Stručno odobrava
,
Beri-beri bolest – uzroci, simptomi i liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Beri-beri bolest je neurološki i kardiovaskularni poremećaj uzrokovan nedostatkom vitamina B1 (tiamina).
Nedostatak tiamina moguće je prepoznati i prije nego se sama bolest javi. Nedostatak se manifestira sporom probavom te stvaranjem većih količina mliječne kiseline. Stvaranje velikih količina mliječne kiseline rezultira otežanim disanjem, ali i oštećenjem srca i mogućom polineuropatijom (difuzni poremećaj koji zahvaća periferne živce, kao imunološki odgovor).
Beri-beri bolest je otkrio Christiaan Eijikman, nizozemski liječnik, koji je boraveći na otoku Javi došao do otkrića da loša prehrana uzrokuje navedeno.
Neki od prvih znakova nedostatka vitamina B1 je lako i brzo umaranje, malaksalost, gubitak apetita, mučnina, glavobolja, razdražljivost, otežano pamćenje i otežano koordiniranje (bol u udovima).
Beri-beri bolest se ponekad javlja u odmaklim fazama alkoholizma, no češća je kod stanovništva na Dalekom Istoku. Riža, koju se tamo koristi u dnevnoj ishrani, sadrži vitamin B1 u vrlo malim količinama.
Vitamin B1 je rastopljiv u vodi i najviše se nakuplja u skeletnim mišićima, a nalazi se u mozgu, srcu, jetri i bubrezima.
Postoji još nekoliko oblika beri-beri bolesti, a simptomima se najčešće očituju od strane živčanog sustava, jedna takva je Wernickeova encefalopatija. Simptomi navedenog poremećaja su apatija (psihičko stanje bezvoljnosti), letargija, problemi s vidom te poteškoće s hodanjem. Ona uključuje oštećenje živaca u središnjem i perifernom živčanom sustavu, a nastaje zbog pretjerane konzumacije alkohola.
Teška hipovitaminoza B1 čest je uzrok beri-beri bolesti. Neliječena hipovitaminoza prelazi u ireverzibilnu Korsakovljevu psihozu. Korsakovljevu psihozu karakterizira amnezija na prijašnje i sadašnje događaje, nesanica, dezorijentacija i konfabulacija (izgubljeno sjećanje se nadomješta izmišljenim). Ona je zapravo teški psihički i degenerativni poremećaj mozga koji nastaje u kasnijem stadiju alkoholizma.
Također, može nastati Wernicke-Korsakovljev sindrom ako se poremećaji združe.
Beri-beri bolest – simptomi
Simptomi beri-beri bolesti se manifestiraju i od strane krvožilnog sustava (dilatacija srca, edemi lica i nogu, nabrekle vene, smanjena potreba za mokrenjem).
Kardiološki sustav se oštećuje, krvne žile se proširuju (što uzrokuje ubrzani rad srca) te bubrezi zadržavaju sol i vodu, rezultirajući oticanjem (edemom).
Javlja se i infantilni oblik bolesti koji se javlja kod dojene djece čije majke imaju nedostatak vitamina B1 (najčešće između 2. i 6. mjeseca života). Majke uopće ne moraju pokazivati simptome nedostatka ovog vitamina.
Bitno je napomenuti da se ova bolest ne pojavljuje samo kod alkoholičara, već se može pojaviti i u slučaju dugotrajnog i teškog nedostatka vitamina B1, odnosno tiamina.
Do nedostatka tiamina dolazi posljedično zbog neadekvatne prehrane, konstantnog prakticiranja neke dijete, loše apsorpcije vitamina te potrebe za većom količinom vitamina B1 kakva je tipična za trudnice, aktivne sportaše i starije osobe.
Simptomi beri-beri bolesti su:
- umor i malaksalost,
- bezvoljnost,
- oslabljena mogućnost pamćenja,
- nesanica,
- iritabilnost,
- glavobolja,
- pojava grčeva i bolova u mišićima (posebice listova),
- pojava parestezije, odnosno osjećaja trnjenja i bolova u ekstremitetima,
- palpitacije,
- tahikardija (ubrzani rad srca),
- stenokardija (osjećaj pritiska u prsima),
- hipotenzija (nizak krvni tlak),
- vrtoglavica,
- mučnina,
- povraćanje,
- zatvor,
- pojava edema (oticanja) na licu, rukama i nogama,
- mišićna atrofija (gubitak mišićne mase),
- srčana insuficijencija/zatajenje srca.
Srčana insuficijencija nastupa u slučaju da se oboljenje ne dijagnosticira i ne počne liječiti na vrijeme. Pretežito se javlja u posljednjim fazama bolesti te može dovesti do smrtnog ishoda. Najčešća je kod infantilnog oblika bolesti.
Beri-beri bolest – dijagnoza
Dijagnoza beri-beri bolesti se postavlja uz pomoć anamneze i kliničke slike te objektivnim pregledom.
Sumnja na beri-beri bolest se javlja kod osoba koje imaju znakove neuhranjenosti, kroničnog alkoholizma ili u slučaju da pacijent iskazom ili anketom potvrdi nedovoljan unos namirnica koje sadrže vitamine.
Potrebno je laboratorijski utvrditi razinu tiamina u krvi. Rutinski se vrši i analiza tiroidnih hormona (razina TSH da bi se isključila sumnja na hipertireozu, odnosno pojačani rad štitnjače). Mjere se i elektroliti, uključujući i magnezij.
Beri-beri bolest – liječenje
Liječenje beri-beri bolesti započinje doziranjem tiamina u dozi od 100 mg tijekom nekoliko dana. Zatim se prelazi na uzimanje vitamina B, oralno, u dozi od 10 do 20 mg.
U osoba koje imaju normalnu bubrežnu funkciju tiamin nije toksičan, čak ni kada je riječ o većim dozama.
Liječnik će oboljelom dati poseban popis namirnica bogatih vitaminima B kompleksa kako bi se nedostatak vitamina mogao nadoknađivati i putem prehrane. Osiguranje odgovarajuće opskrbe tiaminom putem prehrane je vrlo važno, bez obzira na simptome. Svako uzimanje alkohola potrebno je prekinuti.
U slučaju da je nedostatak tiamina uzrokovan nekom bolesti, potrebno liječiti je tu osnovnu bolest.
Sve što trebate znati o vitaminu B1
Vitamin B1, odnosno tiamin, je jedan od enzima koji su zaslužni za razgradnju ugljikohidrata i pretvorbu krvnog šećera u glukozu. Otapa se u vodi i ima važnu ulogu u metabolizmu. Tiamin sudjeluje u provođenju živčanih impulsa, što se odražava normalnom funkcijom cijelog živčanog sustava.
Upravo zbog nedostatka vitamina B1 pod utjecajem alkohola, dolazi do gubitka ravnoteže i kontrole te smetnji u radu živčanog sustava.
Sposobnost učenja i pamćenja usko je povezana s nedostatkom vitamina B1 jer tiamin sudjeluje u održavanju neurotransmitera acetilkolina.
Trudnoća i dojenje povećavaju potrebu tijela za vitaminom B1. Povećana potreba za vitaminom B1 postoji u slučaju da konzumiramo šećer i druge rafinirane ugljikohidrate, bavimo se sportom, kod hipertireoze i konzumiramo previše alkohola ili čaja. Potreba se povećava i starenjem.
Namirnice bogate vitaminom B1 su:
- banane,
- smeđa riža,
- heljdino brašno,
- zobene pahuljice,
- suncokretove sjemenke,
- pivski kvasac,
- bobičasto voće,
- riba,
- jaja,
- mlijeko,
- pšenične klice.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja