Stručnjaci otkrivaju kako ublažiti simptome menopauze
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Menopauza označava značajnu prekretnicu u životu žene, donoseći sa sobom niz fizičkih i emocionalnih promjena. Za učinkovito rješavanje ovih promjena najvažniji su redoviti specijalistički pregledi tijekom tog razdoblja.
Dr. sc. Lada Šumilin, dr. med., spec. ginekologije i opstetricije, ističe:
Ginekolog ima bitnu ulogu, kako u ublažavanju i liječenju karakterističnih menopauzalnih tegoba, poput vazomotornih smetnji (navale vrućine, nesanica, promjene raspoloženja, inkontinencija, suhoća rodnice i sl.), tako i u ranom prepoznavanju patoloških simptoma poput nepravilnih krvarenja, kroničnih bolova u trbuhu i nerazjašnjenog gubitka tjelesne težine, koji mogu biti znakovi ozbiljnih zbivanja poput raka vrata maternice, endometrija i jajnika.
Ovi pregledi obično uključuju kliničke preglede, Papa testove, ultrazvuk, preglede dojki, krvne pretrage i skeniranje gustoće kostiju.
Preventivne mjere za očuvanje zdravlja žena tijekom i nakon menopauze
Različite preventivne mjere mogu pomoći ženama u očuvanju zdravlja i ranom otkrivanju bolesti povezanih s menopauzom. Pravovremena liječnička pomoć kod neobičnih simptoma omogućuje ranu dijagnozu i povećava šanse za uspješno liječenje.
Pravilno upravljanje ginekološkim zdravljem tijekom menopauze uključuje redovite preglede dojki za sve žene, čak i u odsutnosti specifičnih simptoma. Menopauza utječe na cjelokupno zdravlje žene, povećavajući rizik od stanja poput osteoporoze, genitourinarnog sindroma, kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara, demencije i kognitivnih poremećaja.
Dr. Šumilin objašnjava:
Preventive mjere koje same ili u kombinaciji s hormonskim nadomjesnim liječenjem mogu znatno povećati kvalitetu života podrazumijevaju promjenu životnih navika. Pritom se prvenstveno misli na pravilnu regulaciju tjelesne težine adekvatnom prehranom bogatom vlaknima (voće, zeleno lisnato povrće, orašasti plodovi i mahunarke) i nutrijentima koji imaju antikancerogeno djelovanje, poput omega-3 masnih kiselina (plava riba, sjemenke lana i sl.). Žene treba motivirati na redovitu tjelesnu aktivnost, boravak u prirodi, druženje s obitelji i prijateljima zbog poticanja dobrog raspoloženja i poboljšanja mentalnog zdravlja, koje je podjednako važno za postizanje cjelokupne kvalitete života ovog iznimno osjetljivog perioda u životu.
Utjecaj menopauze na rizik žena od određenih zdravstvenih stanja poput raka dojke
Rak dojke jedna je od najčešćih zloćudnih bolesti u žena u svijetu, a rizik se povećava s godinama, osobito nakon menopauze. Čimbenici kao što su osobna i obiteljska povijest bolesti dojke, genetska predispozicija i rani početak menstruacije doprinose ovom riziku. Žene u menopauzi suočene su s povećanim rizikom od raka dojke zbog produljene izloženosti visokim razinama estrogena. Hormonska nadomjesna terapija može dodatno povećati ovaj rizik, iako se on smanjuje nakon prestanka terapije.
Šumilin naglašava:
Budući da otkrivanje malih tumora u ranim stadijima znatno poboljšava prognozu, iznimno je važno sve žene motivirati na redovite preglede, odnosno da se odazovu na pozive Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke. Pravovremena dijagnoza i terapija dokazano pružaju najbolje rezultate i omogućavaju uspješno liječenje.
Uloga hormonske nadomjesne terapije u upravljanju simptomima menopauze
Hormonska nadomjesna terapija učinkovito ublažava simptome menopauze uzrokovane nedostatkom estrogena. Jamin Kashwa, dr. med., spec. opstetricije i ginekologije, subspec. humane reprodukcije, pojašnjava:
Benefiti te terapije su unaprjeđenje kvalitete života, kao i smanjenje vaginalne suhoće te neugodnog doživljaja spolna odnosa, a djeluje i na učestalost noćnog znojenja i valunga, reducira rizike osteoporoze i lomova, poboljšava raspoloženje te kvalitetu sna. Kombinirana terapija također reducira rizik za nastanak karcinoma kolona i dijabetesa.
S druge strane, može se koristiti i nehormonska terapija:
To su lijekovi koji se primarno koriste za druge indikacije, no njihova povoljna svojstva se mogu koristiti za tretiranje pojedinih ili grupa menopauzalnih simptoma, a posebno su dobri kada se tretiraju istovremeno simptomi drugih stanja i bolesti koji se mogu javiti u toj dobi.
Promjene u načinu života i prehrani za ublažavanje simptoma menopauze
Održavanje uravnotežene prehrane bogate kalcijem, vitaminom D i fitoestrogenima, uz redovitu tjelesnu aktivnost, može ublažiti simptome menopauze i smanjiti rizik od osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti. Usvajanje mediteranske prehrane, izbjegavanje prerađene hrane i davanje prednosti svježoj, cjelovitoj hrani pridonose cjelokupnom zdravlju tijekom menopauze.
Katarina Robić, mag. nutricionizma, ovdje dodaje:
Mediteranska prehrana, koja slovi kao sinonim za pravilnu prehranu i dugovječnost, trebala bi biti temelj na kojem se bazira prehrana u ovom razdoblju. Takva prehrana osigurava obilje raznovrsnog voća i povrća, nutritivno vrijednih namirnica bogatih vitaminima, mineralima i antioksidansima. Tu su i zdrave masnoće, prvenstveno maslinovo ulje, orašasti plodovi i sjemenke (lan, bundeva), koji bi se zbog bogatstva vlakana i omega-3 masnih kiselina trebali redovito konzumirati. Uz raznoliko voće i povrće, integralne žitarice osiguravaju širok spektar vitamina, minerala i fitokemikalija. Cijeli niz hranjivih tvari poput cinka, selena, magnezija, vitamina B skupine, gdje se ističu vitamini B6 i B12, potreban je kako bi žene u ovoj dobi učinkovito sintetizirale hormone, ali i nosile se s hormonalnim promjenama.
Dodatno, uključivanje fermentirane hrane bogate probioticima i biljnih izvora omega-3 masnih kiselina podržava zdravlje crijeva i urogenitalnog sustava, pomažući u upravljanju simptomima.
Robić nastavlja:
Iz prehrane bi trebalo izbaciti ili ograničiti namirnice bogate jednostavnim ugljikohidratima, kao što su bijeli šećer i bijelo brašno, te namirnice bogate zasićenim i trans mastima, poput grickalica, slatkiša, keksa, konditorskih proizvoda, pržene hrane i masnog mesa, mesnih prerađevina, punomasnog mlijeka i punomasnih mliječnih proizvoda. Nikotin, alkohol i ostale toksine je potrebno izbjegavati. Općenito je poželjno izbaciti prerađenu i procesiranu hranu te prednost dati svježim, lokalnim i sezonskim neprerađenim namirnicama.
Strategije za mentalno zdravlje tijekom menopauze
Tijekom menopauze žene mogu doživjeti emocionalne promjene poput varijabilnosti raspoloženja i povećane iritabilnosti, uz smetnje u kognitivnom funkcioniranju kao što su problemi s pažnjom i pamćenjem.
Osobe s većom ranjivošću na hormonske fluktuacije ili prethodnim mentalnim poremećajima mogu iskusiti intenzivnije simptome. Psihosocijalna podrška obitelji i prijatelja ključni su za olakšavanje ovih promjena.
Martina Štrk, mag. psihologije, ističe:
Nažalost, ovakav oblik podrške nije uvijek dostupan ni dovoljan te je stoga nužno da žene osiguraju podršku samima sebi putem rada na vlastitim mislima, stavovima i očekivanjima od razdoblja života u kojem se nalaze. Naime, ženama može biti izrazito teško prihvatiti gubitak reproduktivne uloge koja ih prati većinu njihova života, posebice ako se dogodilo da su svoju vrijednost i rodni identitet (“ja kao žena”) u potpunosti povezale s reproduktivnom ulogom, zbog čega se aktualno mogu osjetiti manje vrijednima, manje ženstvenima ili manje potrebnima. Stoga je važno podsjetiti se na sve ostale uloge, osobine i vrijednosti koje nas karakteriziraju kao osobe, a mnogo su šire od reproduktivne funkcije i roditeljske uloge koja u ovom periodu života također može biti manje naglašena zbog odseljenja djece i zasnivanja vlastite obitelji.
Ženama koje ulaze u menopauzu Štrk poručuje:
Promjene su sastavni dio života. Naš se razvoj odvija od samog začeća i sa svakim periodom života donese nove razvojne zadatke koje treba savladati. Do ovog trenutka života već ste savladali mnogo razvojnih izazova koji su vas i doveli baš do ovog životnog trenutka. Učenje iz dosadašnjih iskustava u životu može vam poslužiti kao važan podsjetnik da već posjedujete kapacitete za suočavanje s promjenama koje sada “samo“ treba usmjeriti na aktualne unutarnje (tjelesne) i vanjske (psihosocijalne) izmjene. Kao i ranije u životu, i ove su promjene prirodne, očekivane te dio uobičajenog ljudskog razvoja. Iako prilagodba iziskuje vrijeme i trud, mobilizacija postojećih vještina suočavanja pomoći će vam da korak po korak vratite ranije osjećaje ravnoteže i sklada, sukladno očekivanom za ovaj razvojni period.
Edukativni paneli poput Zdravljaka, koji je organizirala Poliklinika Aviva, mogu biti od velike pomoći svim ženama koje su zabrinute zbog menopauze te ih educirati o svim potencijalnim izazovima kako bi prelazak u novu fazu života bio puno lakši. Ako ste i vi među njima, pomoć možete potražiti od stručnjaka u Poliklinici Aviva.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja