Koliko je sigurno vaše kuhinjsko posuđe? Evo što izbjegavati

teflonska tava

Neke vrste posuđa su zdravije od drugih. Postoji širok raspon posuđa, uključujući nehrđajući čelik, staklo, teflon, lijevano željezo i bakar. Uz toliko izbora može biti teško odrediti koja je najbolja opcija. Koji je najkvalitetniji materijal, najbolja neljepljiva tava i koja je najsigurnija opcija za kuhanje česta su pitanja.

Pri kupnji posuđa dvije uobičajene opcije su keramičko i PTFE (poznato kao teflon). Teflon je poznat po svojoj neljepljivoj površini, ali su se pojavile zabrinutosti oko kemikalija u njegovom premazu, posebno o dugoročnim zdravstvenim učincima.

Iako je štetna kemikalija PFOA, koja se nekad koristila u teflonu, zabranjena, sada se postavljaju nova pitanja o PFAS kemikalijama koje se koriste u novijim proizvodima.

Keramičko posuđe, napravljeno od derivata pijeska, također pruža glatku, neljepljivu površinu. No, na što biste trebali obratiti pozornost prilikom odabira najzdravijeg posuđa za svoju obitelj?

Prema stručnjacima, ni keramičko ni teflon posuđe nisu najzdraviji izbori – staklo i nehrđajući čelik su bolji za dugotrajnu uporabu.
korištenje staklenog ili nehrđajućeg čeličnog posuđa je zdravije
FOTO: Shutterstock

Staklo i nehrđajući čelik

Jim Perko, glavni kuhar Cleveland Clinic, i dijetetičarka Julia Zumpano za portal Health preporučuju korištenje staklenog ili nehrđajućeg čeličnog posuđa zbog njihove sigurnosti i trajnosti.

Sigurnost posuđa ovisi o faktorima kao što su korišteni metal, vrsta premaza i način njegove primjene. Iako je keramičko posuđe sigurnije na visokim temperaturama u usporedbi sa starijim teflon proizvodima, neki brendovi mogu koristiti premaze koji sadrže teške metale.

Iako je PFOA zabranjen od 2014. godine, noviji teflon proizvodi sadrže PFAS, što i dalje izaziva zabrinutost za zdravlje.

Staklo i nehrđajući čelik, koji nemaju premaze, općenito se smatraju sigurnijima. Da biste produžili vijek trajanja keramičkog i teflon posuđa važno je izbjegavati visoke temperature, koristiti nježne metode čišćenja i izbjegavati metalni pribor.

Također je važno razumjeti osnovni materijal vašeg posuđa, jer se s vremenom premazi mogu istrošiti, što dopušta metalima poput aluminija da uđu u hranu. Anodizirani aluminij, lijevano željezo i nehrđajući čelik sigurniji su izbori, iako je potreban oprez pri korištenju bakrenog posuđa.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu