Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Glukomanan – zdravstvene prednosti, doziranje i nuspojave
- 1 komentara
- 3 min čitanja
Glukomanan je tvar izvađena iz gomolja biljke Amorphophallus konjac koja se naziva i đavolji jezik. To je topivo vlakno koje nabubri već u želucu te daje osjećaj ispunjenosti i sitosti.
Smanjuje apsorpciju masnih kiselina te regulira koncentraciju kolesterola u krvi.
U nastavku članka saznajte što je glukomanan i kako se koristi.
Glukomanan – što je?
Glukomanan je topivo vlakno koje bubri u želucu, a uzima se s većim količinama vode kako ne bi nabubrio već u jednjaku.
“Ostavlja osjećaj sitosti te ometa apsorpciju masnih kiselina u probavnom traktu što rezultira smanjenom koncentracijom kolesterola u krvi”, pojašnjava magistra farmacije Gabrijela Kovačec za savjetovalište u sklopu web portala za Ljekarne Pablo.
Također, glukomanan je niskokaloričan, a uz ometanje apsorpcije masti, ometa i apsorpciju proteina iz hrane.
Istraživanja najviše ističu pozitivan učinak kada je u pitanju snižavanje razine kolesterola u krvi te mršavljenje.
Odobren je od strane Europske agencije za sigurnost hrane koja odobrava zdravstvene tvrdnje:
- pridonosi mršavljenju,
- regulira normalnu razinu kolesterola u krvi.
Dobio je odobrenje za korištenje kao dodatak prehrani koji pomaže pri smanjenju tjelesne težine.
Osim u zdravstvene svrhe, glukomanan se koristi i kao prehrambeni aditiv. Najviše se koristi kao zgušnjivač jer tvori gelove u vodi, a E broj mu je E425-ii, navode autori zdravstvenog portala Healthline.
Glukomanan – zdravstvene prednosti
U tradicionalnoj medicini, glukomanan ima dugu povijest upotrebe kao pomoć u detoksikaciji i liječenju poremećaja astme, kašlja i kože.
Međutim, neke od tih upotreba nisu znanstveno potvrđene. Glukomanan može pomoći kod:
- smanjenja tjelesne težine,
- reguliranja normalne razine kolesterola u krvi,
- poboljšanja probave.
Djelovanje glukomanana je potvrđeno u znanstvenim istraživanjima.
Iako su istraživanja o zdravstvenim učincima glukomanana donekle ograničena, nekoliko istraživanja ukazalo je na to da glukomanan može ponuditi određene zdravstvene beneficije.
Glukomanan za mršavljenje
Glukomanan pokazuje i više nego dobre učinke kod mršavljenja no autori su napomenuli kako je potrebno više istraživanja kako bi se utvrdila sigurnost i učinkovitost kod uzimanja glukomanana za mršavljenje.
Također, glukomanan može pomoći, ali nije čudotvorno svojstvo. Za pravilno postizanje i održavanje tjelesne težine, potrebno je hraniti se zdravo i vježbati.
Glukomanan za održavanje normalne razine kolesterola
Glukomanan može pomoći održati razinu kolesterola, upućuje izvješće objavljeno u American Journal of Clinical Nutrition 2008. godine.
Nakon analize 14 kliničkih ispitivanja glukomanana, autori izvješća tvrde kako on može sniziti ukupni kolesterol i LDL (loš) kolesterol. Osim toga može utjecati na smanjenje tjelesne težine i na smanjenje razine ukupnih triglicerida u krvi.
Međutim, glukomanan ne utječe na razinu HDL (dobrog) kolesterola i krvnog tlaka.
Glukomanan za poboljšanje probave
Dijetalna vlakna, kojih i u glukomananu ima puno,su dugolančani ugljikohidrati koji su ljudskom organizmu nerazgradivi. Zbog toga potiču rad crijevnih mišića i poboljšavaju probavu.
Glukomanan može pomoći u liječenju zatvora, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Pediatrics 2004. godine. Istraživanje je provedeno na 46 djece koji imaju problema s konstipacijom, a svatko od njih je dobio glukomanan i placebo tijekom četiri tjedna.
Znanstvenici su otkrili kako je glukomanan bio učinkovit za ublažavanje zatvora kod djece, također je i smanjio bol u trbuhu.
Glukomanan – doziranje i nuspojave
Za postizanje navedenih učinaka, dovoljno je uzeti po 1 gram glukomanana tri puta dnevno. Pravilno je pridržavati se uputa navedenih na deklaraciji proizvoda i dodatke prehrani konzumirati nakon stručnog savjetovanja.
Ako se glukomanan ne konzumira s dovoljno vode, može početi bubriti već u jednjaku i uzrokovati gušenje.
Zbog toga što je moguće da glukomanan može utjecati na razinu šećera u krvi, ne smije se konzumirati bar dva tjedna prije operacija ili ako se piju lijekovi za dijabetes.
U nekim slučajevima glukomanan može proizvesti određene nuspojave kao što su:
- nadutost,
- bol u trbuhu,
- probavni problemi.
Zbog nedostatka istraživanja prerano je preporučiti glukomanan za bilo koje ozbiljno zdravstveno stanje.
Također imajte na umu da nije pouzdano utvrđena sigurnost tih dodataka u trudnica, dojilja i djece. Razgovarajte sa svojim liječnikom te poslušajte njegove savjete za korištenje tih dodataka. Samostalno liječenje može ponekad imati ozbiljne posljedice.
Glukomanan – gdje kupiti?
Glukomanan je široko dostupan na web shopovima, kao prah, kapsule i tablete. Prodaje u mnogim trgovinama koje sadrže prirodne dodatke prehrani.
Ponuda je široka, ali budite oprezni kod kupnje. Preporučuje se kupiti i konzumirati dodatke prehrani nakon savjetovanja s liječnikom ili stručnom osobom.
Kupujte dodatke prehrani koji imaju istaknutu deklaraciju, datum proizvodnje i sve sastojke s navedenim odgovarajućim količinama sastojaka.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Glucomannan: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2018) WebMD.
- Arnarson, A. (2018) Glucomannan — Is It an Effective Weight Loss Supplement? Healthline.
- Kovačec, G. (2018) Dodaci prehrani kao pomoć pri mršavljenju. Ljekarne Pablo.
- Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to konjac mannan (glucomannan) and reduction of body weight (ID 854, 1556, 3725), reduction of post-prandial glycaemic responses (ID 1559), maintenance of normal blood glucose concentrations (ID 835, 3724), maintenance of normal (fasting) blood concentrations of triglycerides (ID 3217), maintenance of normal blood cholesterol concentrations (ID 3100, 3217), maintenance of normal bowel function (ID 834, 1557, 3901) and decreasing potentially pathogenic gastro-intestinal microorganisms (ID 1558) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006. (2010) Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies. EFSA Journal. 8(10):1798.
- Sood, N., Baker, W.L., Coleman, C.I. (2008) Effect of glucomannan on plasma lipid and glucose concentrations, body weight, and blood pressure: systematic review and meta-analysis. The American Journal of Clinical Nutrition. 88, 4, 1167–1175.