Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Macerat ružmarina – kako ga napraviti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Infuzije bilja u maslinovom ulju izrazito su cijenjene u kulinarstvu, a macerat ružmarina postat će vaš omiljeni dodatak raznim jelima.
Tako primjerice možete začiniti salate, dodati okus uobičajenim jelima od tjestenine ili ga poslužiti kao izvrsno predjelo uz bruskete. Macerate je veoma lako napraviti te u kombinaciji s lijepim pakiranjem može poslužiti i kao odličan poklon.
U nastavku članka saznajte kako pripremiti macerat ružmarina.
Ružmarin – ljekovita svojstva
Ružmarin (lat. Rosmarinus officinalis) je ljekovita začinska biljka koja samoniklo raste na cijelom Sredozemlju.
Tom zimzelenom grmu s malim tamnozelenim listićima odgovaraju područja puna sunčane svjetlosti pa zbog toga uspijeva na priobalnim kamenitim područjima, objašnjavaju stručnjaci s poljoprivrednog portala Agroklub.
Ružmarin se može koristiti za začinjavanje hrane, pravljenje ukrasa i općenito pružanje ugodnog aromatičnog mirisa.
Osim toga, koristi se i u zdravstvene svrhe. Nutricionisti sa zdravstvenog portala Medical News Today navode da ružmarin pruža sljedeća ljekovita svojstva:
- poboljšavanje koncentracije, pamćenja i raspoloženja,
- sudjeluje u poboljšanju probavnih problema,
- može pomoći kod simptoma artritisa,
- povećava cirkulaciju,
- zaštita od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima,
- štiti zdravlje očiju, posebno od razvoja makularne degeneracije.
Ljekovita svojstva koje ružmarin pruža se mogu zahvaliti brojnim fitokemikalijama, odnosno aktivnim biljnim spojevima, koje djeluju antioksidativno i protuupalno.
Istraživanje iz 2018. godine, objavljeno u znanstvenom časopisu Medicines, objavljuje da su najzastupljeniji antioksidansi u ružmarinu:
- karnozol,
- karnozinska kiselina,
- ružmarinska kiselina,
- hesperidin.
Od ružmarina se, osim macerata, pravi i dragocjeno esencijalno ulje te ljekoviti čaj.
Više o čaju od ružmarina pročitajte ovdje.
Macerat ružmarina – upotreba
Osim u kulinarstvu, ulje ružmarina može se koristiti i za njegu kože i kose jer hidratizira kožu tijela i potiče rast kose. Miris ružmarina je također poseban pa je najbolje imati u vidu da će ulje ostaviti miris još neko vrijeme, što je samo pozitivna karakteristika ako volite svježi miris ružmarina.
Preporučljivo je koristiti ulje ružmarina za dubinsku njegu tjemena i cijele kose, pri čemu je potrebno natopiti kosu i ostaviti ulje tijekom noći, a zatim ujutro oprati kosu kao što biste i inače. Istraživanja pokazuju da ekstrakt ružmarina može djelovati protiv opadanja kose.
Macerat ružmarina tradicionalno se radi u maslinovom ulju jer je ono bogato omega 3 masnim kiselinama i podržava zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Vi naravno možete odabrati bilo koje kvalitetno hladno prešano ulje čiji vam okus odgovara, dok je za topikalnu primjenu preporučljivo koristiti ulje badema, marelice ili makadamije.
S time da je macerat ružmarina u maslinovom ulju teško potrošiti u kratkome vremenu, najbolje je koristiti manje količine i čuvati ga u hladnjaku u zatvorenoj boci.
Macerat od ružmarina – priprema
Prilikom izrade macerata, najbolje je koristiti organske sastojke visoke kvalitete jer će tako okus i miris ulja biti intenzivniji. Također, poželjno je koristiti svjež biljni materijal koji ćete prethodno dobro oprati i ostaviti da se posuši na suncu ili tijekom noći.
Sastojci i oprema:
- dobro osušene stabljike ružmarina,
- ekstra djevičansko hladno prešano maslinovo ulje,
- široka staklena tegla,
- gaza ili sitno cjedilo,
- male staklene bočice za pohranu macerata.
U receptu nismo naveli određenu količinu potrebnih sastojaka jer biljni materijal nije striktno određen već ga možete korigirati s obzirom na veličinu tegle u kojoj radite infuziju.
U nastavku pročitajte korake po kojima ćete napraviti svoj macerat ružmarina.
- Prvi korak je da grančice ružmarina temeljito operete (natopite ih u vodi 1h pa još par puta isperite) i dobro osušite kako ne bi došlo do rasta plijesni. Grančice koje ćete staviti u bočice kada je macerat gotov ostavite da se suše čak nekoliko dana.
- Potpuno suhe grančice malo “zgnječite” i protrljajte prije stavljanja u teglu za maceriranje da ružmarin počne ispuštati svoja ulja. Teglu napunite do vrha, prelijte maslinovim uljem i dobro zatvorite.
- Ostavite teglu na suhom i tamnom mjestu otprilike 2 – 3 tjedna, zatim procijedite ulje i prelijte u lijepe bočice.
- Po želji, u bočice možete staviti jednu ili dvije grančice ružmarina za dekoraciju. Bočice dobro zatvorite i čuvajte u hladnjaku ako ne planirate ulje brzo potrošiti.
Ukoliko macerat poklanjate, na smeđi karton napišite lijepu poruku i tankim konopom ju zavežite oko grla bočice. Ne zaboravite napomenuti primateljima poklona da svoj macerat čuvaju u hladnjaku za što dužu iskoristivost.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Božićni bezglutenski kolači food blogerice Adrijane
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
Izvori:
- Nieto, G., Ros, G., Castillo, J. (2018) Antioxidant and Antimicrobial Properties of Rosemary (Rosmarinus officinalis, L.): A Review. Medicines 5(3), 98.
- Nordqvist, J. (2017) Everything you need to know about rosemary. Medical News Today.
- Ružmarin. (2019) Agroklub.