Junk journaling je trend na društvenim mrežama! Evo što je
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Noma Nazish, novinarka na portalu Verywell Mind, nedavno je otkrila najnoviji trend samopomoći koji je osvojio društvene mreže – junk journaling. Iako prije toga nije mnogo razmišljala o svakodnevnim stvarima poput računa, kupona i etiketa koje bi obično bacila u smeće, ideja da se ti komadi “smeća” iskoriste na drugi način pobudila je njezino zanimanje.
Junk journaling
Junk journaling, koji na prvi pogled može zvučati kao neobičan pojam, izdvaja se jer pruža prostor ne za organiziranje misli ili popisa obveza, već za organiziranje onoga što bi inače bilo bačeno. U biti, radi se o opuštenijoj, manje strukturiranoj verziji tradicionalnog vođenja dnevnika i izrade scrapbooka.
Ljepota junk journalinga leži u njegovom nedostatku pravila, što pruža predah od svijeta koji često zahtijeva perfekcionizam i stalnu produktivnost. S obzirom na potencijalne koristi u smanjenju stresa i minimalne prepreke za početak, Noma je bila znatiželjna i željela isprobati ovaj trend.

Kako izgleda proces junk journalinga?
Tijekom svog četverotjednog eksperimenta dokumentirala je svoje iskustvo. Kako bi ostala što vjernija temi, odlučila je napraviti vlastiti dnevnik koristeći otpadne materijale.
U prvom tjednu, unatoč uzbuđenju zbog isprobavanja nečeg novog, Noma je smatrala da je proces puno teži nego što je očekivala. Osjećala se zaglavljeno i preplavljeno idejom da mora napraviti nešto “savršeno”.
Međutim, nakon što je pogledala nekoliko videozapisa o junk journalingu na YouTubeu, podsjetila se da ne postoje nikakva pravila i da jednostavno može otpustiti očekivanja. Kad je prihvatila ovu slobodu, posvetila se procesu i počela lijepljenje svojih komadića papira bez brige o tome hoće li rezultat biti dovoljno lijep. Iako krajnji rezultat nije bio savršen, sama aktivnost bila je užitak.
U drugom tjednu, sada kada nije postavila nikakva očekivanja, njezine su ideje počele dolaziti prirodnije. Nije se morala prisiljavati da počne, a ujedno je bila potpuno zaokupljena svojim dnevnikom više od tri sata, što je rijetkost s obzirom na to da je njezina pažnja, kao i kod mnogih drugih, postala kraća, djelomično zbog sve više digitalnog načina života.
U trećem tjednu, kada nije imala dovoljno papirnog “smeća”, okrenula se prirodi i u svoj dnevnik uključila osušene cvjetove i šarene gumbe, stvarajući temu inspiriranu prirodom.
U četvrtom tjednu, kada je oboljela od prehlade, Noma je jedva čekala da ozdravi kako bi se mogla ponovno posvetiti svojem dnevniku. Do tada je primijetila da je postala prisutnija u svakodnevnim aktivnostima, poput jedenja užine, sortiranja smeća ili stavljanja namirnica u ormar.
Cijeli tjedan bio je poput male potrage za blagom, jer je dio njezina uma uvijek tražio sljedeći “iznenadni” nalaz koji bi mogla dodati svojem dnevniku, čak i dok je obavljala rutinske zadatke. Taj proces bio je toliko angažiran da je provodila puno manje vremena besciljno skrolajući po telefonu.

Učinci junk journalinga
Noma je zaključila da je sloboda od strogih pravila učinila cijeli proces oslobađajućim, osobito kao netko tko je sklon perfekcionizmu. Nema straha od grešaka, što je cijelo iskustvo učinilo puno zabavnijim. Također je osjetila podizanje raspoloženja od stvaranja nečega opipljivog iz početka, što joj je donijelo osjećaj postignuća.
Nakon što je primijetila sve pozitivne učinke, Noma se zapitala postoji li znanstvena podloga za dobrobiti junk journalinga na mentalno zdravlje. Stručnjaci, uključujući Lisu Anderson i Allison Barton, napomenuli su da kreativni izrazi poput junk journalinga mogu pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti, poticanju mindfulnessa i razvijanju zahvalnosti i radosti.
Proces odabira, rezanja i lijepljenja materijala potiče mindfulness, pomažući da se osoba usmjeri na trenutak i skloniti fokus od negativnih misli.
Junk journaling također promiče kreativno izražavanje, što može biti posebno korisno za one koji se bore s perfekcionizmom, tugom ili traumama. Pruža prostor za istraživanje emocija i može biti izvrstan izlaz za neurodivergentne osobe, poput onih s ADHD-om ili autizmom.
Ako junk journaling nije nešto što im odgovara, postoje mnoge druge kreativne aktivnosti koje nude slične koristi za mentalno zdravlje, kao što su bojanje, vođenje bullet dnevnika, izrada kolaža, pa čak i vrtlarenje. Stručnjaci napominju da je najvažniji odabir kreativne aktivnosti koja je prirodna i zabavna, koja pomaže opuštanju uma i pruža način za izražavanje.
Pročitajte i ove članke:
- Dnevnik zahvalnosti: Ritual od nekoliko minuta dnevno koji će vas učiniti sretnijima! Evo kako ga voditi
- Svjetski hit “Bullet Journal”: Kako organizirati cijeli život uz jednu bilježnicu i olovku?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Hrana za potenciju: Nutricionistica otkriva koja je najbolja
- Zrinka Babić
- 2 min čitanja
- Nazish, N. (2025). I Tried Junk Journaling For a Month—Here’s What Happened. Verywell Mind.