Singonij: Nezahtjevna “biljka strelica” dobra je za zdravlje

Singonij

Singonij, koji se često naziva i “biljka strelica” (eng. arrowhead plant), svestrana je i popularna sobna biljka poznata po svojem atraktivnom lišću i lakoći njege.

Bilo da ste iskusni ljubitelj biljaka ili početnik koji želi ozeleniti svoj životni prostor, Syngonium je izvrstan izbor. Evo koje vrste postoje, kakvi su zahtjevi za njegom i prednosti koje donosi vašem domu.

Singonij

Singonij je rod cvjetnica iz obitelji Araceae, podrijetlom iz tropskih kišnih šuma u Srednjoj i Južnoj Americi. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime – “biljka strelica” – po jedinstvenom obliku svojih listova, koji podsjećaju na vrhove strelica.

Kako biljka sazrijeva, listovi često mijenjaju oblik, postaju više režnjeviti i podijeljeni. Ova transformacija dodaje zanimljivu dinamiku njegovom izgledu.

Singonij - vrste
FOTO: Shutterstock

Singonij – vrste

Postoje brojne sorte singonija, od kojih svaka ima različite karakteristike. Neke od najpopularnijih vrsta uključuju:

  • Syngonium Podophyllum – najčešća sorta, poznata po svojim zelenim listovima u obliku strelice
  • Syngonium Wendlandii – prepoznatljiv po svojim tamnozelenim listovima s upadljivim bijelim venama
  • Syngonium Albo-Variegatum – ima zadivljujuće šareno lišće s mješavinom zelene i bijele boje
  • Syngonium Neon Robusta – nudi živopisno ružičasto lišće, dodajući dašak boje vašoj kolekciji biljaka
  • Syngonium Confetti – poznat po svojim pjegavim listovima s nijansama ružičaste i zelene.

Singonij – briga

Singoniji su biljke koje ne zahtijevaju mnogo održavanja, što ih čini savršenim i za početnike i za iskusne ljubitelje biljaka. Evo nekoliko bitnih savjeta za njegu kako bi vaš singonij napredovao.

Zahtjevi za svjetlo

Singonij preferira jarko, neizravno svjetlo, ali može tolerirati uvjete slabog osvjetljenja. Izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost jer može izazvati opekotine na lišću.

Ako vaš singonij nema dovoljno svjetla, njegov rast se može usporiti, a šarenilo na lišću može izblijedjeti.

Kada je u pitanju singonij, razmnožavanje je jednostavno reznicama koje se stave u vodu dok ne puste korijen. 

singonij - razmnožavanje
FOTO: Shutterstock

Zalijevanje

Održavajte tlo stalno vlažnim, ali ne natopljenim vodom. Zalijevajte svoj singonij kada gornjih dva centimetra zemlje bude suho. Nemojte pretjerivati sa zalijevanjem jer može dovesti do truljenja korijena. Tijekom vegetacijske sezone (proljeće i ljeto) vaša biljka može zahtijevati češće zalijevanje u usporedbi s razdobljem mirovanja (jesen i zima).

Vlažnost

Singoniji uspijevaju u okruženjima visoke vlažnosti. Ako živite u suhoj klimi ili koristite unutarnje grijanje, razmislite o povećanju vlažnosti oko biljke. To se može postići redovitim zamagljivanjem lišća, postavljanjem ovlaživača zraka u blizini ili postavljanjem biljke na pladanj napunjen kamenčićima i vodom.

Temperatura

Ove tropske biljke vole temperature između 15 – 27 °C. Držite ih podalje od propuha, ventilacijskih otvora klima uređaja i naglih oscilacija temperature, kako biste spriječili stres i štetu.

Tlo i gnojidba

Mješavina za saksije koja dobro drenira idealna je za singonij. Možete koristiti standardnu ​​mješavinu sobnih biljaka ili stvoriti vlastitu kombiniranjem jednakih dijelova tresetne mahovine, perlita i zemlje za posude.

Gnojite svoj singonij svakih 4 – 6 tjedana tijekom vegetacijske sezone uravnoteženim tekućim gnojivom razrijeđenim na pola snage.

Orezivanje i presađivanje

Redovito orežite svoj singonij kako biste održali njegov oblik i potaknuli grmolikiji rast. Uklonite sve žute ili oštećene listove kako bi biljka ostala zdrava. Presadite ga svake 1 2 godine ili kada preraste trenutnu posudu. Odaberite posudu koja je jednu veličinu veća kako bi imao prostora za rast.

singoniji pročišćavaju zrak
FOTO: Shutterstock

Prednosti uzgoja singonija

Osim svoje estetske privlačnosti, singonij nudi nekoliko prednosti:

  • pročišćavanje zraka – poznato je da singoniji pročišćavaju zrak uklanjanjem toksina poput formaldehida, benzena i ksilena
  • regulacija vlažnosti – njihov prirodni proces transpiracije pomaže u povećanju razine vlažnosti u zatvorenom prostoru, što može biti korisno za zdravlje vaše kože i dišnog sustava
  • smanjenje stresa – biljke kao što je singonij u vašem domu ili uredu mogu smanjiti stres i potaknuti osjećaj blagostanja.

Singonij je svestrana sobna biljka laka za njegu koja može unijeti ljepotu i zelenilo u svaki unutarnji prostor. S različitim vrstama koje možete izabrati i jednostavnim zahtjevima za njegu nije ni čudo da je ova biljka omiljena među ljubiteljima biljaka.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Middleton, L. (2022). How to grow and care for syngoniums. Gardener’s World.
  2. How to grow & care for Syngonium. Love the Garden.
  3. Syngonium – How to Care for a Syngonium. Natures Colours Plants & Gifts

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu