“Tummy time” za odrasle je sve popularniji! Evo što kažu fizioterapeuti

Tummy time za odrasle je sve popularniji

Ako ste mislili da je “tummy time” (ležanje na trbuhu) rezerviran samo za bebe, vrijeme je da promislite još jednom. Na TikToku sve više odraslih ljudi leži na trbuhu – i to ne iz hira, već kako bi poboljšali držanje, smanjili bolove u vratu i ramenima te se borili protiv sveprisutnog “tech necka” (savijen vrat zbog gledanja u ekran).

Ležanje na trbuhu 10 minuta dnevno dok gledate TV ili čitate možda je upravo ono što vam treba za rasterećenje kralježnice.

Što je zapravo “tummy time” za odrasle?

Riječ je o jednostavnoj praksi – legnete na trbuh i tako provedete nekoliko minuta dnevno. Kod beba se ova poza koristi kako bi se ojačali mišići vrata, ramena i trupa.

No, fizioterapeuti tvrde da ista poza može biti korisna i za odrasle – posebno one koji puno vremena provode sjedeći, pogrbljeni nad laptopima i mobitelima.

Ležanjem na trbuhu potičete tijelo da se iz neprirodno savijenog položaja vrati u uravnoteženiju formu. Vrat, koji inače trpi pritisak do čak 27 kg zbog stalnog gledanja prema dolje, ovako se vraća u produžetak kralježnice, a vi aktivirate mišiće stražnje strane vrata.

Ima li to smisla ili je samo još jedan TikTok trend?

Za razliku od mnogih trendova na društvenim mrežama, ovaj ima znanstveno uporište. Ležanje na trbuhu potiče istezanje i jačanje mišića, poboljšava držanje i može pomoći u smanjenju napetosti u gornjem dijelu leđa. Fizioterapeuti često preporučuju ovu pozu kao dio rehabilitacijskih vježbi, iako je ne nazivaju “tummy time“.

Ležanje na trbuhu potiče istezanje i jačanje mišića, poboljšava držanje i može pomoći u smanjenju napetosti u gornjem dijelu leđa
FOTO: Shutterstock

Naravno, postoji i druga strana medalje. Ako imate problema s donjim dijelom leđa (poput spinalne stenoze, degenerativne bolesti diska ili nestabilnosti kralježnice), ako ste trudni ili ste nedavno imali operaciju kralježnice ili abdomena – ova poza možda nije za vas. U tom se slučaju posavjetujte s liječnikom.

Kako započeti?

Kao i kod beba, i vi biste trebali početi polako. Počnite s nekoliko minuta dnevno i postupno povećavajte trajanje. Ne preporučuje se više od 30 minuta dnevno jer dugotrajno zadržavanje u ovoj pozi može izazvati bolove u donjem dijelu leđa ili vratu.

Ako tijekom prakticiranja osjetite trnce, peckanje ili bol, vrijeme je da potražite savjet fizioterapeuta. Isto vrijedi i ako bol ometa vaš san, posao ili svakodnevne aktivnosti.

Dodatni savjeti za bolje držanje i manje boli

Tummy time” nije čarobno rješenje, ali je dobar korak u pravom smjeru. Evo još nekoliko korisnih savjeta koje biste mogli uvrstiti u svakodnevicu:

  • pogledajte gore – povremeno podignite pogled prema stropu kako biste istegnuli vrat u suprotnom smjeru od onoga u kojem je najčešće savijen
  • podignite uređaje u razinu očiju – umjesto da držite mobitel u krilu, oslonite ga na nešto; laptop podignite pomoću knjiga ili povežite s eksternim monitorom
  • vježbajte “zidne anđele” – stanite uz zid, savinite ruke u obliku slova “L” i klizite njima gore-dolje uz zid; ovo aktivira mišiće gornjeg dijela leđa
  • pomičite se svakih 30 – 60 minuta – namjestite alarm ako treba; tijelo voli kretanje.
  • isprobajte stojeći stol – ako većinu dana provodite za računalom, stojeći stol može pomoći u promjeni posture.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu