Ovo može pomoći u smanjenju rizika od raka dojke!

način života ima ključnu ulogu u preneciji raka dojke

Iako na rizik od raka dojke utječu i čimbenici koje ne možemo promijeniti, poput genetike ili životne dobi, sve je više dokaza da način života ipak igra ključnu ulogu.

Redovita tjelesna aktivnost, posebno vježbe snage, ne samo da mogu pomoći u prevenciji raka dojke, nego i poboljšati ishod liječenja. U nastavku saznajte zašto trebate uvrstiti trening snage u svoju rutinu – ne zbog izgleda, nego zbog zdravlja.

Trening snage i zdravlje dojki

Rak dojke drugi je najčešći oblik raka kod žena. Iako ga nije moguće u potpunosti spriječiti, određene životne navike – poput treninga snage – mogu pomoći u smanjenju rizika.

Postoji čvrst znanstveni temelj koji potvrđuje da su trening snage i razvijena mišićna masa važni ne samo u prevenciji raka, već i kod osoba kojima je već dijagnosticiran rak, ističe dr. Elizabeth Comen, specijalistica onkologije i znanstvenica iz Breast Cancer Research Foundation, za Verywell Health.

masno tkivo, osobito u području dojki, može potaknuti upalne procese i povećati razinu estrogena, što doprinosi razvoju raka dojke
FOTO: Shutterstock

Skriveni rizik – visok postotak masnog tkiva čak i uz “normalan” BMI

Iako se često misli da je problem samo prekomjerna tjelesna težina, rizik od raka dojke može biti povišen i kod žena koje imaju normalan indeks tjelesne mase (BMI), ali visok udio masnog tkiva i slabiju tjelesnu aktivnost.

Kod takvih žena masno tkivo, osobito u području dojki, može potaknuti upalne procese i povećati razinu estrogena, što doprinosi razvoju bolesti.

Mogu izgledati mršavo, nositi konfekcijski broj 34, ali ako imaju malo mišića i puno masti, njihov rizik može biti sličan kao kod osoba s pretilošću, objašnjava dr. Comen.

Dodaje da je kroz povijest ženama često poručivano da trebaju biti mršave, ali da bi naglasak trebao biti na snazi, a ne na izgledu.

Kako vježbe snage mogu pomoći?

Tjelesna aktivnost se općenito povezuje s nižim rizikom od raka dojke i boljim ishodima kod osoba kojima je već dijagnosticiran. No, trening snage ima i dodatne prednosti – tijekom kontrakcije mišića oslobađaju se molekule koje djeluju protuupalno i potencijalno antikancerogeno.

Što više mišića imamo, to je naš metabolizam učinkovitiji i cjelokupno zdravlje bolje, pojašnjava dr. Comen.

Nova istraživanja pokazuju da osobe koje počnu s treningom snage već u mladosti imaju i do 52 % manji rizik od razvoja raka dojke, u usporedbi s onima koje nikad nisu vježbale.

Prema dr. Obadi Obaisiju, stručnjaku za rehabilitaciju onkoloških bolesnika, trening snage također može:

vježbe snage pomažu u prevenciji raka dojke
FOTO: Shutterstock

Kako početi?

Ne trebate teretanu ni skupu opremu – dovoljna su dva utega ili čak boce vode. Vježbe poput čučnjeva, iskoraka i sklekova koje uključuju vlastitu težinu tijela izvrstan su početak.

Preporučuje se barem 150 minuta tjelovježbe tjedno, uz kombinaciju kardio aktivnosti i vježbi snage.

Važno je znati da nikad nije kasno za početak – istraživanja pokazuju da osobe koje su bile fizički aktivne prije dijagnoze, ali i nakon tretmana, imaju manji rizik od ponovne pojave raka i nižu smrtnost.

Ako vam je već dijagnosticiran rak dojke, savjetujte se s liječničkim timom prije početka bilo koje tjelesne aktivnosti.

Snaga nije sve, ali pomaže

Vježbanje i trening snage važan su dio prevencije, no ne i jedini. Zdrav stil života uključuje i održavanje zdrave tjelesne mase te izbjegavanje alkohola.

Ljudi koji su u dijagnozu raka dojke ušli fizički spremniji, bolje podnose terapije i imaju bolju prognozu, kaže dr. Comen.

Ipak, postoje čimbenici rizika koje ne možemo promijeniti – dob, genetika, obiteljska povijest, gusto tkivo dojki i dob u kojoj je počela menstruacija.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Brown, S. (2025). Why Strength Training Could Help Reduce Breast Cancer RiskVerywell Health.
  2. Modi, H. D. i sur. (2025). Resistance Training and the Risk of Breast Cancer: A Population-Based Case–Control Study. Journal of Physical Activity and Health, 22(4): 479–484.
  3. Cannioto, R. A. i sur. (2021). Physical Activity Before, During, and After Chemotherapy for High-Risk Breast Cancer: Relationships With Survival. JNCI: Journal of the National Cancer Institute, 113(1): 54–63. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu