Sprava za veslanje: Prednosti koje trebate iskoristiti

Sprava za veslanje - prednosti

Ne morate biti natjecateljski veslač da biste uživali u prednostima veslanja. Kada je u pitanju sprava za veslanje, prednosti koje nudi svakako trebate iskoristiti.

Sprava za veslanje – koji mišići rade?

Često se misli da veslanje cilja samo na ruke, ali ono je zapravo sveobuhvatan trening. Američka udruga fitness profesionalaca izvještava da je veslanje 65 – 75 % rad nogu i 25 – 35 % rad gornjeg dijela tijela, što aktivira mišiće poput kvadricepsa, listova, gluteusa, prsnih mišića, ruku i trupa.

Sprava za veslanje – prednosti

Bez obzira na to jeste li tek počeli vježbati ili ste iskusni sportaš, veslanje se može uklopiti u vaš režim. Čak se pokazalo sigurnim za slabovidne osobe jer smanjuje tjelesnu masnoću i poboljšava kolesterol, snagu leđa i fleksibilnost tijekom vremena.

Bez opterećenja zglobova

Veslanje nudi odlično sagorijevanje kalorija bez opterećenja zglobova, što ga čini dobrom opcijom za aktivan oporavak ili one koji imaju bolesti zglobova poput ranog osteoartritisa. Studije pokazuju da može poboljšati pokretljivost zglobova u područjima kao što su laktovi, ramena i koljena.

Pogodna za meditaciju i za ublažavanje stresa

Veslanje pruža umirujuće, ritmično iskustvo, posebno svojim glatkim, ponavljajućim zaveslajima. Ovaj pokret može imati meditativni učinak, što potiče oslobađanje endorfina, hormona “dobrog” osjećaja.

Kardio za srce i pluća

Veslanje jača kardiovaskularno zdravlje, odnosno jača srce, krvne žile i pluća. Kao vježba visokog intenziteta, jača srce tako što zahtijeva od njega da pumpa više krvi, što može biti osobito korisno za one koji su izloženi riziku od srčanih problema.

Sprava za veslanje - koji mišići rade
FOTO: Shutterstock

Gradi snagu i izdržljivost

Kao kombinacija kardio treninga s vježbama snage, veslanje razvija snagu (sposobnost brze primjene maksimalne sile) i izdržljivost (sposobnost održavanja tjelesne aktivnosti tijekom vremena).

Vremenska učinkovitost

Ako nemate vremena, veslanje je učinkovit način vježbanja. Angažira glavne mišićne skupine, kombinira kardio trening i trening snage te može sagorjeti kalorije čak i nakon završetka treninga, osobito ako se izvodi kroz intervalni trening visokog intenziteta (HIIT).

Bolja alternativa trakama za trčanje i elipticima

Veslanje nudi trening za cijelo tijelo u usporedbi s trakama za trčanje, koje uglavnom ciljaju na donji dio tijela.

Također, sprava za veslanje zahtijeva više angažmana gornjeg dijela tijela i jezgre nego eliptični trenažeri te je obično tiša i pristupačnija od traka za trčanje.

Štedi prostor

Mnoge sprave za veslanje su sklopive, što ih čini idealnim za kućne treninge u malim prostorima. Također su svestrane i omogućuju razne vježbe snage izvan samog veslanja.

Sigurnosni savjeti

Kada je u pitanju sprava za veslanje, prednosti koje nudi ćete iskoristiti ako je koristite sigurno.

Dobro držanje i oblik ključni su za izbjegavanje ozljeda.

Bolovi u leđima česti su među veslačima, uglavnom zbog slabih trbušnih mišića ili nepravilne tehnike. Pokreti neka budu pravilni – prvo gurajte nogama, zatim se nagnite unazad s aktivnim coreom i na kraju povucite rukama. Budite oprezni da se ne prenaprežete, osobito ako ste već odradili naporan trening. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu