na blogu „Vegetarijanska kuhinja“, korisne članke, knjige te slike jela koje su pripremali prema mojim receptima. To mi je svaki puta iznova podsjetnik da ovo što s ljubavlju radim protekle dvije godine ima svrhu i smisao.
Heljda – recepti za doručak
Svakako preporučujem da pogledate i ove recepte:
- kruh od heljde,
- slatka kaša od heljde i voća,
- palačinke od heljde,
- brzi uštipci od heljde,
- peciva od integralnog brašna heljde.
S ljubavlju,
Danijela
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja