Zabrinjava činjenica da velika većina žena ne zna za genetička testiranja kojima se mogu smanjiti brojke oboljenja od raka dojke i jajnika

BRCA testiranja zaista mogu pomoći zdravim ženama da utvrde visoki rizik od razvoja raka dojke i raka jajnika

U Hrvatskoj će od raka dojke oboljeti svaka 10. žena, dok od raka jajnika u Hrvatskoj godišnje obolijeva skoro 400 žena. Pritom više od 50 % oboljelih od raka jajnika zbog prikrivenih simptoma, nažalost, prekasno otkriva tu bolest te žene dolaze po pomoć tek u uznapredovalim fazama bolesti.

Ono što posebno zabrinjava je činjenica da velika većina žena, ali i građana Hrvatske općenito, još uvijek nema dovoljno saznanja o genetičkim testiranjima koja mogu smanjiti ove brojke. Potvrđuje to najnovije Ipsosovo istraživanje provedeno na nešto više od 600 ispitanika.

Tako među našim rođakinjama, majkama, kćerima, prijateljicama, suradnicama s posla, kao i među muškim članovima naše obitelji i prijateljima, njih čak 90 % zna vrlo malo ili ništa o važnosti i svrsi testiranja gena BRCA1 i BRCA2 kojim se utvrđuje mogućnost obolijevanja od raka dojke ili raka jajnika, ako su uopće za to i čuli.

Među ispitanicima su i oni koji su bolovali ili boluju od raka dojke ili jajnika te među njima dvije trećine ne zna ništa o BRCA testiranju, a sličan je postotak i kod ispitanika čiji su članovi obitelji ili prijatelji oboljeli od ovih bolesti.

Nastavno na najnovije zabrinjavajuće podatke, udruge Sve za nju, Nismo same, Europa Donna Hrvatska, Caspera iz Splita i Ja Ka iz Osijeka ujedinile se su se u inicijativi pod nazivom #NeZaboraviMe koju su predstavile na konferenciji za medije.

#NeZaboraviMe
FOTO: #NeZaboraviMe

Ključne poruke udruga

U uvodu je Ivana Kalogjera, predsjednica udruge Nismo same, predstavila ciljeve kampanje:

  • stvaranje potrebnih uvjeta za testiranje unutar javno-zdravstvenog sustava tako da se svaka žena koja za to ispunjava uvjete testira
  • osigurati ženama sve informacije vezane uz ovu temu i upoznati ih s njihovim pravom na ovu važnu pretragu unutar zdravstvenog sustava.

BRCA testiranja zaista mogu pomoći zdravim ženama da utvrde visoki rizik od razvoja raka dojke i raka jajnika, a za pacijentice s već postavljenom dijagnozom testiranje osigurava precizniju terapiju za liječenje ovih bolesti, istaknula je predsjednica udruge Europa Donna Hrvatska doc. dr. sc. Vesna Ramljak, koja je ujedno i voditeljica Odjela za onkološku patologiju i kliničku citologiju na zagrebačkoj Klinici za tumore.

Dr. Ramljak je navela sljedeće informacije:

U 2023. godini bi BRCA testiranje u hrvatskom javno-zdravstvenom sustavu trebao biti standard kojim pratimo i ostale EU zemlje. Uzmimo za primjer susjednu Sloveniju. Ondje se sve pacijentice s postavljenom dijagnozom raka dojke ili raka jajnika bez iznimke šalju na BRCA testiranje, a rezultati su gotovi unutar najviše mjesec dana. Zdrave žene s indikacijom, odnosno povećanim rizikom od obolijevanja, šalju se na savjetovanje i testiranje koje pokriva javno-zdravstveno osiguranje.

Dodala je:

Ovakve pozitivne primjere iz prakse je dobro slijediti, posebno ako uzmemo u obzir to da je ovakav model primjenjiv i u hrvatskom javno-zdravstvenom sustavu jer ovdje ponajviše govorimo o mogućoj boljoj organizaciji unutar sustava i dobroj volji ključnih aktera u zdravstvu da promijenimo situaciju nabolje. Naposljetku, našom inicijativom #NeZaboraviMe se naslanjamo i na Nacionalni strateški okvir protiv raka do 2030. godine, koji ističe važnost unaprjeđenja genetičkog savjetovanja u većim centrima u Republici Hrvatskoj u kojima postoji mogućnost provođenja genetičkog testiranja za sve pacijente kod kojih se sumnja ili se dijagnosticira genetski uvjetovan tumor, kao i za njihove krvne srodnike. Vjerujemo da ćemo u ovoj inicijativi dobiti i što skoriju podršku ključnih aktera u zdravstvu prema kojima smo već adresirali temu o kojoj danas govorimo.
Prof. psih. Ljiljana Vukota
FOTO: #NeZaboraviMe

