Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Bučino ulje – recepti i dobrobiti za zdravlje
- 3 komentara
- 4 min čitanja
Bučino ulje već nam je dulje vrijeme poznato po svojim dobrobitima za organizam, a brojnim jelima daje posebnu aromu koju mnogi preferiraju u salatama te svakodnevnoj prehrani.
Ulje buče, tj. bundeve smatra se zdravom namirnicom zbog nutrijenata koje pruža organizmu, a najzastupljenije su nezasićene masne kiseline te brojni vitamini i minerali.
Više o sastavu koji čini ovo ulje nezamjenjivim te receptima s bučinim uljem čitajte u nastavku.
Izrada bučinog ulja
Ovo vrijedno ulje dobiva se od sjemenki bundeve, odnosno buče. Najbolja kvaliteta postiže se hladnim tiještenjem sjemenki bundeve bez ljuske, kako bi se spriječilo uništavanje hranjivih tvari putem topline. Kod tiještenja se najčešće koriste hidrauličke preše.
Kod tiještenja bilo kakvih sjemenki može doći do stvaranja topline zbog samog trenja između dijelova uređaja, ali je kod hidrauličkih preša takvo stvaranje topline svedeno na minimum.
Ljuštenje je ključno za proces proizvodnje bučinog ulja jer bi one tijekom prženja mogle zagorjeti i bučinom ulju ostaviti loš i zagoren okus. Bučino ulje je također jedno od rijetkih koje sirovo ne treba rafinirati.
Upravo iz tog razloga, preporučljivo je koristiti samo hladno tiješteno ulje koje zadržava sve nutrijente. Ulje je također tamnozelene do čak crne boje, a posjeduje osebujan orašasti okus koji mnogi koriste kao začin u jelima.
Rok trajanja bučinog ulja uobičajeno možete vidjeti na pakiranju te je poželjno koristiti ga u tim okvirima.
Rok trajanja mnogih ulja većinom je 12 mjeseci od proizvodnje, što je poželjno znati ako kupujete lokalno proizvedeno ulje ili ga sami proizvodite. Svakako, preporučuje se čuvanje ulja na suhom, mračnom i hladnijem mjestu.
Svjetlo bi moglo potaknuti oksidaciju ulja, a to je posebno izraženo kod bučinog ulja koje sadrži i klorofil.
Ljekovitost bučinog ulja
14 grama bučinog ulja sadrži:
- 120 kalorija,
- 14 grama masti – od čega 11.6 nezasićenih masnih kiselina.
Bučino ulje sadrži vrijedne omega masne kiseline poput oleinske i linolne, a može sadržavati vitamine i minerale, ovisno o proizvodnji. Najčešći vitamini koji se nalaze u uljima su vitamini A i E.
Ljekovita svojstva koje bučino ulje pruža su:
- protuupalno djelovanje,
- smanjenje koncentracije “lošeg” kolesterola,
- olakšavanje simptoma menopauze,
- olakšavanje simptoma povećane prostate,
- zaštita srca i krvožilnog sustava.
Bučino ulje se može konzumirati sirovo, dodavati u jela ili uzimati u obliku dodataka prehrani. Bučino ulje nemojte koristiti kod prženja ili pečenja jer ima nisku temperaturu dimljenja, od 160 stupnjeva Celzijevih, ističu nutricionisti sa zdravstvenog portala Very Well Health.
Zelena salata s bučinim uljem
Zbog odličnog orašastog okusa, bučino ulje kontinuirano se koristi u kulinarstvu. Mnogi ovo ulje preferiraju nad maslinovim uljem upravo zbog intenzivnog okusa koji služi gotovo kao začin te oživljava razna jela, od kojih su najčešće salate.
Potrebno je:
- glavica zelene salate,
- bučino ulje,
- sol i ocat (po želji).
Priprema zelene salate s bučinim uljem vrlo je jednostavna, a sve što trebate je oprati salatu, blago je osušiti te zatim preliti octom i uljem po želji.
