Ove štetne tvari nalaze se gotovo svugdje! Evo kako smanjiti izloženost
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Perfluoroalkilne i polifluoroalkilne tvari (PFAS) nazivaju “vječnim kemikalijama”, ali možda bi ih trebalo nazvati “sveprisutnim kemikalijama”.
Bez obzira na to, ove postojane i sveprisutne tvari nalaze svoj put do bezbrojnih svakodnevnih predmeta, od boca za vodu do kozmetike, kao i premaza otpornih na mrlje i vodu, neljepljivog posuđa i više od toga.
Prodiru u pitku vodu, prožimaju mnoge namirnice i pretvaraju se u opasnu prašinu u kućanstvima. Budući da su u optjecaju više od osam desetljeća, učinkovito ispunjavaju svoje predviđene funkcije, kao što je otpornost na mrlje na novim tepisima ili foteljama.
Što su pokazala istraživanja?
Velike su šanse da su dospjele u vaš krvotok, predstavljajući potencijalne zdravstvene rizike – neke studije ukazuju na povezanost s određenim vrstama raka, supresijom imunološkog sustava i drugim bolestima.
Nedavno je The Lancet objavio nalaze koji povezuju prenatalnu izloženost ftalatima s nepovoljnim ishodom poroda u SAD-u. Pročitajte članak “Kemikalije u predmetima koji se svakodnevno koriste mogle bi biti štetne za trudnice!“.
Dakle, što zabrinuti potrošač treba učiniti? Mogu li se izbjeći tvari poput ftalata, koji se obično nazivaju PFAS (perfluoroalkilne i polifluoroalkilne tvari), ili “vječne kemikalije”?
Na individualnoj razini ne možete eliminirati svu izloženost, ali je možete minimizirati.
Nedavno je FDA objavila zabranu korištenja materijala za zaštitu od masti koji sadrže PFAS od strane američkih tvrtki. To znači da omoti za brzu hranu, vrećice za kokice za mikrovalnu pećnicu i pakiranja hrane za kućne ljubimce više neće sadržavati ove štetne kemikalije. FDA pozdravlja ovo kao trijumf za javno zdravlje i obećava da će nastaviti istraživati razine rizika.
Danielle Melgar, zagovornica američke grupe za sigurnost potrošača PIRG Education Fund, pozdravlja ovaj potez, naglašavajući hitnost iskorjenjivanja ovih kemikalija kad god je to izvedivo.
Obratite pažnju na tvari i predmete koji sadržavaju štetne tvari
Prvi korak u procjeni izloženosti takvim kemikalijama je pregled hrane i vode koju konzumirate. Prema Agenciji za zaštitu okoliša, voda, zrak, ribe i tlo pokazuju različite stupnjeve onečišćenja.
Dok zdravstvene implikacije takve kontaminacije u mnogim slučajevima ostaju nejasne, dr. sc. Tasha Stoiber, viša znanstvenica u Radnoj skupini za zaštitu okoliša, predlaže da provjerite bazu podataka o vodi iz slavine zbog potencijalnih problema i uložite u odgovarajući sustav za filtriranje vode ako je potrebno.
Što se tiče potrošnje hrane, preporučljivo je odlučiti se za nezapakirane, minimalno prerađene proizvode, uz razmatranje organskih proizvoda ako je to moguće.
Odabir stakla umjesto plastike, lijevanog željeza ili nepremazane keramike umjesto neprianjajućeg posuđa te pripremanje obroka kod kuće također može pomoći u smanjenju izloženosti.
Osim toga, smanjenje konzumacije plodova mora, koji mogu sadržavati visoke razine mikroplastike, također je poželjno.
Izbjegavanje proizvoda s premazima otpornim na mrlje, odabir prirodnih tkanina kod odjeće i traženje robnih marki koje nude alternative bez PFAS-a u kozmetici i proizvodima za osobnu njegu mogu doprinijeti smanjenju izloženosti.
Pročitajte i ove članke:
- Povodom Svjetskog dana voda otkrivamo: Što sve skriva čaša vode i kako je učiniti zdravijom za piće?
- Novo istraživanje: Papirnate slamke možda nisu bolje za okoliš od plastičnih! Evo koju štetnu tvar sadrže i u kojim količinama
- U proizvodima za menstruaciju pronađene su ove štetne tvari! Znanstvenici upozoravaju da ih izbjegavate jer ugrožavaju zdravlje žena.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Loudin, A. (2024). Forever Chemicals Are Everywhere, But You Can Lower Your Risk. WebMD.
- Trasande, L. i sur. (2024). Prenatal phthalate exposure and adverse birth outcomes in the USA: a prospective analysis of births and estimates of attributable burden and costs. The Lancet, (8)2: 74–85.