Prof. psih. Ljiljana Vukota, glavna tajnica Udruge Sve za nju, naglasila je kako se kampanjom #NeZaboraviMe, ali i sličnim inicijativama, može pokazati odgovornost:

Genetičko savjetovanje je prvi korak koji prethodi testiranju i to je zapravo svojevrsna mala trijaža za zdravstveni sustav jer osobe prolaze kroz kriterije jesu li za testiranje. Genetičko testiranje na BRCA1 i BRCA2 mutacije u Hrvatskoj moraju postati standard jer mi trenutačno obrađujemo broj žena koje su kap u moru. No, postoji velik broj žena koje imaju indikaciju da ih se pošalje na genetičko testiranje i da, zahvaljujući istom, preveniraju ili na vrijeme detektiraju moguću bolest za koju imaju predispoziciju. Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke je dobar, ali on je namijenjen ženama od 50. godine, ali što je sa ženama od 25 ili 35 godina? Ako ih njihov liječnik obiteljske medicine ili ginekolog ne uputi dalje na testiranje, ako već imaju indikaciju, tada velik dio njih propušta šansu za pravovremenu reakciju.

Dodala je:

Zato želimo da ova inicijativa motivira i ključne aktere u zdravstvenmom sustavu, gdje nisu samo onkolozi, već i, primjerice, obiteljski liječnici, na koje u ovoj temi gledamo kao u veliku uzdanicu. Apeliramo, naravno, i na druge aktere unutar zdravstvenog sustava koji mogu osigurati bolje uvjete za testiranje unutar javno-zdravstvenog sustava tako da se svaka žena koja za to ispunjava uvjete testira. Dva su ključna naglaska – povećanje svijesti opće populacije, ali i zdravstvenih djelatnika te primjena smjernica koje bi zdravstveni sustav trebao početi provoditi u punoj mjeri.
Prof. dr. Ljiljana Šerman
FOTO: #NeZaboraviMe

Naglasci liječnica

Prof. dr. Ljiljana Šerman, pročelnica Katedre za medicinsku biologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu već je 10 godina i vanjska suradnica Centra za psihološku pomoć Udruge SVE za NJU.

Dr. Šerman ističe kako su BRCA1 i BRCA2 geni koje ima svatko od nas, a pomažu u sprječavanju raka stvarajući proteine koji čuvaju stanice od abnormalnog rasta. Međutim, ako je kod njih prisutna mutacija, odnosno pogreška, tada se povećava rizik od raka jajnika i dojke, ali i nekih drugih vrsta raka.

Testiranje je apsolutno važno, ali nikad prije genetskog savjetovanja, pri čemu su važni stručnjaci poput liječnika obiteljske medicine, onkologa, kirurga i psihologa. Nisu važne samo informacije, koje se u tom procesu dobivaju, već i psihološka podrška na cijelom tom putu.

Prof. dr. sc. Natalija Dedić Plavetić, internistička onkologinja na Odjelu za onkologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb od 2009. godine, vršiteljica dužnosti Pročelnice poliklinike te docentica na Zavodu za patofiziologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istaknula je kako ona vrši savjetovanje prije, ali i nakon testiranja za osobe kojima su prisutne patogene mutacije.

Testiranje se trenutno odvija u KBC-u Zagreb gdje je velik broj pacijenta te se nalazi čekaju dulje vrijeme. Međutim, naglasila je kako bolesnice koje imaju metastaze ne idu na listu čekanja, već imaju prioritet te najkasnije u mjesec dana trebaju dobiti nalaz testiranja.

Rak jajnika i dojke ne može se zaustaviti, ali otkrivanje u ranoj dobi može učiniti da bude izlječivo
FOTO: Shutterstock

Prim. mr. sc. dr. Višnja Matković, voditeljica Odjela za radioterapiju i kemoterapiju Zavoda za ginekološku onkologiju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb, govorila je pak o oprevenciji ili ranijem detektiranju karcinoma jajnika. Ističe kako su u Zavodu s testiranjima krenuli 2016. godine:

Nakon prve linije liječenja kemoterapijom, osobe s mutacijom BRCA gena imaju pravo na terapiju održavanja. Nama je važno dobiti nalaz testa u roku od mjesec dana kako bi znali hoće li ići i na terapiju održavanja.

S obzirom na to da se dr. Matković susreće s BRCA pozitivnim pacijenticama, ima mogućnost usmjeriti njihove srodnice na odlazak u ambulantu za nasljedne bolesti:

Rak jajnika i dojke ne može se zaustaviti, ali otkrivanje u ranoj dobi može učiniti da bude izlječivo.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Medijsko priopćenje kampanje #NeZaboraviMe.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu