Iz cjepiva se povlači kontroverzni sastojak? Evo što trebate znati

Timerosal se koristi kao konzervans koji pomaže očuvanju stabilnosti cjepiva

Iako se cjepiva smatraju jednim od najvećih dostignuća moderne medicine, pojedini sastojci u njima povremeno izazivaju zabrinutost u javnosti. Jedan od takvih sastojaka je timerosal – konzervans koji se koristi kako bi cjepiva dulje zadržala učinkovitost.

Nedavno je savjetodavni odbor američkog CDC-a (Centri za kontrolu i prevenciju bolesti) predložio njegovo uklanjanje iz cjepiva, iako ga većina stručnjaka i dalje smatra sigurnim. U nastavku otkrivamo što znanost kaže o timerosalu i što bi njegova zabrana mogla značiti za dostupnost cjepiva.

Timerosal – konzervans koji izaziva podijeljena mišljenja

Dana 24. lipnja 2025. godine, savjetodavno tijelo američkog CDC-a glasalo je protiv korištenja timerosala u cjepivima. Tijekom predstavljanja ovaj je sastojak opisan kao “poznati neurotoksin”, a zabrana njegove uporabe nazvana je “dobrim početkom za zdraviju Ameriku”.

Timerosal se koristi kao konzervans koji pomaže očuvanju stabilnosti cjepiva. No, zbog svoje sastavne komponente – žive – postao je kontroverzan u javnosti.

Zašto je timerosal sporan?

Timerosal sadrži etil-živu, vrstu žive koja, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), ne predstavlja zdravstveni rizik jer se brzo razgrađuje u tijelu i izlučuje. Ipak, sama činjenica da sadrži živu izaziva zabrinutost.

Živa je metal koji može negativno utjecati na živčani sustav, probavni i imunološki sustav, kao i na pluća, bubrege, kožu i oči.

Visoke razine žive mogu biti štetne za razvoj fetusa, što je još jedan razlog zašto je timerosal izbačen iz većine dječjih cjepiva.

No, još se uvijek može pronaći u nekima, poput cjepiva protiv gripe u višedoznim bočicama, ističe infektologinja i profesorica medicine dr. Monica Gandhi, za Medical News Today.

timerosal se još uvijek može pronaći u nekima, poput cjepiva protiv gripe u višedoznim bočicama
FOTO: Shutterstock

Timerosal i autizam – mit koji je opovrgnut

Timerosal je godinama bio povezivan s autizmom, no ta je tvrdnja temeljena na diskreditiranom i povučenom istraživanju. Brojne znanstvene studije pokazale su da ne postoji veza između timerosala i autizma ni drugih neuroloških poteškoća.

Savjetodavni odbor CDC-a dodatno je zakomplicirao raspravu kada je u svojoj prezentaciji naveo studiju koja navodno povezuje timerosal s neurološkim smetnjama kod životinja. Kasnije se ispostavilo da ta studija ne postoji pa je uklonjena iz službene dokumentacije.

Dr. Katherine L. O’Brien iz WHO-a naglašava:

Timerosal je višestruko pregledan od strane različitih stručnih tijela i nema dokaza da njegova uporaba šteti zdravlju.

Može li zabrana timerosala utjecati na dostupnost cjepiva?

Iako se u SAD-u timerosal rijetko koristi, zabrana bi mogla imati negativan utjecaj na dostupnost cjepiva protiv gripe. Od 1999. godine CDC i Američka pedijatrijska akademija preporučili su njegovo uklanjanje iz dječjih cjepiva, pa se od 2001. koristi samo u iznimnim slučajevima – uglavnom u višedoznim cjepivima protiv gripe.

Ona su korisna jer konzervans poput timerosala štiti cjepivo od bakterijskih i gljivičnih kontaminacija, što je posebno važno za cjepiva koja se koriste više puta iz iste bočice.

Zabrana timerosala mogla bi dovesti do smanjene proizvodnje cjepiva protiv gripe, što znači manju dostupnost tijekom respiratorne sezone.

Zabrana timerosala jednostavno nije znanstveno opravdana, zaključuje dr. Gandhi. Takva odluka mogla bi rezultirati smanjenim zalihama cjepiva ili prelaskom isključivo na jednodozne bočice, što bi dodatno ograničilo dostupnost cjepiva.

Što to znači za javno zdravlje?

Prema podacima CDC-a, procijepljenost djece protiv gripe u SAD-u već opada, dok su istovremeno slučajevi gripe u porastu. Ako bi cjepiva postala još teže dostupna, gripa – koja se obično lako kontrolira – mogla bi uzrokovati ozbiljnije zdravstvene probleme kod djece, uključujući upalu pluća i upalu mozga (encefalitis)

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Cohut, M. i sur. (2025). Vaccine additive thimerosal deemed unsafe by the CDC: 3 things to knowMedical News Today.
  2. Business Thimerosal as a Vaccine Preservative. (2025). CDC.
  3. Hurley, A. M. i sur. (2010). Thimerosal-containing vaccines and autism: a review of recent epidemiologic studies. J. Pediatr. Pharmacol. Ther., 15(3): 173–81.  

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu