Možete li dobiti virus ptičje gripe ako pijete mlijeko?

ptičja gripa u mlijeku

Postoji mnogo različitih tipova, podtipova i linija virusa influence (gripa), a ptičja gripa je soj koji prvenstveno pogađa ptice. Može biti visoko patogena (HPAI) ili nisko patogena (LPAI).

U ožujku 2024. godine HPAI je otkrivena u kravama u nekoliko američkih država, što je prvi put da je ovaj tip virusa gripa pronađen u kravama. Nedugo nakon toga znanstvenici su otkrili virus u uzorcima sirovog, nepasteriziranog mlijeka.

Možda se pitate je li mlijeko koje kupujete u trgovinama sigurno za konzumaciju. Odgovor je da.

Što je visoko patogena ptičja gripa?

Visoko patogena ptičja gripa (HPAI) je ozbiljan oblik ptičje gripe koji često dovodi do smrtonosnih bolesti kod ptica. Kao i drugi virusi influence A, ptičja gripa prepoznaje se po dva proteina na svojoj površini – hemaglutininu (HA) i neuraminidazi (NA). Kod ptica postoji 16 tipova HA i devet tipova NA.

HPAI virusi imaju HA tipove 5 ili 7, poznate kao H5 i H7. Iako mnogi od tih virusa uzrokuju nisku patogenost, sojevi poput H5N1, H5N8 i H7N9 su visoko patogeni. H5N1 je virus koji je pronađen u kravama.

Možete li se zaraziti ptičjom gripom putem mlijeka?

Vrlo je malo vjerojatno da ćete se zaraziti ptičjom gripom putem mlijeka, prvenstveno zbog procesa pasterizacije.

Pasterizacija je proces u kojem se sirovo mlijeko ili mliječni proizvodi zagrijavaju na visokim temperaturama (obično 72 °C) najmanje 15 sekundi kako bi se uništili štetni mikrobi, uključujući viruse i bakterije, prije nego što se ohlade.

Što kažu istraživanja?

U svibnju 2024. godine istraživači su zagrijali uzorke mlijeka na 72 °C na 15 sekundi i otkrili da je količina virusa značajno smanjena, iako nije potpuno inaktivirana. Sljedeće istraživanje, iz lipnja 2024., također je pokazalo značajan pad količine virusa nakon pet sekundi na 72 °C, iako je mala količina virusa ostala aktivna nakon 20 sekundi.

Iako su ovi rezultati informativni, ne odražavaju stvarne uvjete. Znanstvenici u oba istraživanja naglasili su da nisu mogli replicirati komercijalni proces pasterizacije u svojim laboratorijskim uvjetima.

U srpnju 2024. godine provedeno je istraživanje u kojem su analizirani uzorci pasteriziranog mlijeka iz 38 američkih država. Od 297 uzoraka 20,2 % je sadržavalo genetski materijal virusa, ali nije pronađen infektivni virus.

To pokazuje da pasterizacija učinkovito uništava ptičju gripu u mlijeku.
pasterizacija učinkovito uništava ptičju gripu u mlijeku
FOTO: Shutterstock

Je li komercijalno mlijeko sigurno?

Da, komercijalno mlijeko je sigurno. Proces pasterizacije osigurava da se virus ptičje gripe i drugi mikrobi u mlijeku unište. Prema FDA-u, 99 % komercijalno dostupnog mlijeka u SAD-u je pasterizirano.

Međutim, rizik od zaraze ptičjom gripom ostaje prisutan ako konzumirate sirovo, nepasterizirano mlijeko. Istraživanje iz svibnja 2024. godine je pokazalo da su miševi oboljeli nakon što su pili sirovo mlijeko koje je sadržavalo virus ptičje gripe.

CDC također savjetuje da se izbjegava konzumacija sirovog mlijeka zbog rizika od drugih štetnih mikroba, poput listerije, salmonele i Escherichije coli.

Kako se ptičja gripa prenosi na ljude?

Do prosinca 2024. godine zabilježeno je 58 slučajeva ptičje gripe kod ljudi, od kojih je 31 bio povezan s izloženošću kravama. Međutim, nije zabilježen prijenos virusa s osobe na osobu. Oboljeli su bili radnici koji su imali blizak kontakt s oboljelim kravama, ali nisu se zarazili pijenjem mlijeka.

Što se poduzima kako bi se spriječila bolest?

CDC, FDA i USDA pomno prate širenje ptičje gripe među kravama. Mlijeko od zaraženih krava uklanja se iz komercijalne ponude i uništava.

Kako se zaštititi?

Kako biste izbjegli oboljenje od ptičje gripe putem mlijeka, pijte samo pasterizirano mlijeko. Većina mlijeka je pasterizirana, ali ako niste sigurni, provjerite oznake na pakiranjima ili pitajte trgovca. Izbjegavajte kupovinu mlijeka na tržnicama ako niste sigurni da je pasterizirano.

Kada potražiti liječničku pomoć?

Opći rizik od ptičje gripe za javnost je nizak, ali ako ste imali blizak kontakt s životinjama koje su možda bile zaražene ptičjom gripom i razvijete simptome poput povišene temperature, kašlja ili bolova u grlu, kontaktirajte svojeg liječnika. Također, ako ste konzumirali sirovo mlijeko i imate simptome poput mučnine ili proljeva, obratite se liječniku. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu