Jednodnevni planinarski izleti za miran bijeg u prirodu
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Kad su u pitanju jednodnevni planinarski izleti, dok Medvednica i Velebit privlače brojne posjetitelje, definitivno se isplati posjetiti i druga mjesta koja nude jednako zapanjujuće krajolike i jedinstvena iskustva.
Ova odredišta pružaju miran bijeg od pretrpanih staza i omogućuju planinarima da otkriju netaknute prirodne ljepote Hrvatske.
Jednodnevni planinarski izleti
Posjetite ova čuda prirode za idealan planinarski izlet.
1. Park prirode Papuk
Park prirode Papuk je destinacija poznata po svojim raznolikim ekosustavima i geološkim formacijama. Znamenitosti parka uključuju Park šumu Jankovac, gdje umjerena staza vodi do prekrasnog slapa Jankovac i mirnog jezera. Pješačenje traje oko 2 – 3 sata i nudi mješavinu bujnih šuma, livada i krških krajolika. Manje posjećene staze Papuka čine ga idealnim mjestom za mirno dnevno planinarenje.
2. Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje
Smješten u blizini Zagreba, Park prirode Žumberak skriveno je blago za planinare koji žele istražiti valovita brda, slikovita sela i povijesne ruševine. Vrh Japetić, najviša točka Samoborskog gorja, nudi 3 – 4 sata pješačenja iz Šoićeve kuće. Staza vijuga kroz šume i livade te pruža panoramski pogled na okolni krajolik. Ovaj je park savršen za jednodnevne šetnje koje spajaju prirodnu ljepotu s kulturnom baštinom.
3. Planina Kamešnica
Kako se prostire na granici između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, planina Kamešnica je manje poznato planinarsko odredište koje nudi izazovne staze i zadivljujuće poglede. Pješačenje do vrha Konja, najviše točke na hrvatskoj strani, traje oko 5 – 6 sati. Kako polazite od sela Podhum, staza se uspinje kroz kamenjar i planinske livade s kojih se pruža prekrasan pogled na Dinarsko gorje i dolinu rijeke Cetine.
4. Park prirode Telašćica
Smješten na Dugom otoku u Jadranskom moru, Park prirode Telašćica skriveni je dragulj koji nudi jedinstveno iskustvo planinarenja uz obalu. Park ima impresivne litice, slana jezera i osamljene uvale.
Popularna za planinarenje je staza na Grpašćak, vidikovac s kojeg se pruža pogled na prekrasne litice i otvoreno more. Ovo umjereno pješačenje traje oko 2 – 3 sata i pruža spektakularan pogled na obalu i obližnje Kornate. Mirno i netaknuto okruženje Telašćice čini je idealnim mjestom za opuštajuće cjelodnevno planinarenje.
5. Park prirode Lonjsko polje
Za drugačiji doživljaj planinarenja, Park prirode Lonjsko polje u središnjoj Hrvatskoj nudi putovanje jednom od najvećih močvara u Europi. Park je utočište za promatrače ptica i ljubitelje prirode. Popularna staza je poučna staza u Čigoču, selu roda, gdje možete promatrati rode i druge divlje životinje.
Pješačenje je lagano i traje oko 1 – 2 sata, što ga čini pogodnim za sve uzraste. Istraživanje jedinstvenog poplavnog krajolika parka i tradicionalnih drvenih kuća doista je jedinstveno iskustvo.
6. Park prirode Učka – manje poznate staze
Dok je Park prirode Učka poznat po svojem vrhu Vojak, postoji nekoliko manje prohodnih staza koje nude jednako isplativo planinarenje. Jedna od takvih staza je ruta od Lovranske Drage do Vojaka. Počevši od neobičnog sela Lovranska Draga, ovo pješačenje od 4 – 5 sati vodi vas kroz guste šume i pokraj prekrasnih slapova prije nego što stignete do vrha.
7. Park prirode Lastovo
Smješten na udaljenom otoku Lastovu, Park prirode Lastovo nudi iskustvo planinarenja neutabanim stazama sa svojim netaknutim krajolicima i bogatom bioraznolikošću. Staza Hum, najviše točke na otoku, traje oko 2 – 3 sata od sela Lastova. S pješačenja se pruža panoramski pogled na Jadransko more, okolne otoke i krševit teren otoka. Izolacija i netaknuta priroda Lastova čine ga savršenim odredištem za mirno dnevno planinarenje.
Jednodnevni planinarski izleti – savjeti
Evo savjeta za istraživanje manje poznatih staza:
- istraživanje i priprema – provjerite imate li dobru kartu ili GPS jer manje poznate staze možda neće biti dobro označene
- lokalno znanje – zatražite savjet od lokalnih planinara ili čuvara parka o uvjetima staza i točkama interesa
- poštujte prirodu – ovi skriveni dragulji često su netaknutiji; pomozite im da ostanu takvima slijedeći načela “Leave No Trace” (“Ne ostavljajte trag”)
- sigurnost prije svega – obavijestite nekoga o svojim planovima za planinarenje i procijenjenom vremenu povratka, osobito u udaljenim područjima.
Pročitajte i ove članke:
- Lagane planinarske staze: Manje fizičkog stresa za tijelo, a više uživanja u prirodi! Imamo popis najlakših ruta u Hrvatskoj i susjedstvu
- 5 genijalnih destinacija koje će rado posjetiti svi koji vole planinariti
- Planinarenje za početnike: Rekreacija za tijelo i um! Ako tek krećete u planine, evo koja vam oprema treba, kojim stazama krenuti i čega se držati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Lagane planinarske staze: Popis najboljih ruta za rekreativce i par ključnih savjeta stručnjaka. (2024). N1.
- Dropuljić, M. (2022). Svaki mjesec jedna: 12 planinarskih staza u Hrvatskoj koje ne smiješ propustiti. Under Dream Skies.
- Šetanje i planinarenje. Croatia.hr.