Kako nekome reći da bi trebao na psihoterapiju?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Ponekad primijetite da se netko do koga vam je stalo muči s problemima, ali niste sigurni kako započeti razgovor o mogućnosti odlaska na psihoterapiju. Ispravan pristup ovoj temi zahtijeva nježnost, razumijevanje i empatiju – jer pogrešne riječi mogu učiniti više štete nego koristi.
U nastavku donosimo vodič kako nekome preporučiti odlazak na psihoterapiju bez osude, pritiska ili stvaranja obrambenog stava.
Kako nekome predložiti odlazak na psihoterapiju, a da ga ne povrijedite?
Reći nekome da bi mogao razgovarati sa psihoterapeutom može biti osjetljivo – osobito ako se to kaže u afektu ili bez konteksta. Rečenice poput “Možda bi trebao/trebala otići na terapiju!” mogu, ako nisu pažljivo izrečene, zvučati kao “Previše si za mene!” ili “Nešto nije u redu s tobom!”.
U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta kako takav razgovor voditi promišljeno i s poštovanjem.
1. Jeste li vi prava osoba za taj razgovor?
Prije nego što uopće započnete razgovor o terapiji, zapitajte se jeste li vi bliska osoba kojoj bi se ta osoba uopće mogla povjeriti. Ako vam je već govorila o svojim bolnim iskustvima, tražila savjet ili pokazivala emocionalnu ranjivost, to je dobar znak da vam vjeruje i da bi mogla biti spremna čuti vašu preporuku.
2. Podijelite vlastito iskustvo traženja pomoći
Razgovor možete započeti tako da ispričate vlastitu priču o trenutku kad vam je bila potrebna pomoć. Što je vaše iskustvo bilo izazovnije, to će vaše riječi imati veću težinu. Objasnite kako ste se tada osjećali (preplašeno, tjeskobno, izgubljeno) i tko vam je pomogao – prijatelj, član obitelji, knjiga ili psihoterapeut.

Cilj nije držati lekciju, već pokazati ranjivost. Tako dajete osobi do znanja da razumijete kako je to kad se osjećate izgubljeno – i da je potpuno u redu potražiti pomoć.
3. Objasnite zašto vi niste prava osoba za rješavanje njihovih problema
Ako osjećate da niste u mogućnosti pomoći – bilo zbog nedostatka vremena, iskustva ili emocionalne energije – recite to iskreno. Primjerice:
- “Znam da ti je teško, ali bojim se da ću reći nešto pogrešno.”
- “U zadnje vrijeme sam preopterećen/a i ne mogu ti biti podrška kakvu zaslužuješ.”
- “Vidim da si sve češće tužan/tužna i razdražljiv/razdražljiva, ali nisam siguran/sigurna kako ti mogu pomoći”.
Tako pokazujete brigu, ali i postavljate realna očekivanja.
4. Predložite psihoterapiju – ali naglasite da ćete i dalje biti uz tu osobu
Predložite psihoterapiju kao dodatnu mogućnost, a ne kao zamjenu za vašu podršku, npr. “Mislim da bi ti razgovor sa psihoterapeutom mogao pomoći – a ja ću i dalje biti tu ako poželiš razgovarati.“.
Objasnite prednosti razgovora s neutralnom osobom koja neće osuđivati ni dijeliti njihove tajne. Ako osoba pristane, razgovor je već donio rezultat. Ako ne, predložite druge oblike samoizražavanja – vođenje dnevnika, pisanje, umjetnost, kretanje … Bitno je da osoba zna da ima izbora – i vašu podršku.
Ne možete nikoga natjerati da potraži pomoć ako to ne želi – ali možete otvoriti vrata i pokazati da ste tu, bez osude, s iskrenom željom da pomognete.
Razgovor o psihoterapiji trebao bi biti iskren poziv na bolje razumijevanje i brigu. Podijelite svoje iskustvo, pokažite ranjivost, recite da niste stručnjak, ali da vam je stalo – i ostavite prostor da druga osoba odluči kada (i ako) je spremna.
Čak i ako se odmah ništa ne promijeni, ovakav razgovor može ostaviti snažan dojam i posijati sjeme koje će kasnije proklijati.
Pročitajte i ove članke:
- Važnost mentalnog zdravlja: Traženje pomoći psihoterapeuta mora prestati biti tabu
- Vrste psihoterapije: Ne znate koju odabrati? Imamo popis dostupnih psihoterapijskih pravaca u Hrvatskoj, a evo i o čemu ovisi odabir
- Koliko se psihoterapija promijenila od 2015. i što nas čeka u 2035.?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Žene s nekim autoimunim stanjima imaju dvostruko veći rizik da će umrijeti od ovoga!
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Nelson, M. (2025). How to Say “I Think You Should Talk to a Therapist”. Psychology Today.