Čišćenje s octom: Što sve možete očistiti u domu?

Čišćenje s octom

Ako tražite način kako svoj dom održavati čistim bez štetnih kemikalija, čišćenje s octom moglo bi biti savršeno rješenje. Ovaj jednostavan i pristupačan sastojak, koji se često koristi u kuhinji, može postati vaš najbolji saveznik u svakodnevnom čišćenju doma – i to na potpuno prirodan način.

U nastavku saznajte kako pravilno koristiti ocat, koje vrste su najdjelotvornije i na koje sve načine čišćenje s octom može zamijeniti kupovna sredstva za čišćenje.

Čišćenje s octom – prednosti

Ocat je prirodno sredstvo koje sadrži octenu kiselinu – spoj poznat po snažnom učinku protiv kamenca, masnoća, nečistoća i bakterija. Upravo zato je sredstvo za čišćenje s octom izvrstan izbor za razne površine u domu, a pritom je neškodljivo za okoliš i zdravlje.

Jedna od najvećih prednosti je i cijena – bijeli ocat za čišćenje ili alkoholni ocat vrlo su povoljni i lako dostupni.

Koji ocat koristiti?

Za čišćenje se najčešće koristi bijeli alkoholni ocat jer ne sadrži bojila i ne ostavlja mrlje. Obično ima oko 5 % octene kiseline, što je usporedivo s jačinom mnogih sredstava za čišćenje dostupnih u trgovinama.

Alkoholni ocat za čišćenje kamenca posebno je učinkovit u uklanjanju tvrdokornih naslaga na slavinama, tuš kabinama i kuhinjskim aparatima.

Ako vam smeta jak miris, možete koristiti jabučni ocat koji ima blaži, voćniji miris, no treba ga razrijediti jer je tamnije boje.

Savjet: U bocu s raspršivačem dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja (limun, lavanda ili metvica) kako biste ublažili miris octa.

bijeli ocat za čišćenje
FOTO: Shutterstock

Čišćenje s octom – savjeti i primjena u domu

Slijedite ove savjete.

1. Čišćenje stakla i prozora

Pomiješajte ocat i vodu za čišćenje u omjeru 2:1 i nanesite na staklene površine. Obrišite krpom od mikrovlakana za sjajan i čist završetak bez tragova.

2. Čišćenje kuhinjskih površina

Ocat za čišćenje može učinkovito ukloniti bakterije s kuhinjskih ploča, ali izbjegavajte prirodni kamen (poput mramora i granita). Kod tvrdokornih mrlja dodajte nekoliko kapi deterdženta.

3. Čišćenje kuhala s octom

U aparat za kuhanje vode ili kave ulijte jednaki omjer octa i vode za čišćenje i pustite da prokuha. Potom dvaput isperite čistom vodom. Tako uklanjate kamenac i neugodne mirise.

4. Čišćenje tuš kabine octom

Na stijenke tuš kabine raspršite nerazrijeđeni bijeli ocat za čišćenje i ostavite da djeluje nekoliko minuta. Isperite i po potrebi ponovite. Za tvrdokorne mrlje koristite čišćenje octom i sodom bikarbonom – smjesa se može koristiti kao prirodni abraziv.

5. Čišćenje WC školjke

U školjku ulijte 2 – 3 šalice octa i ostavite da djeluje par sati. Nakon toga očetkajte i isperite vodom.

čišćenje s alkoholnim octom
FOTO: Shutterstock

6. Podovi

Za čišćenje pločica i linoleuma pomiješajte pola šalice octa s jednom litrom vode.

Izbjegavajte korištenje na drvenim ili kamenim podovima jer kiselina može oštetiti površinu.

7. Perilica posuđa

Dodajte šalicu octa u pretinac za ispiranje i uključite ciklus pranja kako biste uklonili nakupljeni kamenac i mirise.

8. Uređaji

Za mikrovalnu pećnicu pomiješajte šalicu vode i 1/4 šalice octa te zagrijte u posudi nekoliko minuta. Para će omekšati prljavštinu, a čišćenje s alkoholnim octom uklonit će i neugodne mirise.

9. Rublje

Dodajte šalicu bijelog octa za čišćenje u ciklus pranja kako biste neutralizirali neugodne mirise i uklonili ostatke deterdženta. Izbjegavajte tamne vrste octa zbog mogućnosti mrlja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu