Kako iskoristiti štapić cimeta?
- 1 komentara
- 6 min čitanja
Kora cimeta je zapravo unutrašnja kora drveta nalik lovoru (evergreen tree), koje raste u tropskim područjima kao što su Šri Lanka, Indonezija i Vijetnam. Kora cimeta se suši uvijanjem u tanke štapiće. Štapići cimeta potom se koriste za aromatiziranje jela i slastica. Štapići cimeta se upotrebljavaju i za osvježavanje zraka u prostorijama, a vjeruje se i kako su dobra zaštita od mrava.
Štapići variraju u veličini, stoga se oni dužine 2.5 cm koriste u pripremi čaja i toplih napitaka, dok se oni dužine oko 7 cm koriste za pripremu jela. Veći od 7 cm se upotrebljavaju kao dekoracija.
Cimet pomaže u otklanjanju visoke razine šećera u krvi, grije i ubrzava metabolizam. Osim toga, djeluje i protuupalno i pomlađuje. Energetska vrijednost 100 grama cimeta je relativno velika i iznosi 261 kcal. Cimet sadrži 4% proteina, 3,2 masti i 80% ugljikohidrata. Od minerala, cimet sadrži značajan udio mangana (17 mg), željeza (38 mg), kalcija (1228 mg) bakra (0,2 mg) cinka (2 mg).
Ako volite cimet u kori, donosimo vam ideje kako ga koristiti te uživati u njegovom okusu, mirisu i ljekovitim svojstvima.
Štapići cimeta – upotreba
Cimet nije začin koji se koristi isključivo u pripremi slatkih jela kombiniranih s jabukama. Štapiće cimeta možete upotrebljavati na razne načine:
- Napravite čaj od jabuke i cimeta – od sušenih jabuka i cimeta možete praviti domaći čaj. Ovaj čaj posebno je pogodan tijekom zime zbog svoje fine arome. Koru cimeta možete dodati u indijski Masala-čaj, te u crni čaj. Koru cimeta možete dodati na početku svim ostalim sastojcima ili na kraju kako bi otpustio aromu. Kako napraviti indijski Masala čaj pročitajte ovdje.
- Štapiće cimeta dodajte u zobene pahuljice tijekom kuhanja – ako pripremate zobene pahuljice za doručak u mlijeku ili vodi, tijekom kuhanja u njih možete dodati štapić cimeta. Pahuljice se dobiti bolji okus, a kaša će biti zdravija.
- Koristite cimet u kori za pripremu toplih napitaka – koru cimeta možete koristiti kao ”žličicu” za miješanje i aromatiziranje toplih napitaka tijekom zime.
- Dodajte štapiće od cimeta vatri u kaminu – ako imate kamin u domu, dodajte štapić cimeta u vatru kako bi se opijajući miris cimeta proširio po cijeloj prostoriji.
- Dodajte cimet u curry i juhe – cimet u kori možete koristiti tijekom pripreme indijskih Curryja ili juha od povrća. Cimet će jelima dati slatkasto-ljutkasti okus i posebnu aromu, kao i ljekovita svojstva. Cimet se u pripremi juha dodaje većinom nakon dinstanja, nasjeckan i u kombinaciji s drugim sastojcima.
- Dodajte cimet u voćne kompote – ako dodate komadić kore cimeta tijekom kuhanja u voćni kompot od suhih šljiva, jabuka ili dunja, vaš kompot će imati posebnu aromu. Cimet se u kompot dodaje prije početka kuhanja.
- Žvakanje štapića cimeta – vam može pomoći u regulaciji menstrualnog ciklusa, a indijski narodi vjeruju kako može ublažiti bolove prilikom poroda.
Štapići cimeta – prirodan osvježivač zraka
Dok pripremate obrok u kuhinji, kuhajte kriške limuna ili naranče, s korom cimeta i grančicom ružmarina. Upotrijebiti možete nekoliko kapi eteričnog ulja citrusa ili ružmarina na niskoj temperaturi u dubokoj posudi.
Kuhinja će poprimiti divan miris, a miris će se postepeno proširiti po cijelom domu. Ovu mješavinu začina možete otkuhavati više puta tijekom dana, te je nakon prokuhavanja procijediti i usuti u ovlaživače za radijator (u slučaju da imate centralno grijanje).
Od kore cimeta, nekoliko šišarki bora i malo suhog cvijeća možete sami napraviti prirodnu, mirisnu dekoraciju za vaš dom (potpuri).
Više ideja za pripremu prirodnih mirisa za dom pročitajte u tekstu —> Prirodni i neodoljivi mirisi za vaš dom.
Štapiće cimeta uvijek držite pohranjene u staklenci ili zatvorenoj metalnoj posudi, te ih čuvajte na suhom i tamnom mjestu.
Ekstrakt cimeta – kako napraviti domaći?
Ekstrakt cimeta je bogat antioksidativnim spojevima. Kora cimeta ima antiseptičko, antimikrobno i protuupalno djelovanje, a osim toga blagotvorno djeluje i na gastrointestinalni sustav te potiče zagrijavanje tijela. Ekstrakt cimeta posebno je koristan pretilim osobama kod kojih može ublažiti stres te sniziti rizik obolijevanja od dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, ateroskleroze ali i ostalih upalnih procesa.
Učinkovitost ekstrakta cimeta dokazana je putem istraživanja u kojem su sudjelovale osobe oboljele od dijabetesa. Dokazano je da cimet utječe i na smanjenje LDL kolesterola.
Domaći ekstrakt cimeta možete napraviti uz pomoć cijelih ili sitno nasjeckanih štapića cimeta koje je potrebno preliti alkoholom, te ostaviti da odstoje od 3 do 6 tjedana u alkoholu.
Voda s cimetom – dodatak za uspješno mršavljenje
Cimet sam po sebi kao sastojak potiče mršavljenje. Mineralna voda, također djeluje blagotvorno kada je u pitanju mršavljenje. Ugljikov dioksid je odgovoran za kružno stezanje i širenje probavnih organa u obliku valova kojima se hrana pokreće kroz probavni sustav. Tako se crijevni sadržaj potiskuje prema izlaznom otvoru. Za primjenu ove cimet dijete potrebni su vam sljedeći sastojci:
- limun,
- cimet u prahu,
- čaša mineralne vode.
Upotreba:
- Cimet uz mineralnu vodu možete koristiti tako da u čašu mineralne vode umiješate žličicu cimeta.
- Otopini možete dodati i malo limunovog soka kako bi efekt bio bolji.
- Kombinacija će vam pomoći ubrzati metabolizam, te će potaknuti gubitak kilograma.
- Napitak neće imati efekta ako se ne hranite zdravo i ne vježbate redovito.
- Napitak možete piti ujutro i navečer.
Zdjelice za svijeće
Želite detalj koji će baš svatko primijetiti u vašoj kući? Želite da to nešto fantastično miriši? Odlično. Imamo odličnu ideju. Još prošle godine, svijeće su postale iznimno popularne zbog hygge efekta ili bolje reći danskog stila života kojim je zaluđen cijeli svijet.
Mirisne svijeće nisu in, odnosno nisu hygge. Ako želite učiniti nešto posebno onda je vrijeme da potražite svijeću/svijeće od pčelinjeg voska i staklenu posudicu odgovarajuće veličine (tako da svijeća može stati u nju). Ako ste to nabavili, potražite štapiće cimeta. Štapića treba biti dovoljno da njima možete okružiti posudicu.
Štapiće na staklenu posudicu treba zalijepiti uz pomoć trajnog ljepila.
Konačni rezultat bi trebao izgledati ovako:
Ovakve posudice odličan su izbor dekoracije tijekom zimskih praznika. Prekrasno izgledaju, a osim toga miris je neopisiv. 🙂
Cejlonski cimet
Cejlonski cimet je odličan izvor ugljikohidrata, proteina i dijetalnih vlakana. Cejlonski cimet obiluje mineralima kao što su mangan, željezo, kalcij, cink i bakar, te sadrži vitamine C, K, B2 i B6. Posjeduje li cejlonski cimet ljekovita svojstva? Cejlonski cimet ima brojna ljekovita svojstva, upravo zbog toga se njegova upotreba preporučuje tijekom hladnih zimskih mjeseci kada vladaju viroze i sezonske bolesti.
Cejlonski cimet – ljekovita svojstva:
- ublažava grlobolju i upalu grla,
- ublažava simptome gripe,
- pomaže u otklanjanju osjećaja opće slabosti,
- zaustavlja napredak multiple skleroze,
- u Ayurvedi se koristi za liječenje dijabetesa,
- pospješuje sagorijevanje masnih naslaga,
- pomaže u liječenju gastritisa,
- preventivno djeluje na bolesti srca,
- ublažava ukočenost zglobova i bolove u mišićima,
- preventivno štiti od razvoja Alzheimerove bolesti,
- pomaže u liječenju bakterijskih i gljivičnih infekcija,
- poboljšava pamćenje i stimulativno djeluje na koncentraciju,
- ublažava intenzitet menstrualnih grčeva,
- pomaže u liječenju probavnih tegoba,
- pomaže u otklanjanju lošeg zadaha,
- djelotvoran je i u liječenju artritisa,
- pročišćava krv,
- potiče cirkulaciju,
- ublažava upale i infekcije.
Danas na tržištu možemo pronaći razne vrste cimeta. U trgovinama se danas najčešće viđa kineski cimet ili kasija, koji obiluje kumarinom, spojem koji može biti toksičan za bubrege i jetru. Cejlonski cimet je nasuprot kineskom, apsolutno siguran za upotrebu.
Cejlonski cimet pomaže u liječenju mnogih vrsta raka budući da pomaže u smanjivanju rasta štetnih stanica. Međutim, iako cimet pomaže, nipošto ne biste trebali odustati od terapije koju vam je propisao vaš liječnik.
Štapići cimeta – gdje kupiti i cijena?
Štapići cimeta, gdje kupiti? Štapiće cimeta možete kupiti u gotovo svim bolje opremljenim trgovinama koje imaju Bio odjel, specijaliziranim prodavaonicama začina i zdrave prehrane te naravno putem Web Shopa.
Štapići cimeta – cijena:
- Cejlonski cimet bio&bio (6 kom) – 31,90 kn.
- Bio Cejlonski cimet u štapićima Lebensbaum (6 kom) – 32,00 kn.
- Vegeta Maestro cimet u kori vrećica (25 g) – 7,99 kn.
- Cimet Ceylon u štapićma (50 grama) Kuća Čaja Makarska – 20,00 kn.
Za koji god se cimet odlučili, birajte onaj kvalitetni i uvijek birajte cejlonski pogotovo ako ga planirate koristiti u prehrani budući da cejlonski sadrži manje kumarina koji može potencijalno biti štetan za jetru i bubrege.
Više o cimetu i njegovoj djelotvornosti možete doznati u sljedećim člancima:
- Cimet dijeta – izgubite i do 5 kilograma u samo tjedan dana
- Cimet kao lijek – uporaba i ljekovita svojstva
- Cimet i med – dobrobiti za zdravlje, lice i zube
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja