Prikriveni manipulator: Kako ga prepoznati?

Prikriveni manipulator

Neke oblike manipulacije je lako prepoznati, kao što su:

  • prodavač koji vas strahom prisiljava da kupite produljeno jamstvo
  • šef koji nagovještava da bi rad preko vikenda mogao utjecati na vaš bonus
  • političar koji za sve krivi sadašnjeg vođu i daje velika obećanja za promjene.

Međutim, prikrivena manipulacija je suptilnija i teže ju je otkriti, pogotovo kada ste vi taj koji u nju ulazi.

Prikriveni manipulator je osoba koja na suptilne načine utječe na tuđe misli, emocije i ponašanja, a da oni toga nisu svjesni.

Prikrivenu manipulaciju može biti teško uočiti, čak i za manipulatora, iz nekoliko razloga:

  • često ne vidimo jasno vlastite motive ili postupke
  • to je obično uobičajeno, automatsko ponašanje izvan naše svjesne svijesti
  • lako je to racionalizirati kao da se radi iz plemenitih razloga, kao što je vjerovanje da je svrha laskanja samo da se drugi osjećaju dobro.
Iako se prikrivena manipulacija može činiti manje štetnom zbog svoje suptilnosti, zapravo je više manipulativna jer druga osoba vjeruje da sudjeluje u otvorenoj i iskrenoj interakciji.

Prikriveni manipulator – kako prepoznati znakove?

Ako mislite da ste prikriveni manipulator ili želite prepoznati prekrivenu manipulaciju kod nekog, evo sedam uobičajenih znakova na koje trebate pripaziti:

  • selektivno dijeljenje informacija – prešućujete određene činjenice kako biste usmjeravali odluke drugih, poput naglašavanja pozitivnih recenzija o restoranu koji želite posjetiti, a zanemarujete negativne
  • žudite za odobrenjem – tražite odobrenje kako biste dobili ono što želite, poput naklonosti, statusa ili potvrde, često koristeći manipulativne taktike kao što je činjenje usluga sa skrivenim motivom da se svidite drugima
  • previše se trudite biti “dobri” – vaša želja da vas se smatra ljubaznim ili nesebičnim može prikriti dublju namjeru, poput skrivanja vaših pravih osjećaja ili korištenja ljubaznosti za postizanje vaših ciljeva
  • pažljivo birate riječi – planirate da svojim riječima utječete na ishode, kao što je izbjegavanje posjeta rodbini tako da okrivljavate vanjske čimbenike poput udaljenosti, umjesto da budete iskreni i kažete da vam se ne da posjetiti ih
  • mijenjanje ponašanja ovisno o tome tko je u blizini – drastično prilagođavate svoje radnje ovisno o publici, poput toga da budete izuzetno pristojni kako biste nekoga impresionirali
  • često laskanje – koristite komplimente kao način da dobijete odobravanje ili usluge, kao što je laskanje nekome da biste dobili popust ili nadanje da će komplimenti dovesti do intimnosti s partnerom
  • osjećaj ogorčenosti – prikrivena manipulacija često dovodi do frustracije kada drugi nisu nakloni vašim implicitnim očekivanjima, poput osjećaja nezahvalnosti jer ste učinili nešto lijepo i niste dobili željeni odgovor.
prikrivena manipulacija
FOTO: Shutterstock

Iako svatko ponekad može biti manipulativan, redovito pokazivanje ovakvog ponašanja u osobnim odnosima može ukazivati ​​na dublji problem. Mnoge profesije, poput prava, uključuju taktike uvjeravanja, ali manipulacija u odnosima može biti štetna i dovesti do ljutnje.

Kako prestati manipulirati?

Prestanak manipulacije može biti izazov jer je nagrađujuće dobiti ono što želimo. Međutim, manipulacija šteti i manipulatoru i drugima jer narušava povjerenje i autentičnost. Potreban je napor da se neprestano pokušava kontrolirati ljude i situacije, što može dovesti do prekida odnosa.

Kako biste se oslobodili navike prikrivene manipulacije, pokušajte s ova tri koraka.

  • Ispitajte svoje namjere – razmislite o tome što motivira vaše postupke. Jeste li ljubazni jer to iskreno želite ili pokušavate dobiti nešto zauzvrat? Biti znatiželjan o svojim motivima može pomoći u otkrivanju skrivenih manipulacija.
  • Istražite razloge koji stoje iza vaših postupaka – interpersonalna manipulacija je povezana s emocionalnom inteligencijom, stoga upotrijebite svoju samosvijest da istražite zašto manipulirate. Razmotrite koje potrebe pokušavate zadovoljiti i gdje ste naučili takvo ponašanje.
  • Vježbajte izravnost – kada primijetite da ćete manipulirati, razmislite o jednostavnijem pristupu. Što bi se dogodilo kada biste iskreno izrazili svoje potrebe? Možda će biti pozitivnih ishoda ako budete autentičniji u svojim odnosima. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gillihan, S. J. (2024). 7 Signs of a Covert ManipulatorPsychology Today.
  2. Das, T. (2023). Recognising covert manipulation: Warning signs to watch out forHindustan Times.
  3. Lancer, D. (2019). Covert Tactics Manipulators Use to Control and Confuse You. Psychology Today

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu