Zdrava i blistava koža s ayuvedom
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Koža je naš najveći organ koji odražava ne samo zdravlje već i ljepotu.
Stoga ne čudi da se recepti za njegu i pomlađivanje kože koriste od davnina u ayurvedskoj tradiciji. U svakodnevnim ritualima za njegu i ljepotu, ayurvedski tretmani vraćaju našoj koži prirodnu ravnotežu i sjaj, potiču zdrav ten te imaju regenerirajući i pomlađujući učinak. Svojim zdravstvenim dobrobitima također pomažu kod raznih upalnih procesa poput crvenila, ekcema, akni, suhoće itd.
Prema ayurvedi, problemi s kožom su odraz neravnoteže jedne od doša (vata, pitta, kapha).
Doše predstavljaju tri tipa tjelesne konstitucije na kojima se temelji ayurveda.
Ayurveda nas uči da većina bolesti proizlazi iz oslabljene probavne vatre (agni) zbog čega dolazi do nakupljanja toksina u crijevima. Stoga je ključno osigurati pravilan rad probavnog sustava kako se toksini ne bi gomilali u tijelu.
S obzirom da često zanemarujemo pravilnu prehranu i slabimo agni (probavnu vatru) unosom krive hrane, dolazi do raznih poremećaja i bolesti koje naša koža odražava izvana.
Upravo zato ayurvedski pristup liječenju uključuje promjenu u prehrani i načinu života koji odgovara individualnoj tjelesnoj konstituciji.
Poznavajući našu konstituciju lakše slijedimo prehranu i rutinu koja nam prirodno odgovara.
Kako tjelesna doša utječe na kožu?
Prema ayurvedi, dominantna doša u tijelu ukazuje koji tip kože imamo te kojim smo dermatološkim problemima skloniji ukoliko organizam nije u ravnoteži.
Vata tip kože je hladna na dodir, svijetlog tena, finih pora, tanka i suha, osjetljiva, nježna, sklona borama i dehidraciji.
Kod neravnoteže dolazi do začepljenja pora, mitesera, preranog starenja kože, sivkastog tena, koža je bez sjaja, gruba, hrapava i sklona ljuštenju i perutanju.
Pitta tip kože je srednje debljine, sklona pjegama i madežima, senzitivna, mekana i topla na dodir, lijepog, ružičastog i čistog tena.
Kod neravnoteže ten postaje žućkast, dolazi do pojave crvenila i infekcija kože, osipa, rosacee, akni ili pjega.
Kapha tip kože je gušće, masnije strukture, blijeda, masna, hladna i meka na dodir, ima vrlo malo bora te najsporije stari.
Kod neravnoteže dolazi do prekomjernog izlučivanja masnoće, proširenih pora i mitesera, blijedog tena, vlažnih vrsta ekcema, prištića te podbuhlosti lica i očiju.
Ayurvedski savjeti za lijepu i zdravu kožu
S pravim navikama moguće je izgledati najbolje u svim fazama našeg života. Pri tome je važno koristiti prirodne sastojke koji odgovaraju našem tipu kože.
1. Badem za čisto i glatko lice
Ayurveda u svojim receptima često koristi razne vrste brašna poput brašna slanutka, riže, ječma ili badema za hranjivu i prirodnu pastu koja je idealna za ljepotu i njegu naše kože.
Badem je odličan za sve tipove. Ne izaziva alergiju pa je idealan i za osjetljivu kožu.
Njeguje i smiruje upalne procese, hidratizira, daje koži elastičnost i baršunastu mekoću te uklanja nečistoću i prekomjernu masnoću.
Recept za čišćenje lica
Uzmite jedan ili dva badema pa ga sameljite u mlincu za kavu. Pomiješajte 1 čajnu žličicu samljevenog badema sa 1/2 čajne žličice punomasnog mlijeka i napravite pastu. Nanesite tanki sloj na lice i nježno ga izmasirajte. Isperite toplom vodom prije nego se pasta osuši.
Ovaj recept možete koristiti u svakodnevnoj njezi lica.
2. Prirodna ulja za vitalnu i mladalačku kožu
Ulja su zaštitni znak ayurvede koja se koriste za ljepotu kože, kose i njegu tijela.
Sezamovo ulje se preporučuje za vata tip, kokosovo ulje za pitta tip i suncokretovo ulje za kapha tip kože. Ova ulja hrane i čiste kožu te kroz nju njeguju cijelo tijelo i nervni sustav, potiču cirkulaciju i smiruju um. Stimuliraju prirodnu proizvodnju sebuma pa su korisna i za masnu kožu.
Preporučuju se u svakodnevnoj njezi i samomasaži lica i tijela jer pomlađuju, obnavljaju stanice i vraćaju vitalnost, mekoću i sjaj koži.
3. Samomasaža lica za blistav ten
Važan korak u vašoj dnevnoj rutini je nježna masaža lica i vrata.
Samomasaža samo nekoliko minuta dnevno hidratizira kožu, poboljšava cirkulaciju, proljepšava ten i odlično je sredstvo za miran san.
Uz sve to, masaža će vas opustiti i pružiti osjećaj unutrašnjeg zadovoljstva.
Dovoljno je uzeti par kapi toplog ulja na dlan te nježno izmasirati lice.
4. Ružina vodica za meku i hidratiziranu kožu
Ružina vodica se od davnina koristi u indijskoj i ayurvedskoj tradiciji za ljepotu. Njena fina, mirisna maglica hladi i daje našoj koži mekoću i podatnost.
Svojim nježnim laticama širi oko sebe terapeutski miris ljubavi i suosjećanja.
Ružina vodica je idealna za svaki tip kože. Usporava znakove starenja, smanjuje borice i poboljšava ten.
Vrlo je ugodan, osvježavajući tonik kojeg možete koristiti nekoliko puta dnevno, naročito kad je koža izložena suhim i vrućim uvjetima.
5. Savjeti kod kožnih problema
- Kod problema s kožom, ayurveda savjetuje smanjenje slatke, začinjene i kisele hrane jer ona povećava toplinu i upalu u tijelu, pogoršavajući pitta došu. Umjesto toga, konzumirajte gorak i opori okus koji se nalazi npr. u špinatu, kelju, maslačku itd.
- Kurkuma ima moćna ljekovita i medicinska svojstva pa se koristi u mnogim ajurvedskim formulama. Obnavlja stanice kože i potiče stvaranje kolagena zbog čega je čini sjajnijom i zdravijom. Preporučuje se upotreba mlijeka s kurkumom, poznato kao “zlatno mlijeko”, kako bi se ubrzao oporavak od bilo kakve ozljede. Izvana, kurkuma u obliku paste može pomoći kod oštećenja na koži uzrokovana pretjeranim izlaganjem jakom suncu ili vjetru.
- Aloe vera je sastavni dio mnogih ayurvedskih formula. Umiruje nadraženu kožu i ubrzava proces zacjeljivanja pa se koristi za liječenje opekotina, rana, psorijaze i akni.
- Za ispucale usne možete koristiti ghee-maslo.
- Pijte puno vode i toplih čajeva i detoksificirajte se koristeći ayurvedske biljke poput triphale i guggul.
- Sveti bosiljak (tulsi) i indijski ogrozd (amla) prepuni su antioksidansa koji jačaju naš imunitet te ih ayurveda preporučuje kao dio prehrambene rutine i njege kože.
Moje ostale članke možete pronaći ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja