Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Kičica – ljekovita svojstva, nuspojave i gdje kupiti
- 2 komentara
- 2 min čitanja
Kičica (lat. Centaurium erythraea) je zeljasta samonikla biljka koja raste na livadama brdovitih područja.
Riječ je o biljki iz porodice sirištara koje su prepoznatljive po tome što sadrže gorke tvari .Ova dvogodišnja biljka raširena je na gotovo svim kontinentima, a uspijeva i u hladnim krajevima te na različitim tlima.
U nastavku članka saznajte više o ljekovitosti i upotrebi kičice.
Kičica – svojstva
Postoji nekoliko vrsta kičice, a rasprostranjena je na skoro svakom kontinentu.
Kičica se bere na početku ljeta kada se rašire njezini cvjetovi. Oni su dražesne ružičaste boje i cvatu od lipnja do rujna. Zanimljivo je da se otvaraju samo uz prisutnost sunčevog svjetla, ističu stručnjaci s prirodoslovnog portala Plantea.
Nakon branja oni se suše i koriste kao sastojak čajeva i tinktura. Svježa biljka ima pomalo neugodan miris, ali on nestaje sa sušenjem. Nekoć se kičica koristila za izvlačenje zmijskog otrova te liječenje infekcija i groznice.
Kičica – ljekovita svojstva
Kičica ima mnogo funkcija, a smatra se izvrsnim tretmanom za jačanje želuca i funkcije probavnog trakta. Aktivni biljni spojevi koji se nalaze u kičici su:
- alkaloidi,
- terpeni,
- ksantoni,
- flavonoidi,
- organske kiseline,
- voskovi.
Međutim, ne postoje klinička istraživanja koja bi dokazala ta ljekovita djelovanja na ljudima, ali na životinjama je dokazano da kičica ima sljedeća djelovanja:
- protuupalno,
- antikolinesterazno,
- depresorno,
- antiulkusno,
- antacidno djelovanje.
Primjerice, istraživanje iz 2011. godine, objavljeno u znanstvenom časopisu Toxicology and Industrial Health, dokazuje kako je ekstrakt kičice pomogao kod žgaravice izazvane aspirinom, kod laboratorijskih životinja.
Stoga bi kičica mogla biti ljekovita kada su u pitanju:
- žgaravica,
- bolovi u trbuhu,
- nadutost,
- zatvor,
- grčenje u trbuhu.
Kičica – doziranje
Kičicu možete pronaći u različitim oblicima, kao čaj tinkturu ili dodatak prehrani u obliku pilule.
Ovisno o vašoj dobi i zdravstvenom stanju preporučuje se od 2 do 4 grama biljke dnevno, prije ili poslije jela. Prekomjerno korištenje može izazvati povraćanje.
Za bolji okus čaja pomiješajte kičicu s drugim biljem koje blagotvorno djeluje na probavu, primjerice s kamilicom ili mentom.
Čaj pijte najmanje triput dnevno, a tinkturu, čije je djelovanje snažnije, uzimajte u količini od 10 do 15 kapi tri puta na dan s čašom vode.
Kičicu ili bilo koji drugi biljni lijek nikako nemojte koristiti u zdravstvene svrhe bez prethodnog savjetovanja s liječnikom!
Kičica – nuspojave
Kičica se smatra generalno sigurnom za upotrebu, u okvirima preporučenih doza. Međutim, nemojte je konzumirati bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.
Trudnicama i dojiljama se preporučuje izbjegavanje kičice jer nije poznato djelovanje njenih spojeva na dijete, upozoravaju stručnjaci s medicinskog portala WebMD.
Kičica – gdje kupiti?
Čaj od kičice možete kupiti u biljnim ljekarnama i raznim trgovinama zdrave prehrane te specijaliziranim trgovinama s čajevima.
Agristar čaj od kičice od 100 grama ćete platiti oko 20 kuna, dok je npr- u kući čaja Pampa Tea 50 grama čaja od kičice 20 kuna.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- anoreksija
- apetit
- čaj
- dijaforetik
- dispepsija
- giht
- hepatitis
- kičica
- loša probava
- nadutost
- povišena tjelesna temperatura
- staračke pjege
- žgaravica
- žutica
Izvori:
- Centaury: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2019) WebMD.
- Kičica. (2017) Priroda i biljke. Plantea.
- Tuluce, Y., Ozkol, H., Koyuncu, I., Ine, H. (2011) Gastroprotective effect of small centaury (Centaurium erythraea L) on aspirin-induced gastric damage in rats. Toxicol. Ind. Health. 27(8):760-8.