Začinite morskom soli i drugim začinima po izboru te uživajte u novom okusu uobičajene zelene salate!
Krumpir salata s bučinim uljem
Krumpir salata odličan je prilog mnogim jelima, a kod nas se često konzumira uz ribu i slične namirnice. Dodatak bučinog ulja ovoj salati pomoći će vam postići bogat okus ako vam je uobičajena krumpir salata već donekle dosadila.
Potrebno je:
- 0.5 kg – 1 kg krumpira,
- 70 – 100 g ljubičastog luka,
- bučino ulje, ocat, sol i papar.
Priprema:
- Krumpir dobro očistite i kuhajte s korom otprilike 40-ak minuta ili dok jedan ne probodete vrhom noža te je dovoljno mekan.
- Krumpir procijedite i ostavite da se ohladi, a gulite ga kada je mlak. Hladniji krumpir narežite na kolute ili kockice.
- Očišćeni luk narežite na polumjesece (ili oblik po želji) i dodajte ga krumpiru. Ocat i ulje možete zagrijati prije miješanja s krumpirom kako bi se bolje upili u krumpir.
- Sve začinite, isprobajte je li po vašem ukusu ili je nešto potrebno dodati i salatu poslužite hladnu.
Recept za još jednu poznatu salatu na našim područjima – grah salatu, pronađite ovdje.
Kruh s bučinim uljem
Osim u salatama, bučino ulje možemo koristiti za pripremu odličnog domaćeg kruha. U svoj omiljeni recept za izradu kruha kod kuće, uobičajeno ulje zamijenite s bučinim uljem i uživajte u novom okusu svog kruha.
Ako do sada niste izrađivali kruh ili trebate recept, pogledajte neke od naših favorita:
Bučino ulje u kozmetici
Bučino ulje za oba spola ima važnu ulogu, posebice u kozmetičke svrhe. Može se koristiti za masažu i dubinsku njegu kože te je posebno poželjno kod suhe kože sklone ljuskanju.
Također potiče zacjeljivanje kože kod raznih kožnih problema ili površinskih ozljeda te može smanjiti vidljivost novih ožiljaka ako ih kontinuirano tretiramo. Osim toga, zbog visoke koncentracije vitamina E koji služi kao antioksidans, održava tonus kože.
Bučino ulje ipak se preporučuje izbjegavati kod kože sklone aknama ili uraslim dlačicama jer postoji mogućnost začepljenja pora.
Uz njegu kože, bučino ulje pokazalo se odličnim za tretiranje suhog vlasišta sklonog suhoj peruti. Koristite ga blago zagrijanog tako da ga umasirate u vlasište i ostavite da djeluje 15 – 30 minuta, a zatim uobičajeno operite kosu.
Možete ga koristiti i za njegu čitave dužine kose ili kod suhih vrhova ovako prije pranja kose. Pakung ponavljajte svakih 2 – 3 tjedna ili rjeđe.
Istraživanje korejskih znanstvenika iz 2014. godine donosi zanimljive zaključke o djelovanju bučinog ulja na rast kose kod muškaraca. Nakon 24 tjedna uzimanja po 400 miligrama bučinog ulja dnevno, kod ispitanika je zabilježen 40% veći rast kose u odnosu na ispitanike koji nisu uzimali bučino ulje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- bučino ulje
- bundeva
- nezasićene masne kiseline
- nezasićene masti
- omega 3
- omega 6
- ulje sjemenki bundeve
- ulje za kosu
Izvori:
- Legg, T.J., Brusie, C. (2016). The Health Benefits of Pumpkin Seed Oil. Healthline.
- Frey, M. (2019). The Health Benefits of Pumpkin Seed Oil. Very Well Health.
- Grupa autora. (2014). Effect of Pumpkin Seed Oil on Hair Growth in Men with Androgenetic Alopecia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Evid. Based Complement. Alternat. Med. 2014: 549721.